www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce se intampla frate cu paru??


Dementhor
 Share

Recommended Posts

Dementhor vezi ca tema pe care tu o propui trebe luata in serios. In primul rand este normal sa cada pana la 100 de fire pe zi. Apoi daca zici ca ti s-a rarit poate sa fie din cauza stresului sau alte probleme. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic (desi stiu ca e "neplacut" da poate dai peste vreo doctorita :) ) Aseara am dat din curiozitate pe google sa caute : De ce cade parul. Incearca si tu si o sa dai peste niste forumuri cu niste cuconitze care cica ar fi rezolvat problema cu ceaiuri, anumite produse naturale (Hemel parca) si altele. Oricum cel mai bine ar fi sa te duci la medic , asta daca tii la par . Banuiesc ca vrei sa il ai si lung... Bafta!!

Link to comment
Share on other sites

Cat par cade nu are absolut nici o legatura cu lungimea lui... daca este sa cada o sa cada oricum :)

si eu ma zbat cu aceeasi problema, si m-am documentat mult pe tema asta, am si urmat niste tratamente... si mie imi cade mult, insa este in limitele acceptabile adica sub 100 fire pe zi (in medie).

Link to comment
Share on other sites

mda, trebuia sa mentionez ca ma adresam lui need weed, a mai aparut un post inainte sa apara al meu.

 

o sa vina si smocurile, crede-ma :) cred oricum ca smocurile sunt cu atat mai dese/vizibile cu cat parul e mai lung...si cu cat dai mai rar cu aspiratoru :)

 

ce zice elethan e valabil... dar parul lung e supus mai multor 'stresuri': tinutul in coada, ocazionalele momente cand ti-l prinzi sau te trage cineva de el etc

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca are treaba mai ales cu poluarea din zilele noastre,dar si cu ce sampon+balsam folosesti,cat de des te speli,cum te speli.Eu nu m-am mai tuns in adevaratul sens al cuvantului din 1988 doar am taiat din varfuri,uneori mai mult,daca erau prea despicate,dar in ultimii doi ani,parca a cazut mai mult decat de obicei,si anul asta parca s-a mai oprit.am folosit un tratament numit phytoaxil,impotriva caderii parului,dar am si halit ceva Revalid,cam o luna,mai mult pt.unghii,dar mi-a facut bine si la par,ambele se gasesc in farmacii,mie mi-au folosit.Important este sa nu-l prinzi in coada stransa,ca ajungi ca Berti Barbera :)

In general nu ar trebui tinut legat decat atunci cand e necesar,si ar trebui periat in fiecare seara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ibanez Man

Eu ma pieptan in fiecare dimineata si de fiecare data dupa ce spal parul. Inainte imi cadea mai des, acum imi cade din ce in ce mai putin. Ideea e ca trebuie sa-l speli de 2-3 ori pe saptamana, nici mai des, nici mai rar. E normal ca parul sa se regenereze. Am auzit ca tratamentul cu petrol face parul super rezistent. Dezavantaje: PUTE!

Link to comment
Share on other sites

aia cu petrol functioneaza numai daca ii dai foc dupa...

 

zicea cineva ca cel mai bine parul se pastreaza in cutie :) .

 

in fine...sper sa nu ajunga in cutie.

 

de vreo saptamana nu il mai prind...e drept nici nu prea mai am ce.

 

inca o faza.imi zicea o tipa ca mi se schimba parul...apropo de faza cu naparlirea. cica ma fac cretz :) .deja in varful capului arat ceva gen fluffy(nu fac referire la user) :)

Edited by Dementhor
Link to comment
Share on other sites

Da... Solutia cu spalatul de 2-3 ori pe saptamana si pieptanatul da roade... dar mai bine il periezi... Cat despre cantitatea de fire ce cad... Depinde de par... De preferabil sa nu se ajunga la 75 de fire pe zi... 8-|

Link to comment
Share on other sites

acum stau sa numar firele de par care imi cad...

 

deci daca il pieptan zilnic...presimt ca dupa 1 saptamana imi fac peruca din ceea ce ramane pe pieptan...deci...NU ! :)

 

ma gandeam la varianta cu super glue pe radacina firului de par...cine testeaza? :)

Edited by Dementhor
Link to comment
Share on other sites

read this http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001177.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness#Prev...rsing_hair_loss ( mai ales miturile legate de :))

+

Hair loss, or alopecia, is commonly thought to be a natural part of the aging process. Hair loss is caused by three key factors: Age, Androgens (hormones), and Genetics (heredity). Other factors influencing hair loss are: skin disease, side effects of medications, and general ill health.

 

Androgenetic Alopecia - Up to 95 percent of permanent hair loss is due to androgenetic alopecia, a hereditary condition that affects millions of men, women and children. This condition is characterized by what is known as pattern baldness. Male pattern baldness generally starts with a receding hairline at the front or thinning of the crown hair and gradually progresses until, in extreme cases, only a thin horseshoe-shaped rim of hair remains at the back and sides of the head.

 

There are two main drugs used to treat male pattern baldness:

Minoxidil (Rogaine) -- a solution that you apply directly to the scalp to stimulate the hair follicles. It slows hair loss for many men, and some men grow new hair. The previous degree of hair loss returns when you stop applying the solution.

Finasteride (Propecia, Proscar) -- a prescription pill that inhibits the production of the male hormone dihydrotestosterone. Like minoxidil, you are more likely to have slower hair loss than actual new hair growth. In general, it somewhat more effective than minoxidil. The previous degree of hair loss returns when you stop taking the drug.

God bless you with good genes!

Link to comment
Share on other sites

@Dementhor, omule stai linistit, periaza-l in continuare, ca vei ajunge sa arati ca un aurolac porma :)

Periatul nu iti scoate firele sanatoase, ci doar cele cazute deja sau moarte si pe cale sa cada.Stai linistit, cu cat vei avea parul mai mare cu atat vei avea impresia ca iti cade mai mult par... cea mai buna solutie este sa iei niste revalid, eu am folosit o chestie aplicata direct pe capatana nu mai stiu cum ii zicea si mi-am vazut de treaba. In general ce-a zis Michel e foarte valabil, adica daca e sa cada, numai podeaua il va opri.Asa ca nu te stresa asa de mult, pentru ca stresul contribuie si el destul de mult la caderea parului :) Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

Eu ma pieptan in fiecare dimineata si de fiecare data dupa ce spal parul. Inainte imi cadea mai des, acum imi cade din ce in ce mai putin. Ideea e ca trebuie sa-l speli de 2-3 ori pe saptamana, nici mai des, nici mai rar. E normal ca parul sa se regenereze. Am auzit ca tratamentul cu petrol face parul super rezistent. Dezavantaje: PUTE!

mai e o problema...cu cat te speli mai des cu atat devine parul mai slinos pt ca se deschid glandele sebacee care secreta sebum (grasime)...solutia: la frizeeeeer :)... (acuma depinde de genetica omului)...sunt oameni care se spala o zi si a doua sau a treia zi deja il au slinos...

 

io nu am auzit de tratamentul cu petrol da' stiam ca inainte era un sapun negru care mirosea a petrol si era folosit tot pt parul slinos dar care nu avea nici un efect :)...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa marturisesc ca mi-am pus si eu problema asta, de 10 ani port parul lung,dar am ajuns la o concluzie : Daca adun toate firele cazute in timpul asta, ar fi trebuit sa raman de mult fara nici un fir in cap, ceea ce e foarte departe de adevar :( Deci, se regenereaza. Cand ai parul lung iti dai seama mai usor de cat par perzi zilnic, cand esti tuns scurt pur si simplu nu observi. Si eu produc ghemotoace tot timpul :)

Acum vre-o 4 ani m-am tuns scurt...nu mi-a placut, cand ma uitam in oglinda parca nu eram eu, as aca l-am lasat iar sa creasca . B)

E drept ca il tin mult timp legat in coada si nu ii face bine, dar nu ma primesc astia la birou cu freza "Einstein" :)

 

E foarte posibil sa chelesc mai la batranete, asa ca ma bucur de plete cat le mai am :)

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

in legatura cu tratamentele alea care opresc secretia de hormoni...n-as incerca decat daca mi-ar explica cineva CLAR ce efecte secundare au (efecte secundare care ar putea fi mai grave decat caderea parului...i mean...damn...char vreau mostenitori:D)

Link to comment
Share on other sites

haha good one weed :)

 

Dementhor... incearca sa pui mana cat mai putin pe par si sa nu sustragi firele deja rupte, decat cand te pieptani . adica intelegi tu ce spun eu aici.

 

A zis cineva de Revalid. Cica el ar fi bun, dar doar pe perioada cat il folosesti. Anyway good luck dude!!

Edited by Stefan
Link to comment
Share on other sites

sfatu doctorului stii care ar fi? (dementhor) ... sa te razi vreo luna...asa 2 mm sub scalp (kiddin') da serios acum...te razi timp de o luna cam o data la 2-3 zile si ai rezultate garantate ca se indeseste si se ingroasa.

Link to comment
Share on other sites

Eu v-as propune sa nu va mai periati dupa ce faceti baie pt ca se rup ft multe fire de par.cel mai bine asteptati sa se usuce parul si apoi va pieptanati!mai face ft bine pt par ca atunci cand va periati sa incercati sa pieptanati parul in toate directiile si ce cred eu ca este esential, sa va tundeti varfurile in fiecare luna.

Link to comment
Share on other sites

75-100 fire zilnic inseamna f mult. Ma gandesc ca pt cineva cu par lung asta ar insemna un pumn intreg de par. Nu cred ca e normal.

 

In general nu stiu dc se punea problema de chelit (ca dc e sa chelesti tunde-te la zero de o mie de ori si tot acolo vei ajunge, eventual cu 2, 3 ani mai tarziu), dar se pune problema de cat de lung iti poti lasa parul sau cat de bogat va fi. In general un fir mai gros favorizeaza o crestere mai rapida si o lungime mai mare (radacina e mai groasa...).

 

Marina, cateodata se recomanda pt parul cu fir subtire periatul acestuia umed. Am invatat de la o coafeza :))

 

Ce puteti incerca, Dementhor si ceilalti: o ingrijire mai buna, vitamine, calciu; or fi si altele (as incerca si eu Revalidul acela). Nu in ultimul rand, durerea-n pla, ca remediu pt stres.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.