www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Salutari + Intrebare De Naab.


Guest blackriderrom
 Share

Recommended Posts

Guest blackriderrom

In primul rand, doresc sa va salut pe toti, in sfarsit am gasit si eu o comunitate de chitaristi :)

Despre eu: Nimic deosebit, un tip de 15 ani. Scriu, editez imagini, si cant la chitara de un an (+-1-2 luni), am inceput cu o chitara mostenita din familie, dupa care mi-am cumparat un Strat.

Despre muzica mea: 95% din timp fac riffuri improvizate, si cam 1% din acele riffuri le trec in notepad si le rafinez mai tarziu. Produc si muzica pe PC, trackurile fiind disponibile pentru download aici: http://www.last.fm/music/Black+FX (Nu declar ca acestea sunt de o calitate remarcabila ca si realizare, dar eh, gotta start somewhere aye? - Apropo, ce-i acolo nu e doar guitarplay.)

 

Iar acum, intrebarea: Am un Behringer V-Tone GMX110, si placa audio Realtek AC'97 audio.

Am primit recent niste cabluri de line-in (cel putin, asa cred ca le zice?), cu avertizarea ca ar trebui sa ma informez inainte de a incerca sa fac legatura, ca nu cumva sa-mi ard placa de sunet.

M-am uitat pe ambele siteuri, dar n-am inteles mare lucru. Dupa un an probabil ca ar trebui sa stiu, dar am Strat doar de vreo 2-3 luni, si pana recent nu eram prea interesat sa o trec direct pe calculator.

(Stiu ca problema ar intra sub hardware, dar oricum e primul post :))

Multumesc in avans pentru sfaturi, si salutari din nou tuturor!

:)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ai nevoie de un adaptor jack mare -> jack mic cam ca asta JACK25-35.jpg pe care il pui in una din intrarile placii de sunet (mic in sau line in). Asa o sa poti inregistra ceva dar la calitate sa zicem cel putin nesatisfacatoare. Ai nevoie de un buffer/preamp daca vrei un minim de calitate. Poti sa rezolvi asta cumparand o pedala multi efect (digitech, zoom, etc) sau o interfata audio care are intrare de instrument (line6, emu, m-audio, etc).

Link to comment
Share on other sites

Guest Paul-Sebastian
N-am nici o idee despre partea tehnica :)

But I do! :)

 

Daca tot ce e in poza aia este exact ceea ce scrie pe AMP, atunci iti pot explica ce sunt fiecare:

 

Phones - Iesire pentru casti, slab amplificata, o puteti conecta la PC la Line-in

 

Speaker out - Iesire pentru difuzor, mai mult ca sigur o iesire amplificata deci nu conecta asa ceva la Line-in in calculator

 

Tape in - Intrare de tip Line-in pentru a conecta un aparat cu iesire preamplificata

 

Tape out - Iesire pentru a duce mai departe sunetul "wet" (modificat de catre AMP, in comparatie cu "dry" care este sunetul nemodificat, cum intra asa iese. Dry poate fi si un knob pentru reglarea nivelului de sunet "dry" mixat peste cel "wet" si vice-versa.) catre o sursa de inregistrare sau mixaj (mixer).

 

L si R - se refera la unul dintre canalele unei linii stereo, stanga si dreapta

 

Insert - la multe mixere este o intrare care trece de preamplificatorul aparatului in care conectati sursa, deci poate sari si peste blocurile de efecte (FX) astfel iesind pe iesirea principala (Tape out, difuzorul amp-ului, etc) practic mixat cu celalalt sunet, cel al chitarii, cel procesat (modificat, wet) de catre amp.

 

Insert send - este intrarea (nu conectati decat surse neamplificate) de insert

 

Insert return - este practic aceeasi sursa care o bagati in Insert send, dar se ofera iesirea Insert return pentru a putea pleca mai departe cu aceeasi sunet in caz ca vreti sa procesati mai departe cu alt aparat, mixer etc.

 

CernoBill are dreptate. Cu cablurile pe care le ai, conectezi RCA-urile la Tape Out (mufele cu cablu de culoare alba si rosie), si jack-ul din capatul celalalt al cablului la intrarea Line-In a placii tale de sunet, apoi configurezi mixerul tau sa inregistreze de pe acea intrare. Ai grija sa nu faci microfonie (nu folosi boxe la PC, foloseste casti).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.