www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheite nebune


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Oameni buni, orice chitara proasta se dezacordeaza, mai mult sau mai putin, dupa o perioada de cateva ore in care n-ai cantat cu ea, nu?De asemenea, se dezacordeaza coborand tensiunea din corzi si implicit nota.Cred ca intelegeti la ce ma refer.Ei bine, chitara mea se dezacordeaza crescand tensiunea, ajungand uneori sa fie acordata in F...Cam aiurea.In casa nu e frig.De ce face asta?(Poate vine cineva noaptea si trage de cheite.)

Link to comment
Share on other sites

Depinde conditiile de temperatura.Sunt cazuri in care pana si gibsonul meu s-a dezacordat nitel dupa ce l-am tinut 30 min iarna afara (in toc normal).

Vezi sa nu cumva sa tii chitara langa un calorifer ca nu-i face bine deloc, si de asemenea vezi sa ai corzile bune.

 

Edit: m-am mai gandit nitel poate sa nu fie deloc de la cheite ci chiar de la lemn.Lemnul se curbeaza singur, depinde in ce directie.Verifica sa ai neckul drept.Si nu convex :) desi nu prea cred ca n-ai mai prea putea sa canti pe el

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Chitara se afla cam la 2m de calorifer.Griful este drept, corzile au cam 2 luni.Faza e ca si acustica se afla la aceeasi distanta de calorifer si se dezacordeaza normal, adica se slabesc corzile, si asta rar(ma rog, e Fender :) ).Ceea ce ma nelamureste pe mine e de ce se strang corzile, in loc sa se slabeasca?E posbil sa gasesti o coarda cu un semiton mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

E vintage tremolo, standard tremolo, cum vreti sa-i ziceti...The Strat-type.Care nu urca nota, ci o coboara...Oricum nu il folosesc.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iarta-l doamne pe Glass ca-si da cu presupusul.

 

Vorbesc de Bergenbier-ul STRAT, nu de Reghinul ala...Tremolo-ul de pe Strat doar coboara corzile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu e vorba ca ma deranjeaza, mi se pare normal ca o chitara sa se dezacordeze in timp, daca nu este cantata.Tot ce am intrebat eu este de ce nu se dezacordeaza ca o chitara normala...O fi mai cu motz! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.