www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[doza] Seymour Duncan Invader


Metabog
 Share

Recommended Posts

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=703

 

Doza am cumparat-o in 2007 ca sa inlocuiesc doza infinity din bridge-ul unui Ibanez RG-350EX. Din momentul din cand am auzit-o am simtit diferenta. Sunetul prinde "carne", e mai puternic, intra in feedback mai usor dar este totusi controlabil. Cu palm muting, ai senzatia ca darami casa. Screamingurile pe care le scoti foarte usor iti distrug ultima speranta de a rezista in fata unui metal distrugator.

 

 

Cu doza asta si cu doza din fabrica infinity din pozitia neck, pot sa trec oricand din extreme metal in sunete dulci de Pink Floyd sau Dire Straits. Pentru un chitarist versatil, doza asta nu trebuie sa lipseasca, este foarte folositoare pentru ritmuri de metal si hard rock.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest EPSYLON_CURSE

E doar pentru metal :), daca o folosesti pt altceva nu suna foarte bine. Dar... este doar pentu metal.

Link to comment
Share on other sites

e sterila pe clean:)pe distors nu:)in cazul meu cleanul estre folosit numai pe pozitia de mijloc sau neck.Invaderul alaturi de un sd jazz suna foarte misto:)insa...gusturile sunt gusturi:)

 

sunt curios ce fel se aude pe distors invaderul celui care a initiat topicul...avand in vedere ca e un 7 strings:)poate ne capatam cu un sample:)

 

LE...Laurentiu...stii bine ce cant cu trup Greenish:)u e metal si totusi suna aceptabil:)intr-adevar...exceleaza pe metal doza respectiva....insa poti canta mai multe stiluri...cuplata cu doza de neck(oricare ar fi ea)

Link to comment
Share on other sites

e sterila pe clean:)pe distors nu:)in cazul meu cleanul estre folosit numai pe pozitia de mijloc sau neck.Invaderul alaturi de un sd jazz suna foarte misto:)insa...gusturile sunt gusturi:)

 

sunt curios ce fel se aude pe distors invaderul celui care a initiat topicul...avand in vedere ca e un 7 strings:)poate ne capatam cu un sample:)

 

LE...Laurentiu...stii bine ce cant cu trup Greenish:)u e metal si totusi suna aceptabil:)intr-adevar...exceleaza pe metal doza respectiva....insa poti canta mai multe stiluri...cuplata cu doza de neck(oricare ar fi ea)

 

Nu e seven string, am gresit eu poza. Daca vrei sa auzi cum suna asculta inregistrarile mele mai metal (am o gramada postate), si o sa vezi. Am scos un ton foarte bun. Eu nu as da doza asta in vecii vecilor, si nu cant nu-metal sau alte chestii prea suparate, mai mult prog rock/metal. Imi place ca iti da mult punch in pozitia de bridge, mai ales pentru armonie dinaia cu palm muting, si ciudatenii prog, si daca vreau un solo mai clar asa gen Vai, whatever, trec pe neck. Sunt foarte multumit de cum suna. In bridge as baga un Air Norton mai incolo (deocamdata e tot doza din fabrica pe chitara aia).

Link to comment
Share on other sites

Nu e seven string, am gresit eu poza. Daca vrei sa auzi cum suna asculta inregistrarile mele mai metal (am o gramada postate), si o sa vezi. Am scos un ton foarte bun. Eu nu as da doza asta in vecii vecilor, si nu cant nu-metal sau alte chestii prea suparate, mai mult prog rock/metal. Imi place ca iti da mult punch in pozitia de bridge, mai ales pentru armonie dinaia cu palm muting, si ciudatenii prog, si daca vreau un solo mai clar asa gen Vai, whatever, trec pe neck. Sunt foarte multumit de cum suna. In bridge as baga un Air Norton mai incolo (deocamdata e tot doza din fabrica pe chitara aia).

 

Invader + Air Norton nu stiu cat de echilibrate sunt. Saltul de nivel de iesire mi se pare cam mare. In plus sunt foarte diferite ca sound. Mi se pare mai echilibrat cu SD Jazz in neck. Oricum pe bridge suna foarte bine pentru orice care cere mult gain si mult low end + claritate. In bridge la un Les Paul (LTD EC-1000) suna ok si pe clean, in schimb Invader de neck nu mi se pare prea grozava.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu am avut de ales intre Invador si SH-13 Dimebucker, crede-ma ca Dimebucker suna mortal fata de Invador, are atac calumea tot ce-ti doresti ptr metal si trash in special, nu prea poti canta jazz, blues sau "diazepame" de genu asta. Asa ca iti recomand cu caldura SH-13 Dimebucker, isi merita banii.

Sa auzim umai de bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.