www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Foarte Groase De Chitara


Recommended Posts

Salut tocmai mi s a rupt o coarda dintr un set de corzi relativ groase(nu stiu ce grosime au) si vreau sa mi iau un set de corzi mai groase decat astea.Imi este frica sa nu se intample ceva la grif daca corzile sunt mai groase si se schimba tensiunea.care sunt cele mai groase corzi cu care v ati intalnit voi si ce sunet aveau?Ce imi recomandati ca grosimi?

uitati ce corzi are Paul Gilbert in concertu asta. Edited by ival_chicken
Link to comment
Share on other sites

Scuze nu am precizat ca setul are o vechime de un an :))...s a rupt cand cantam,...s a rupt Si-ul.Chitara mea este o hora strat desi nu scrie nimic pe ea suna excenlent ca am o doza Duncan performer,grifu e maple.

Edited by ival_chicken
Link to comment
Share on other sites

Scuze nu am precizat ca setul are o vechime de un an :) )...s a rupt cand cantam,...s a rupt Si-ul.Chitara mea este o hora strat desi nu scrie nimic pe ea suna excenlent ca am o doza Duncan performer,grifu e maple.

 

Doamne fereste!!! Banuiesc ca daca o sa iti iei corzi mai groase o sa le schimbi la 3 ani! :)

Nu ti se rupe griful, stai linistit. Paul Gilbert canta acolo in drop C - chitara sa e acordata in Re (D), iar Mi-ul gros (devenit D) e si mai jos, in C, adica Do. Daca iti iei groase e preferabil sa iti acordezi chitara mai jos, cu jumatate de ton cel putin. Momentan pe un Les Paul folosesc corzi Dunlop (setul lui Zakk Wylde), coarda cea mai groasa fiind de 0,60. Chitara e acordata in schimb in D. Problema e ca setul cu pricina nu se gaseste in Rumenia. Totusi poti sa incerci GHS boomers, gasesti si acolo "dimensiuni generoase", corzile fiind totusi un pic mai moi decat ce Ernie Ball, Gibson, D'Addario etc.

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest serginio
Ernie Ball Medium 13-56 acordat standard D [RE] - adica mai jos cu un ton.

 

Nu am gasit corzi mai groase in buc. [poate doar ghs zw, dar 10-60 sunt cam dezechilibrate pt gusturile mele]

 

Unde ai gasit de 13 in Bucuresti ???? Ca am intrebat mai peste tot si nu are nimeni :)

Edited by serginio
Link to comment
Share on other sites

Unde ai gasit de 13 in Bucuresti ???? Ca am intrebat mai peste tot si nu are nimeni :)

 

 

Da beeg G-man (adica la Grosmann)

 

Va recomand corzi Skull Strings: http://www.skullstrings.com/

Sunt groase si rezistente la coroziune si oxidare.

Se gasesc bine mersi in Franta (pe site exista o lista cu distribuitori).

 

Nu au cine stie ce oferta ... ma refer la corzile "extreme"

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Ok multumesc mult..acum am idee ce vreau...acum am inteles ca suna gros si din corda dar era si acoradata mai jos chitara lui paul gilbert. :) eu cant de obicei in drop c deci suna mult cum vreau eu. saru'mana pt ajutor :) te descurci cu basu ala saint666? (sau e deja offtopic?) :)

Edited by ival_chicken
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.