www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitara pe avion


Guest irinu
 Share

Recommended Posts

am si o mare rugaminte la voi care ati mers cu avionul cu chitara.. cum sa fac sa nu fie nevoie sa pun chitara in cala? e un fender dg 8, si nu am la ea decat un soft case.. nu as vrea sa imi cumpar un hard case, ca ma costa cat nu face chitara si chiar nu am bani.. :) ideea e ca vin din state si o sa trebuiasca sa si schimb avionul, si mi-e groaza de ce i-ar putea face sau pe unde ar putea-o pierde! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

am si o mare rugaminte la voi care ati mers cu avionul cu chitara.. cum sa fac sa nu fie nevoie sa pun chitara in cala? e un fender dg 8, si nu am la ea decat un soft case.. nu as vrea sa imi cumpar un hard case, ca ma costa cat nu face chitara si chiar nu am bani.. :) ideea e ca vin din state si o sa trebuiasca sa si schimb avionul, si mi-e groaza de ce i-ar putea face sau pe unde ar putea-o pierde! :)

 

Eu am venit cu KLM in Canada si am luat o chitara acustica cu mine pe langa bagajul de mana.

In spatele meu, la Amsterdam, a mai venit o persoana tot cu o chitara acustica.

Cel mai bine e sa suni la companie cu care vei calatori si sa te interesezi, si precizeaza si ce fel de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

astia de la otopeni te lasa cu ea langa tine fara sa intrebe ce si cum

doar le zici ca e chitara. io asa am facut. sau dak vor vrea sa ti-o puna la cala, zi-le sa ii puna eticheta de fragil

Link to comment
Share on other sites

astia de la otopeni te lasa cu ea langa tine fara sa intrebe ce si cum

 

da, chestia e ca eu nu plec cu ea din tara, ci ma intorc cu ea. si astia pe aici nu sunt asa treaca-mearga cu regulile ca la noi. mai ales ca ma intorc de craciun, cand o sa fie avionul aglomerat, si nustiu cat loc o as fie in compartimente.

 

Dar crezi ca daca pun eticheta cu fragil chiar o sa fie atenti la ea?? (te rog zi da :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

da, chestia e ca eu nu plec cu ea din tara, ci ma intorc cu ea. si astia pe aici nu sunt asa treaca-mearga cu regulile ca la noi. mai ales ca ma intorc de craciun, cand o sa fie avionul aglomerat, si nustiu cat loc o as fie in compartimente.

 

Dar crezi ca daca pun eticheta cu fragil chiar o sa fie atenti la ea?? (te rog zi da :) )

 

Nu te sfatuiesc sa o pui la cala decat daca o impachetezi in haine, burete sau ceva. Fara gluma, baietii de la manipulari trantesc bagajele serios. Am vazut cu ochii mei. Cum ti-am spus: ori suni, ori cauti pe site-ul companiei aeriene pentru a afla conditiile, dar in principiu se poate lua in mana. Si apoi in avion o sa ai locul tau asigurat pentru bagajele de mana, nu ti-l ocupa nimeni, ca nu-i la ITB, nu ai remarcat la plecare?

Link to comment
Share on other sites

Si apoi in avion o sa ai locul tau asigurat pentru bagajele de mana, nu ti-l ocupa nimeni, ca nu-i la ITB, nu ai remarcat la plecare?

 

pai asta e chestia, ca o chitara are dimensiunile mai mari decat limita admisa de companiile de avion. dar ai dreptate cu sunatul, cred ca asta o sa fac. multam!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un prieten care imi aduce din state o chitara de craciun. Si mi-a spus ca cel putin pe rutele lor interne e extrem de greu sa o iei in avion. Au niste politici in general foarte dure in legatura cu asta. Asa ca... am mai scos din buzunar 100 $ pt un hard case :) in ideea ca oricum imi trebuie si nu se gaseste in Romania.

Link to comment
Share on other sites

Cam totul de pe rutele interne e de rahat.

 

irinu, e acustica? Cam naspa, nu prea cred ca o sa o poti pune intre picoare.

 

da, e acustica. in nici un caz nu ma lasa astia sa o iau fara sa o pun sus in compartiment. :)

 

 

Asa ca... am mai scos din buzunar 100 $ pt un hard case in ideea ca oricum imi trebuie si nu se gaseste in Romania.

eu din cate am vazut, un hard case care sa fie suficient de rezistent sa iti garanteze ca nu pateste nimic chitara in cala e cel putin $200.. eu am dat $200 pe chitara mea cu tot cu soft case :)

Link to comment
Share on other sites

...cand am venit cu chitara cumparata din state am mers in toate zborurile pana la bucuresti (not budapesta, capitala romaniei) cu chitara pusa in spatiul stewardeselor pt ca nu m-au lasat sa o tin la mine(masuri d securitate in caz d turbulente etc)...oricuma stat destul de bine fixata, husa a ramas curata si personalul avionului a fost foarte friendly cu mine si s-au oferit imediat sa o puna ei "bine"....iar la vama m-a intrebat "aveti bunuri d declarat?"...eu:"nu"..."Multumesc, buna ziua"...so nu tre sa te stresezi deloc ca nu o sa ai probleme

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.