www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nou Si Confuz


Guest Snac
 Share

Recommended Posts

ok ieri am primit in posta un pliant de la un magazin cu scule muzicale ,, chitari acustice / bass / electrice bla bla .. si mam indragostit de o chitara electrica .. am vb cu varul meu care suna de 3 ani la bass  si el mia sugerat sami iau una classica / acustica prima data ca el asha a invatzat si e mult mai ushor pt ca chitara electrica e mai mica .. corzile sunt mai apropiate si e mai greu ma rog ..

acuma stau si ma chiorasc in pliant si pe niste poze de pe forum si vad chitari electrice cu 3 corzi .. ieri am aflat ca diferentza dintre bass si chitara electrica este ca , bassul are 4 corzi si chitara electrica are 6 .. ok

si eu dc vad numai 3 corzi /:) imi iau eu ochelari ? incepatorii au 3 corzi ? sau celelalte 3 sau rupt ? wtf ..

and my second question is : are cineva un link unde arata cum se schimba corzile la chitara ? sau despre ele ? se rup nu se rup :| credetzima ca nu stiu nimica .. /ty

 

app vad si o chitara electrica .. eu is in italy acuma .. scrie {chitarra elettrrica Bolton 3 single coil} si are 35% reducere .. era 145 euro acuma e 89,90 euro whatever ..

 

 

poza arata fix ca :

rosewood fretboard and 3 single-coil pickups

 

sunt aceleasi? sau e pirat? mi se pare prea ieftin .. dar am auzit ca mai mult costa amplificatorul sometimes decat chitara insasi.. astept un replay pana luni :)

Edited by Snac
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca exista chitari cu 3 corzi. dar la imprimare nu se vad corzile subtiri pt ca se intinde cerneala pe hartie sau pur si simplu nu se vad in fotografia originala

 

daca vrei sa incepi eu zic sa incerci o clasica si o acustica sa vezi care dintre familiile astea ti se potrivesc mai bine (corzi nylon vs corzi otel) si apoi sa-ti iei un model cat mai bun din astea 2 si sa tragi tare. e complicat sa incepi pe electrica, dar daca tu crezi ca asa te vei tine mai bine de studiu.. go ahead.

Link to comment
Share on other sites

ok gadjo merci pt raspuns dar la intrebarea asta ?? imi poti da raspuns dacai ceea ce pare a fi ?

 

quote"

app vad si o chitara electrica .. eu is in italy acuma .. scrie {chitarra elettrrica Bolton 3 single coil} si are 35% reducere .. era 145 euro acuma e 89,90 euro whatever ..

 

 

poza arata fix ca :

rosewood fretboard and 3 single-coil pickups

 

sunt aceleasi? sau e pirat? mi se pare prea ieftin .. dar am auzit ca mai mult costa amplificatorul sometimes decat chitara insasi.. astept un replay pana luni "

Link to comment
Share on other sites

sorry dar is de un an in italy .. chiar imi pare rau ca nu mai stiu sa scriu romaneste .. dar aicia nam cu cine vb .. doar netu mai am care ma salveaza si pe net cum toti se preostesc nu mai scriu nici eu corect nici daca vreau ..

 

 

ok si a 3a intrebare era legata de corzi cum se schimba bla bla .. si pt ca is newb .. crek o sami iau un bass prima dupa cum zice si varamiu ..

 

Snac dEMOn: man

Snac dEMOn: ai o secunda ?

andrei kevin: da sii repidi

Snac dEMOn: wa

Snac dEMOn: corzile

Snac dEMOn: la chitara

Snac dEMOn: se rup ?

Snac dEMOn: vreodata ?

andrei kevin: da

Snac dEMOn: cat de des ?

andrei kevin: sa trebuie sa li sa schimbi

andrei kevin: alia di la chitara eletrica

andrei kevin: sa rup imediat

andrei kevin: alea

Snac dEMOn: aoleu

andrei kevin: di la chitara bass tan un an

Snac dEMOn: pai cares din plastic cares din otzel ?

andrei kevin: da

andrei kevin: acuma trebuie sa plec vorbim maine

andrei kevin: pa

Snac dEMOn: ok

Snac dEMOn: papa

andrei kevin si è disconnesso. (19/04/2008 20.55)

 

 

zicand ca o sa exersez minim pe zi 5 ore .. nu crek vreau sa ma mut la shopul de corzi :) dar daca voi puteti sal contraziceti pe varamiu facetzio :) eu nam alta alternativa decat sal cred pe el :)

Link to comment
Share on other sites

Orice chitara e buna la inceput! Sa nu falseze sau sa aiba cine stie ce defecte de fabricatie. Iar daca progresezi si iti place o sa alegi apoi ceea ce ti se potriveste.

 

Si daca tot esti in italy acum, si daca esti roman, poate mai pui mana si pe o carte de limba romana, sa n-o uiti. :)

 

Nu cred ca e cazul...culmea e ca scrie in engleza! :)

 

Pustiu, precum zice si Dimi, orice chitara e buna. La pretul de 89 euro nu o sa gasesti chitara "originala". E probabil ceva facut pentru-n bol de orez.

 

 

PS Sa stii ca am vazut si eu chitara cu 3, 2 chiar o coarda...restul erau rupte.

Link to comment
Share on other sites

habar nam cum cant .. e pt prima data ... corzile sunt alea din fabrica dupa ce se rup iau altele , 5ore+ / zi

 

 

tu ai chitara electrica ?ai putea sami dai exemplu la cat timp sa rupt la tine dupa ce ai cumparat chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Frecventa cu care rupi corzile nu are foarte multa treaba cu cat de mult canti. Are mai multa treaba cu calitatea componentelor si cat de uzate sunt. Eu cant intre 7 si 10 ore pe zi si rup corzile destul de rar. Si abuzez de floyd intr-un hal fara de hal :). Chitara mea este de calitate medie-inalta (Ibanez JEM7VWH).

 

P.S. Nu ti-as recomanda o chitara de 100 euro. Le consider ornamentale. Nu poti face mai nimic cu ele ... nu tin acordaju, suna foarte prost, sunt o bataie de joc. Vazand ca ai chef sa canti mult ti-ar recomanda una macar de vreo 300 euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest barbu

pai..snac..hai sa o luma asha...

1.in ce provincie locuiesti...orasul mai exact...iti pot da indicatii cum sa ajungi la cel mai apropiat magazin

2.gasesti...stii prea bine cum merg trebuirile...una ...ussata...con poco di soldi

3.suono come voi tu dopo...pt k ai toate sansele sa gasesti la bani putini jucarii serioase :)

Link to comment
Share on other sites

asha pai .. locuiesc in Tortona nu crek ai auzit { Provincia di Alessandria } undeva mai jos de Torino / Milano

 

in Torino am niste rude si mas putea duce 2 zile la ele daca este pe acolo ceva :)

Link to comment
Share on other sites

pai..snac..hai sa o luma asha...

1.in ce provincie locuiesti...orasul mai exact...iti pot da indicatii cum sa ajungi la cel mai apropiat magazin

2.gasesti...stii prea bine cum merg trebuirile...una ...ussata...con poco di soldi

3.suono come voi tu dopo...pt k ai toate sansele sa gasesti la bani putini jucarii serioase :)

 

Nu cred ca este bine sa-i recomanzi unuia care nu a mai pus vreodata mana pe o chitara sa-si cumpere una la mana a 2a pt. ca este foarte probabil sa i-a teapa. Sunt multe chestii la care trebuie sa te uiti cand cumperi o chitara la mana a 2a.

 

 

 

asha pai .. locuiesc in Tortona nu crek ai auzit { Provincia di Alessandria } undeva mai jos de Torino / Milano

 

in Torino am niste rude si mas putea duce 2 zile la ele daca este pe acolo ceva :)

 

Mai bine gasesti un magazin in orasul tau, vanzad ca probabil vei cumpara destule de acolo.

Link to comment
Share on other sites

azi miam luat o chitara :) classica asha sa invatz :)

de prof de chitara nu prea gasesc aicia .. italeni in general invatza asta la scoala in clasele 1/8 eu is intra 9'a .. whatever

 

oricum azi cand am pus chitara in mana am observat ca is cam tzeapan de mana stanga lolz .. poate asha e la inceput ? :-S

 

mam uitat pe net la niste guideuri , cum sa incepi ..

 

am primit si un free leason de la siteul :

http://www.jamorama.com/

 

si nah merge :) acuma 10 minute am reusit sa scot mai mult de o combinatzie de 3 corzi + sa fac mana stanga sa functzioneze fara sa iau ridmul de la capat :D

am incercat sa scot si cantecul

Andri popa de la pheonix .. dar mam incurcat cu tabulatura nu intelex cand dau cu , cursorul pe litere A , G , D ces cu bulinele alea ..  cu literele o sami fie destul de ushor sa le invatz sper :P

http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=1426

 

daca stiti vreun site unde pot invatza mai  rapid :D faceti un post cu link /ty

Link to comment
Share on other sites

azi miam luat o chitara :) classica asha sa invatz :)

de prof de chitara nu prea gasesc aicia .. italeni in general invatza asta la scoala in clasele 1/8 eu is intra 9'a .. whatever

 

oricum azi cand am pus chitara in mana am observat ca is cam tzeapan de mana stanga lolz .. poate asha e la inceput ? :-S

 

mam uitat pe net la niste guideuri , cum sa incepi ..

 

am primit si un free leason de la siteul :

http://www.jamorama.com/

 

si nah merge :) acuma 10 minute am reusit sa scot mai mult de o combinatzie de 3 corzi + sa fac mana stanga sa functzioneze fara sa iau ridmul de la capat :D

am incercat sa scot si cantecul

Andri popa de la pheonix .. dar mam incurcat cu tabulatura nu intelex cand dau cu , cursorul pe litere A , G , D ces cu bulinele alea .. cu literele o sami fie destul de ushor sa le invatz sper :P

http://www.tabulaturi.ro/acorduri.php?tab_id=1426

 

daca stiti vreun site unde pot invatza mai rapid :D faceti un post cu link /ty

 

 

vezi pe forum tony's corner. are cateva lectii. apoi pe justinguitar.com..gasesti..e suficient sa scrii free guitar lesson in google si imposibil sa nu gasesti material de studiat pt destula vreme

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.