www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Telecaster/stratocaster Lite Ash


Jeanov
 Share

Recommended Posts

ok...dupa cum scrie si in titlu,as vrea sa stiu(daca ma puteti ajuta) care e treaba cu chitarile Fender Lite Ash

am dat serial numberuri la cautat si nu am gasit nimic

am trimis mail la cel de la fender ca sa stiu de ce scrie pe cap in spate ca sunt facute in korea si daca sunt facute la calitatea adevarata a celor de la fender

mai multe despre ele nu pot sa dau decat 2 link-uri de la thomann ca acolo am gasit 360 view si am putut sa vad si serial number

 

telecaster si stratocaster

 

 

sunt si pe site-ul oficial de la fender chitarile da nu scrie despre ele decat :" The Lite Ash Stratocaster guitar is something new from Fender. Ash is a desirable body wood because of its tonal qualities; and with its birdseye-maple neck and Seymour Duncan® pickups, these guitars give players just what they need to get the job done. "

 

stratocaster pe site-ul fender

 

daca ma puteti scoate din ceatza(as vrea sa imi iau inca un fender probabil telecaster)

 

multumesc tare fain :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am probat un Telecaster la cineva acum cateva luni si mi-a lasat o impresie foarte buna. Lucratura era buna, finisajele deasemenea, era comoda la mana. Mie mi-a placut. Si pretul mi se pare foarte bun la ea. Dozele sunt bunicele. Un alt deal bun ar fi Fender Baja Telecaster. Este MIM, e facut deasemenea din ash si vine cu doze Custom Shop (suna exact cum trebuie sa sune un Telecaster, bright si cu punch) si o schema electrica interesanta cu selector de doze cu 4 pozitii si S1 switch (pune dozele in antifaza cand sunt legate impreuna). Este putin mai scump dar eu cred ca merita diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu inteleg de ce adunati atitea chitare corea ,china etc...normal ca-s frumos finisate si lucioase dar NU suna ca cele usa.Un amp bun si un sunet analog va face diferenta

Parerea mea este ca decit sa tii doua,trei chitare made in china mai bine una USA...investesti o data dar ai sunet premium iar valoarea chitarei se conserva sau creste in cazul celor reissue usa...

apropo

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20729

:) RGC

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Chiar nu inteleg de ce adunati atitea chitare corea ,china etc...normal ca-s frumos finisate si lucioase dar NU suna ca cele usa.Un amp bun si un sunet analog va face diferenta

Parerea mea este ca decit sa tii doua,trei chitare made in china mai bine una USA...investesti o data dar ai sunet premium iar valoarea chitarei se conserva sau creste in cazul celor reissue usa...

apropo

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20729

:) RGC

 

No offense, but you're full of c*ap.

Hai sa-ti dau un exemplu concret. Un Fender Mexican, dai pe el 400 de euro (sa zicem).

Bagi inca 200 in doze, 50 intr-un vibrato mai bun (daca e Strat), si inca 50 (maxim) intr-un set de cheite mai bune.

Si cu 7-800 de euro ai obtinut ceva care suna mai bine decat un Fender made in USA (care costa de la 1000 de euro in sus).

 

Inteleg ca unora le place sa dea o gramada de bani pt eticheta. Dar asta nu e motiv de lauda.

 

@jeanov

Referitor la Lite Ash Fender - vezi daca ti-e comod la mana, si vezi daca atunci cand o zdrangani acustic (la rece, adica) se aude bine. Atat si nimic mai mult.

Nu conteaza unde e facuta, ci cum suna !!!

 

Iar daca forma headstock-urilor pare dubioasa, e pt ca te-ai sugestionat.

Link to comment
Share on other sites

Lite Ash si Koa fac parte din seria Special Edition (Strato sau Tele, impreuna cu Aerodine si 12string Strato si Custom FTM Tele sau Spalted Mapple HH Tele) si sunt fabricate in Korea.

Doze SD si lucratura Koreana (adica de calitate). Lemn de calitate foarte buna. Neck din Birds Eye Mapple, cu fretboard tot Maple dar lipit. (nu o singura bucata).

 

Atat Koa cat si Lite Ash sunt mai scumpe decat standardele Mexicane, dar si mai bune.

 

La telecaster bridge-ul este cel vintage, de aceea pare ca a fost taiat la traforaj (fata de cel mexican care este modern cu 6 saddles).

 

In aceasta categorie de pret insa as merge fara discutie pe BAJA TELECASTER. Numai ca trebuie probat pentru ca are un neck mai neconventional (soft V) si s-ar putea sa ti se para mai greu de cantat.

 

Se pot proba fara probleme la ProGuitar. Iar pretul este mai bun decat Thomann, sau decat musiciansfriends+transport din USA.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Baja Telecaster si mi se pare cea mai buna achizitie in materie de chitari pe care am facut-o vreodata. Dupa cum spune si @dgeeko griful soft V necesita o perioada de acomodare, dar dupa ce te obisnuiesti cu el ti se pare extraordinar de comod (mie cel putin imi place tot mai mult). Ca sunet suna mai bine decat orice Highway (cel putin cate am probat eu).

 

La Lite Ash Telecaster mi s-a parut ca lemnul (ash) nu este chiar de cea mai buna calitate si ca cheile de acordaj nu sunt cele mai rezistente (e doar o impresie, chitara era aproape noua si statea acordata perfect, iar lemnul cred ca l-am comparat involuntar cu un American Vintage 52, oricum lemnul mi s-a parut putin cam crud, poate peste cativa ani se va mai usca si va fi mai bine). Oricum si Lite Ash suna foarte bine, un pic mai infundat decat Baja Telecaster si cu mai putin punch, dar avea un top tipic de Telecaster si mi s-a parut mai usor de cantat (griful parca e C-shape cu finisaj satin).

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

@jeanov

Referitor la Lite Ash Fender - vezi daca ti-e comod la mana, si vezi daca atunci cand o zdrangani acustic (la rece, adica) se aude bine. Atat si nimic mai mult.

Nu conteaza unde e facuta, ci cum suna !!!

 

Iar daca forma headstock-urilor pare dubioasa, e pt ca te-ai sugestionat.

 

aici nu era vorba de reclama ci pur si simplu de faptu' ca nu am avut ocazia sa incerc modelul respectiv

dar am incercat multe mexicane si chiar altele made in korea

si nu mi-au ca si sound si aspect "personalitatea" care am gasit-o la modelele americane si japoneze

iar in legatura cu faptul ca daca iti iei un mexican si bagi doze in el si alte conmponente si iesi mai bine cu banii decat unu standard.....nu sunt de acord

 

eu ca norocul am prins Stratul din '91 si Marius(mario_d) are un model japonez Deluxe II din '97 daca nu ma insel sau '96...anyway

si in comparatie cu mexicane modificate cu doze scumpe si care mai de care mai "speciale" tot nu se ridica la niveluluniu model facut la un anumit standard facut ok direct din fabrica

 

oricum vroiam sa stiu daca in raport calitate-pret isi merita banii ca nu am unde sa incerc unul decat in bucuresti si budapesta(dar mai mult mi-ar surade sa ma duc la budapesta e si mai aproape si reprezentanta fender de acolo are destul de multe chitari din care sa pot alege zic eu)

ideea era sa imi comand una si sa imi vina acasa

dar asta doar dupa ce mai fac rost de niste bani si daca nu gasesc ceva second-hand imi voi comanda pana la urma ceva de pe net

 

iar in legatura cu Harmony-Central.....am citit si acolo si pe forumul "dedicat" telecasterului si pe mai multe,dar vroiam sa vad daca are cineva cu cine pot lua legatura directa sa stiu exact care e treaba cu ele(pentru ca nu am posibilitatea de a ma deplasa sa incerc nici unde...nici carnet...nici bani la discretie)

 

forma capurilor mi-i s-a parut ciudata din cauza pozelor cred,dupa aceea m-am uitat si la straturile mele si am vazut ca e ok :) :)

 

:)

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

Pune pe o chitara koreana ce doze si cordar vrei tu..;tot nu va suna ca una usa...captura dozei,cimpul magnetic al bobinei preia sunetul lemnului...un amp bun si un sunat analog va face diferenta...

Si de fapt cine "cumpara eticheta" ? ...tu care cumperi o copie strat(pt ca cele korea sau china sunt mult din punct de vedere calitativ si auditiv sub cele usa) sau cel care face un sacrificiu,i-si ia o chitara buna si are un ton premium...Nu sunt absurd,si inteleg ca un usa-strat costa de N ori mai mult...tocmai am spus valabil pt cei care au cite 3 chitare si toate chnezarii :) RGC

Link to comment
Share on other sites

Pune pe o chitara koreana ce doze si cordar vrei tu..;tot nu va suna ca una usa...captura dozei,cimpul magnetic al bobinei preia sunetul lemnului...un amp bun si un sunat analog va face diferenta...

Si de fapt cine "cumpara eticheta" ? ...tu care cumperi o copie strat(pt ca cele korea sau china sunt mult din punct de vedere calitativ si auditiv sub cele usa) sau cel care face un sacrificiu,i-si ia o chitara buna si are un ton premium...Nu sunt absurd,si inteleg ca un usa-strat costa de N ori mai mult...tocmai am spus valabil pt cei care au cite 3 chitare si toate chnezarii :) RGC

 

damn true man!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Pune pe o chitara koreana ce doze si cordar vrei tu..;tot nu va suna ca una usa...captura dozei,cimpul magnetic al bobinei preia sunetul lemnului...un amp bun si un sunat analog va face diferenta...

Si de fapt cine "cumpara eticheta" ? ...tu care cumperi o copie strat(pt ca cele korea sau china sunt mult din punct de vedere calitativ si auditiv sub cele usa) sau cel care face un sacrificiu,i-si ia o chitara buna si are un ton premium...Nu sunt absurd,si inteleg ca un usa-strat costa de N ori mai mult...tocmai am spus valabil pt cei care au cite 3 chitare si toate chnezarii :) RGC

 

 

Nu-i adevarat

 

toata nebunia este generata din interese comerciale ..

 

 

orice chitara fabricata oriunde este buna daca se respecta "reteta" .Atat .Restu-s povesti de adormit incepatorii ( potentiali cumparatori).

 

Peronal am cantat pe mai multe chinezarii , de fapt poate sa incerce orice chitarist in magazinele de specialitate , si suna exeptional .Problema este sa stii sa canti .Sa ai stil , sa ai personalitate deci gustul tau personal .De nu ai nimic personal este normal sa te iei dupa ce fac alti deoarece asa crezi ca este bine.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i adevarat

 

toata nebunia este generata din interese comerciale ..

 

 

orice chitara fabricata oriunde este buna daca se respecta "reteta" .Atat .Restu-s povesti de adormit incepatorii ( potentiali cumparatori).

 

Peronal am cantat pe mai multe chinezarii , de fapt poate sa incerce orice chitarist in magazinele de specialitate , si suna exeptional .Problema este sa stii sa canti .Sa ai stil , sa ai personalitate deci gustul tau personal .De nu ai nimic personal este normal sa te iei dupa ce fac alti deoarece asa crezi ca este bine.

 

Sunt perfect de acord cu Arpi.

 

Personal am o chitara Coreea copie de strat care este lucrata si suna mai bine decat multe Fender mexicane si cu mult mai bine decat un Fender Highway pe care l-am probat la cineva (am avut si eu un Highway care mi-a placut foarte mult, si acum imi pare rau ca l-am vandut). Cred ca problema este alta, la chitarile China sau Coreea sansele sa nimeresti o chitara mai slaba calitativ sunt mult mai mari decat la modelele americane. Sfatul meu este sa nu iti iei chitara direct de pe internet, chitara trebuie probata de tine, important e sa iti placa tie, cred ca deja ai ajuns la un nivel la care poti sa iti dai seama daca o chitara ti se potriveste sau nu, sau daca iti place si vrei sa o tii mai mult timp sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Asta e. Unii oameni pur si simplu nu sunt in stare sa faca diferenta intre reclama si realitate.

 

In opinia mea (proprie si personala), diferenta majora intre un Fender USA (de ex) si unul corean e hardware-ul. Dar acela se poate schimba fara probleme (si pe bani mai putini).

 

De aia am si zis - ascultati chitara la rece. Daca lemnul vibreaza cum trebuie, te-ai scos.

Si daca voi chiar credeti ca numai in USA se fac chitari bune ... nu pot spune decat clasicul proverb american "a fool and his money are easily parted".

 

Si ia uitati ce am gasit in urma unei mici cautari pe youtube -

si aici

Suna ca dracu, nu?

 

@Fenderaru

Nu stiu daca ai vazut filmul "Everything is illuminated" , dar sincer imi aduci aminte de un personajul pe nume Alex :)

Cine l-a vazut stie la ce ma refer.

Link to comment
Share on other sites

Dap suna bine...acel vox ridica destul de mult chitara..dar poate a-ti avut insa rabdare sa cititi comenturi la exemplul cu acel strat mexic 70

 

"nice work my friend. that looks like a mexican 70's from the 2 string trees. have you tried a usa 70's reissue yet? i have both and the usa is miles ahead in quality"

 

Dap diferentele poate nu sunt atit de mari pe cit diferenta de bani dar in mod cert sunt (auditiv-calitativ)....iar in privinta updateurilor la un mexic le face-ti degeaba...in cea mai mare proportie sunetul il da lemnul si lacul..ca sa nu mai zic ca un mexic cu updateuri te duce mult prea scump

ex: acest 70 mexic reissue care este o chitara decenta si costa la thomann 670e

http://www.thomann.de/de/fender_70_classic_strat_mn_nt.htm

adaugam la cei 670e cordar,cheite,si un trio doze usa si ajungem cu pretul la cel putin 900e si tot nu va suna ca un american standard care costa undeva la 1000e ATENTIE CU TOC INCLUS(care este si acela un 130,140e)

 

so may the force light your way... :) RGC

Edited by Fenderaru
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

@Fenderaru

 

Las-o bai ca macane.

 

In primul rand, daca te-ai fi obosit sa citesti comentariile PANA LA CAPAT, ai fi aflat ca de fapt omul a folosit o SIMULARE de AC-30.

Deci Strat-ul ala mexican suna excelent printr-o simulare ...

 

Si marele tau argument e ca un comentator s-a bagat in seama. Wow, m-ai convins ... :)

 

Si apropo de chitara din video. Intamplarea se face ca si eu am un 70s reissue mexican. I-am pus doze Fender Custom Shop 69 si i-am schimbat vibrato-ul. Cheitele nu le-am schimbat pt ca alea stoc sunt foarte bune. In total am dat sub 900 de euro, si am si gig bag.

 

Iar afirmatiile gen "tot suna mai prost decat un Strat USA" te rog sa le faci dupa ce o auzi!

 

Asa ca imi mentin afirmatia initiala - you're full of c*ap.

 

PS Ca o observatie amicala - imi vine greu de tot sa iau in serios oameni care fac in mod constant erori de ortografie gen "a-ti avut insa rabdare" sau "le face-ti degeaba"

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se generalizeaza cam mult...eu am acum (am avut si strat MIM 2007) strat mexican classic 60's (nu classic player) stock, facut in 99 si suna INCREDIBIL. dar suna ca un Fender MIA? din ce am auzit pe NET nu, singurul termen de comparatie a fost un Strat Highway care la rece suna mult mai prost. E imposibil sa existe o reteta gen cumperi fender mim sau coreea si ii schimbi dozele si hardware-ul si e peste MIA la bani mai putini...e imposibil, dar pot exista destule exceptii...adica sa nimeresti un LEMN bun pe "copii" si un exemplar mai slab MIA. La MIA platesti si putin si numele,si "privilegiul" deci cu atat mai mult ti se poate parea mai rentabil sa iei MIM si sa upgradezi. Se poate, dar nu e regula. Dc ai sansa sa probezi multe chitari sigur gasesti ceva bun intre ele care sa sune cum vrei tu si sa coste mai putin, dar altfel nu exista o reteta pt ieftin si bun.

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
m-ai omorit tu cu stratul tau mexican;traiesti in alta lume...un trio doze custom-shop costa undeva la 170e...daca mai pui cordar si chei sigur sari de 900e...iar gig-bagul care ti-l da la modelul mexic este de toate jena..nu-l compara cu un toc original fender

 

Fii antena

- 2250 ron chitara

- 150 euro dozele (luate second-hand)

- 60 euro vibrato-ul

- cheile NU LE-AM SCHIMBAT !!! Pt ca nu e nevoie !!!

 

Te las sa faci suma.

 

Si discutia era despre ton, mai concret opinia unora ca un Fender mexican/corean cu upgrade-uri va fi mai INTOTDEAUNA prost decat unul "made in USA".

Sincer, singura explicatie pt orgasmul provocat unora de aceste trei cuvinte e CREDULITATEA si/sau SNOBISMUL.

 

Pana la urma, alexyz are dreptate. Stai si asculti LA RECE si cumperi ce suna mai bine (si ce ti-e comod la mana).

Daca voi sunteti dispusi sa dati o caruta de bani pt o eticheta, problema voastra.

Dar lasati-o mai moale cu aroganta fata de cei care percep alte optiuni ca fiind mai rentabile.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma faceti ce vreti...va spune insa unul care a cam avut toate modelele...updateurile NU merita...tocmai de aceea exista chitare de fabrica pt orice buget...daca cineva ar avea reteta uploadarii unei chitare ieftine sub pretul uneia scumpe si cu rezultate mai bune ca sunet ,evident fabrica usa ar da faliment... :) RGC

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
updateurile NU merita

 

Da ma, de aia exista o intreaga industrie a componentelor de chitara. Pt ca nu se renteaza ! :)

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-au dus lucrurile la extrem. Parerea mea e ca sunt chitari care nu sunt produse in SUA care pot fi la fel de bune ca si un Fender MIA. Singura problema ar fi ca probabil dintr-un lot de 50 de chitari din cele facute in US vei gasi probabil 10 care sa ti se potriveasca, iar la cele produse in Mexic sau Coreea doar 5 de exemplu. Aici vorbim de seriile comparabile: de exemplu Fender Classic Player 50 vine din fabrica cu doze americane si locking tuners, singurul lucru mai slab ar putea fi bridge-ul si comparat cu un Highway este net superior atat ca sound cat si ca dotari, in comparatie American Standard are ca minus lipsa hard case-ului (vine in schimb cu o husa destul de groasa). Am probat unul la reprezentanta Fender din Bucuresti si mi s-a parut excelent, in mod clar mi se pare o afacere mult mai buna decat un American Standard care este aproape dublu ca pret. Poate ca exemplarul pe care l-am probat eu era foarte reusit, sau poate unele serii sunt lucrate mult mai bine decat altele, cert este ca acel model daca avea alta eticheta pe el putea foarte bine sa para un model american din punct de vedere al calitatii si sunetului.

 

Cum au spus si altii incearca si ia ce ti se pare tie mai bun pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Cred ca s-au dus lucrurile la extrem. Parerea mea e ca sunt chitari care nu sunt produse in SUA care pot fi la fel de bune ca si un Fender MIA. Singura problema ar fi ca probabil dintr-un lot de 50 de chitari din cele facute in US vei gasi probabil 10 care sa ti se potriveasca, iar la cele produse in Mexic sau Coreea doar 5 de exemplu. Aici vorbim de seriile comparabile: de exemplu Fender Classic Player 50 vine din fabrica cu doze americane si locking tuners, singurul lucru mai slab ar putea fi bridge-ul si comparat cu un Highway este net superior atat ca sound cat si ca dotari, in comparatie American Standard are ca minus lipsa hard case-ului (vine in schimb cu o husa destul de groasa). Am probat unul la reprezentanta Fender din Bucuresti si mi s-a parut excelent, in mod clar mi se pare o afacere mult mai buna decat un American Standard care este aproape dublu ca pret. Poate ca exemplarul pe care l-am probat eu era foarte reusit, sau poate unele serii sunt lucrate mult mai bine decat altele, cert este ca acel model daca avea alta eticheta pe el putea foarte bine sa para un model american din punct de vedere al calitatii si sunetului.

 

Cum au spus si altii incearca si ia ce ti se pare tie mai bun pentru tine.

 

+1

 

Sincer, cam asta era si ideea mea. Dar ai expus-o mai elocvent.

Si sunt de aceeasi opinie - seria "Classic" de la Fender e extrem de reusita, si o consider o afacere mult mai buna decat seria "American Standard".

 

:)

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Sincer, cam asta era si ideea mea. Dar ai expus-o mai elocvent.

Si sunt de aceeasi opinie - seria "Classic" de la Fender e extrem de reusita, si o consider o afacere mult mai buna decat seria "American Standard".

 

:)

 

Apropos de Classic, sunt Classic series si Classic Player, la acelasi pret la guitar shop dar classic player afara este mai scumpa...e un fel de varianta custom shop. Diferenta e si la constructie si la hardware.Deci te apropii si mai mult de calitatea unui MIA.

 

Apropos de Classic, sunt Classic series si Classic Player, la acelasi pret la guitar shop dar classic player afara este mai scumpa...e un fel de varianta custom shop. Diferenta e si la constructie si la hardware.Deci te apropii si mai mult de calitatea unui MIA.

 

AH si e si routat SSS :) . Deci se poate sa te apropii de calitatea unui MIA chiar si cu un MIM sau Korea, dar trebuie ales cu grija.Alfel ai mari sanse sa fii nu ajungi la rezultatul dorit nici dupa investitii majore in hardware.

Link to comment
Share on other sites

:D:P:D;)

ce-mi place locul asta.......

 

am vrut doar sa stiu parerea voastra despre modelele respective in raport calitate-pret si s-a ajuns la vorbit discutii(nu vreau sa jignesc pe nimeni,so no offence :) )

 

in orice caz,eu fiind o persoana incapatanata,strang ceva mai multi bani si o sa caut un strat america/japonez(folosit) sunburst

 

 

si vorba aia "dai un ban,dar stai in fatza"

 

multumesc pentru lamurire

 

pentru mine topicul se poate inchide

 

multam faina

 

:):)

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni.

De curiozitate am vrut sa vad care despre ce vorbeste si ce argumente are. Surpriza: teorie pura. Nu am gasit nici un strop de inregistrare audio spre exemplificare.

 

Domnilor - ascultati piesele postate de Jeanov de nenea Karpi etc... dupa aceea faceti un contraexemplu si argumentati.

Teoria este vasta. Practica (ne omoara) (dar...) este muuult mai simpla.

 

Punct.

 

(semnat: posesor de HW1, si de Mexicanca cu trei perechi de c...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.