www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

schema 2 humbucher


stelica
 Share

Recommended Posts

cate butoane de ton si volum vrei sa folosesti? nu de alta, da' schemele difera in functie de asta.

 

1 volum ,1 ton,2 hum.,selector in 3 pozitii.

configuratie de jackson js 30

caut schema d e genul asta:1 poz.hum-bridge,2 poz. coil split/series neck-bridge,3 poz.hum-neck

 

am gasit schema cu coil-split/paralel,dar vreau coil-split/series

 

post-200-1132056362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

intra si pe www.symourduncan.com si gasesti la schematics o galerie intreaga de moduri de conectare.

vezi ce te coafeaza de acolo

 

succes

 

gasessti si la di marzio,si la fender,etc..problema e ca nu au scheme pt 2hum. coil-split/series pe selector in 3 pozitii de tip fender,obisnuit(dreptunghiular cu 8 craci)

Link to comment
Share on other sites

Stelica, imi dau si eu cu parerea (din experienat de pana acum), asa ca nu sunt convins 100% de ceea ce spun, dar poti sa incerci:

 

o sa consider configuratia seymour:

- fir verde+neizolat -> masa

- fir rosu+alb impreuna -> pentru split

- negru -> hot

 

so... ce zic eu: masa de la fiecare e clar unde se duce, la fel si hot-ul (pentru pozitiile 1 si 3)

acum: eu zic sa conectezi rosu de la bridge cu albul de la neck (le legi impreuna, le izolezi si le lasi in aer) si ceea ce a ramas, alb bridge si rosu neck, impreuna, pe pozitia 2 a selectorului.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Stelica, imi dau si eu cu parerea (din experienat de pana acum), asa ca nu sunt convins 100% de ceea ce spun, dar poti sa incerci:

 

o sa consider configuratia seymour:

- fir verde+neizolat -> masa

- fir rosu+alb impreuna -> pentru split

- negru -> hot

 

so... ce zic eu: masa de la fiecare e clar unde se duce, la fel si hot-ul (pentru pozitiile 1 si 3)

acum: eu zic sa conectezi rosu de la bridge cu albul de la neck (le legi impreuna, le izolezi si le lasi in aer) si ceea ce a ramas, alb bridge si rosu neck, impreuna, pe pozitia 2 a selectorului.

 

bafta

 

da ia gandestete pentru pozitia 1 si 3 ce fac, le desfac si le pun la loc :) ?

 

de ce crezi ca are selectorul atatia craci plus ce configuratie o avea inauntru.

asta e rostul lui sa le suceasca, sa le invarteasca,sa le zapaceasca

 

oricum multumesc pentru interes

Edited by stelica
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.