www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Grea Este Trecerea?


Guest Preda
 Share

Recommended Posts

Guest Preda

Sunt curios sa aflu cat de anevoios e sa treci de la o chitara cu 6 corzi la o chitara cu 7 corzi si apoi de la una cu 7 corzi la una cu 8. Sau si mai radical de la una cu 6 la una cu 8 corzi direct. Merita upgrade - ul sau inconvinientele care apar sunt prea mari ca sa faci o asemenea schimbare? Ma gandesc ca din gauza gatului prea lat nu vei mai avea acces la toate corzile mai ales in zonele superioare ale acestuia decat prin tehnici bizare. Banuiesc ca pentru cei care au lopeti in loc de maini nu ar fi probleme, dar nu e cazul meu.

P.S.: Daca aveti niste date cu privinta la grosimea gatului la diferite nivele ale acestuia, mai ales pentru 7 si 8 corzi, va rog sa le mentionati.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

tecerea de la 6 corzi la 7 nu este grea

Io am cantat 1an jumate pe acustica cu 6 corzi, dupa care mi-am luat electrica direct cu 7 corzi si mi-a luat maxim 2 saptamani sa ma obinuiesc, avand in vedere ca era si prima electrica, si nu numai ca a trebuit sa ma obisnuiesc cu nr de corzi ci si cum sa controlez si cum sa cant pe o electrica, consider ca timpul de acomodare e rezonabil

 

Evident griful mi s-a parut la inceput destul de gros, dar asta e doar o impresie din cauza latzimii necesare ptr 7 corzi, si acum sincer nu m-as intoarce la o electrica cu 6, m-am obisnuit asa si imi place, iar daca pe o piesa nu cant pe Si-ul gros nu ma deranjeaza, e ca si cum as canta pe 6 corzi (ce vreau sa zic e ca odata ce te-ai obisnuit, "it feels normal, natural", nu e un impediment o coarda in plus)

 

despre trecerea la 8 corzi, nu stiu, las pe altcineva sa-si spuna parerea

 

Rock on

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
Salut,

 

tecerea de la 6 corzi la 7 nu este grea

Io am cantat 1an jumate pe acustica cu 6 corzi, dupa care mi-am luat electrica direct cu 7 corzi si mi-a luat maxim 2 saptamani sa ma obinuiesc, avand in vedere ca era si prima electrica, si nu numai ca a trebuit sa ma obisnuiesc cu nr de corzi ci si cum sa controlez si cum sa cant pe o electrica, consider ca timpul de acomodare e rezonabil

 

Evident griful mi s-a parut la inceput destul de gros, dar asta e doar o impresie din cauza latzimii necesare ptr 7 corzi, si acum sincer nu m-as intoarce la o electrica cu 6, m-am obisnuit asa si imi place, iar daca pe o piesa nu cant pe Si-ul gros nu ma deranjeaza, e ca si cum as canta pe 6 corzi (ce vreau sa zic e ca odata ce te-ai obisnuit, "it feels normal, natural", nu e un impediment o coarda in plus)

 

despre trecerea la 8 corzi, nu stiu, las pe altcineva sa-si spuna parerea

 

Rock on

Multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

Banuiesc ca nu trebuie o tehnica diferita decat cea folosita la o chitara normala cand iei acorduri pe primele 5 corzi sau 4. Astept sfaturi de la cei care utilizeaza si chitari cu 8 corzi.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

cine crezi ca are o ghitara cu 8 corzi pe forum?

in fine, daca de la 6 la 7 corzi e destul de facila trecerea inseamna ca la 8 corzi nu ar trebui sa fie prea mare problema, la inceput ti s-ar parea foarte bizar ma gandesc, dar gandeste-te la cate baneficii ai!

by the way esti fan Meshuggah?

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
cine crezi ca are o ghitara cu 8 corzi pe forum?

in fine, daca de la 6 la 7 corzi e destul de facila trecerea inseamna ca la 8 corzi nu ar trebui sa fie prea mare problema, la inceput ti s-ar parea foarte bizar ma gandesc, dar gandeste-te la cate baneficii ai!

by the way esti fan Meshuggah?

Nu e asta neaparat motivul pentru care m-ar tenta sa imi iau o chitara cu 8 corzi. Imi place Meshuggah si chitarile cu 8 corzi pe care le folosesc contribuie enorm la stilul lor avangardist (avant-garde metal).

Link to comment
Share on other sites

eu pana de curand nu am avut 7string. La mine nu a fost o problema adaptarea pentru ca am si mana si degetele destul de lungi. La partea de strumming intervine cat de bine stie fiecare sa palmeze corzile. Daca apuci grifful cu degetul mare sprijindu-se pe spatele gatului e mai greu sa palmezi insa eu in mare parte din timp apuc de griff cu degetul mare peste el, palmand B-ul si E-ul dupa caz dar la mine e cumva un caz exceptional (sau nu) pentru ca am mana mare. Cineva cu palmele mai mici un pic nu cred ca ar putea face artificiul asta cu prea mare usurinta. & string-ul e misto nu numai pentru ca poti canta foarte jos dar si pentru ca nu trebuie sa te acordezi jos si B-ul ala te imbie la slap :)

Un 7 string poate fi foarte versatil sau nu in functie de dozele pe care le folosesti. Schecter au varianta cu single coil pe neck si humbucker pe bridge si daca le schimbi cu ceva mia bun (dimarzio pe neck si SD sau tot dimarzio pe bridge) deja poti sa canti multe stiluri cu aceeasi chitara.

Link to comment
Share on other sites

io am trecut recent la 7 string, un schecter elite007 de care zicea symbolic cu doza single in neck, si pot spune ca m-am obisnuit imediat si e bestial..asa ca nu tre sa-ti faci griji ca nu te acomodezi...also, mi se par 7 corzi mai mult decat de-ajuns pt orice metal ugabuga, 8 parca sunt prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

Am sa ma limitez la 7 corzi pentru inceput, dar tot la 8 o sa ajung. Ibanez rg7321 e buna de ceva? Ce altceva imi mai puteti recomanda?

Link to comment
Share on other sites

Desi nu am avut vreodata intentia de a trece de la 6 la 7 corzi, am avut o chitara cu 7 corzi si am vandut-o. Nu mi-a fost greu sa ma obisnuiesc cu latimea grif-ului cat sa ma obisnuiesc cu a palma a 7a coarda. Vazand ca nici nu o foloseam mult am decis ca mai bine vand chitara (era un Ibanez RG7620). O senzatie foarte misto e cand treci de la 7 corzi la 6 :). Despre 8 corzi nu pot sa zic nimic. Nu am pus mana pe asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

inafara de faptul ca trebuie sa faci extensii mai mari la 8 corzi....nu e nici o diferenta (automat e griful mai lat)

Au scos cei de la ESP niste chitari super cu 8 corzi vezi aici:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_sc_608b_blk.htm

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_fm_408.htm

NU sunt exagerate ca pret, asa ca sariti pe ele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

La modelul lui Stephen Carpenter nu imi place cum sunt dispuse dozele. La modelul Fm 408 ma gandesc ca din cauza lungimii de 25,5 ar putea fi afectata tensiunea corzilor si acestea ar fi prea moi. Corectati - ma daca ma insel.. Oricum cred ca tot RG 228 ar fi cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vrut sa-mi iau ibanez prima oara ma gandeam sa vad cum e 7-string-ul. Cand l-am luat in mina mi s-a parut foarte ciudat/diferit fata de 6 string. Deocamdata cred ca sunt multumit doar sa acordez in drop D sau drop B. In opinia mea chitara acordata normal cuprinde toate notele folositoare si placute, dar daca mai e nevoie sa cobori MAI Jos downtuning e destul.

 

Dar daca ar fi sa-mi iau bass cred ca as opta sa aiba cat mai multe corzi numai pentru ca arata mega marfa. :) Sa nu mai vorbim de ce poti sa scoti cu el...

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vrut sa-mi iau ibanez prima oara ma gandeam sa vad cum e 7-string-ul. Cand l-am luat in mina mi s-a parut foarte ciudat/diferit fata de 6 string. Deocamdata cred ca sunt multumit doar sa acordez in drop D sau drop B. In opinia mea chitara acordata normal cuprinde toate notele folositoare si placute, dar daca mai e nevoie sa cobori MAI Jos downtuning e destul.

 

Dar daca ar fi sa-mi iau bass cred ca as opta sa aiba cat mai multe corzi numai pentru ca arata mega marfa. :) Sa nu mai vorbim de ce poti sa scoti cu el...

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am vrut sa-mi iau ibanez prima oara ma gandeam sa vad cum e 7-string-ul. Cand l-am luat in mina mi s-a parut foarte ciudat/diferit fata de 6 string. Deocamdata cred ca sunt multumit doar sa acordez in drop D sau drop B. In opinia mea chitara acordata normal cuprinde toate notele folositoare si placute, dar daca mai e nevoie sa cobori MAI Jos downtuning e destul.

 

Dar daca ar fi sa-mi iau bass cred ca as opta sa aiba cat mai multe corzi numai pentru ca arata mega marfa. :) Sa nu mai vorbim de ce poti sa scoti cu el...

e chestie de gust, io unu am nevoie la trupa sa ma tin mult dupa clapa si vioara/violoncel...cu down-tuning imi fac viata mai grea, asa am 7 corzi din care prima e acordata in La si restu normal ca un 6-string in standard tuning...pot face si chestii uga-buga sanatoase si in acelasi timp ma pot orienta usor in functie de celelalte instrumente...plus ca more is better :) am mai multe note pe un 7string decat pe 6string :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Meshuggah baga pe 8 corzi si in ultima vreme vad ca nu-i mai intereseaza acordurile. note individuale. cu bareurile mai e cum mai e daca ai dejtele lungi.

 

 

offtopic: ar trebui un concurs cu cele mai lungi degete de pe forum. faci o poza cu o rigla :)) nu va ganditi la tampenii ca n-am zis sa ne masuram griff-ul asa ca scoate mana de-acolo

Edited by Symbolic
Link to comment
Share on other sites

La ce iti tre 8 corzi?

 

Daca vrei sa suni brutal acordeaza chitara in standard B si o sa vezi...

 

Dupa parerea mea 8/7 strings sunt mai mult pt shred nu pt acorduri si riff-uri. Am vazut ceva de genu, nush daca era chiar cu 8 dar erau multe :) la Nevermore. (vezi la solo-uri...)

 

 

Cat despre obisnuinta... pai, inainte ai cantat pe acustica, nu? din cate stiu eu o acustica are gatul mai lat sau double 6... si mai lat, cam asa e si la 7 strings, mie nu mi se pare mare lucru.

Si chitara clasica,pff... cred ca asa e si 8 strings.

 

Oricum... vezi ca toti care sunt acordati mai jos folosesc coarda groasa (normal E, da poate sa fie si B sau chiar A :) ) o folosesc mai mult pt "fundal" ( open string) ca sa zic asa, pai cam asa e si la 7/8 strings.

La 6 strings ai 5 corzi pt shred, la 8 ai... cate vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda

Nu pot sa ma obisnuiesc cu alt acordaj decat cel standard asa ca o chitara cu mai mult corzi mi-ar satisface nevoia de chestii mai coborate. Ma interseaza si shredul dar si riffurile destul de suparate, asa ca o astfel de chitara e perfecta.

Edited by Preda
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.