www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Detalii despre aceasta chitara


Guest Abuser
 Share

Recommended Posts

Am si eu mai multe intrebari legate de aceasta chitara despre care nu stiu mai nimic.

Este o Aria Pro II Magna Series MA-29

 

As dorii sa stiu din ce material este facut corpul (ce lemn), griful (freatboard-ul).

Dupa greutate este un solid body.

 

De asemenea as dori sa stiu care este valoarea ei la momentul actual (stare perfecta-dar second hand).

 

Este chitara mea.

post-652-1131694389_thumb.jpg

Edited by Abuser
Link to comment
Share on other sites

salut!

Am dat o geana pe Harmony central si uite ce zice un nenea :

 

 

I bought it 6 years ago, probably made 1998 though, Then It was new, so I bought it for a "special price". It's a MA29BS. Nice 22-fretted guitar, 5-way selector, tone and volume-control. Nice Floyd Rose bridge, tuner locks, etc... It has a really nice black/brown fade finish. Neck is maple/rosewood and I believe the body is Mahogany?

http://www.harmony-central.com/Guitar/Data...a_Series-1.html

Link to comment
Share on other sites

Multumesc,

Deci cam cat merita in conditiile sale actuale?

Si inca o chestie ce este lockin tremolo si vintage tremolo? Dar standard? (se refera la bridge). Am intrat pe seymourduncan. si caut o doza. habar-nam ce-s astea.

Nu o vand, dar in caz ca fac bani de un JS1000 Ibanez, atunci o dau.

Edited by Abuser
Link to comment
Share on other sites

locking tremolo: tremolo in care corzile sunt prinse fix la pragus si cordar...adica floyd rose in genre

 

vintage tremolo: tremolo clasic, cum se gaseste pe orice strat

 

@offtopic: nu sunt de acord cu notiunea de tremolo, intrucat tremolo e un alt efect..de aceea ii zic whammy bar :)

 

 

later edit: dozele sunt acele "cutiute" cu bobinaj inauntru care preiau sunetul. tu ai 3; 2 duble si una simpla (alea grupate cate 2 sus si jos sunt duble, sau humbucker iar cea simpla e cea din mijloc)

Edited by dyster skog
Link to comment
Share on other sites

Am si eu mai multe intrebari legate de aceasta chitara despre care nu stiu mai nimic.

Este o Aria Pro II Magna Series MA-29

 

As dorii sa stiu din ce material este facut corpul (ce lemn), griful (freatboard-ul).

Dupa greutate este un solid body.

 

De asemenea as dori sa stiu care este valoarea ei la momentul actual (stare perfecta-dar second hand).

 

Este chitara mea.

 

 

 

salut..ce pot sa-ti zic ,. pana acum 4-5 luni am avut Aria Pro II MA 30 . e la fel . cu o doza mai putin .

nu stiu sa-ti zic lemnul . am avut chitara 2 ani luata SH .. e destul de misto chitara . dar nu mi-au placut la ea dozele.. dupa parerea mea erau destul de "infundate" ... in rest sa o stapanesti sanatos :)

 

 

 

mm si valoarea daca arata bine cred k 9- 10 mil .. eu am dat'o cu 9 mil dar nu era kiar in stare buna facea km 7.de fapt am dato pe un Ibanez GSA60 si pe ala l-am vandut cu 9 :) . dar daca arata bine cred k poti sa o dai in 9 kiar 10

Edited by evilpath
Link to comment
Share on other sites

dyster skog...lol ma refeream la termenii in engleza nu ca nu sitiu ce-s alea doze. Va multumesc pentru "sa o stapanesti sanatos" dar o am de ceva vreme...

 

sunt multi termeni destia de specialitate in engleza pe care nu-i sitiu..de exemplu bridge ma duce capu..ca prin traducere e pod, punte..deci automat este pragul nu?... dar astea..vintage..panarame dastea nu stiu.

 

probabil ca vintage e ceva mai old fashion... (stiu cum suna) dar nu stiu la ce se refera.. pot afirma insa cand ceva suna vintage..

 

dracului..multumesc.. cutiute mici..lol ai fost tare...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc

 

De dat nu o dau! Cu atat mai mult pe 7 milioane!!! Am s-o vand dupa ce voi reusii sa-mi iau JS1000 Ibanez pana atunci , nici un gand. Pana una alta am sa-i fac un upgrade serios cu un hambucker DiMarzio Breed in birdge si un Paf Joe in neck! Strat-ul il bag un Chopper. Pana una alta le bag pe cele doua, strat-ul mai la urma.

Link to comment
Share on other sites

Abuser, ai grija cum iti alegi dozele.

In principiu, am vazut ca DiMarzio sunt folosite pe corpuri construite din lemne care favorizeaza "darker sound" (mahon samd). Asta ca sa compenseze mediile destul de pronuntate ale dozelor DiMarzio. Alder-ul (arin-ul) parca nu intra in aria asta.

Poate bat campii, dar daca tu esti convins ca sunetul pe care-l vei obtine e ala pe care-l cauti, bafta.

Link to comment
Share on other sites

Abuser, ai grija cum iti alegi dozele.

In principiu, am vazut ca DiMarzio sunt folosite pe corpuri construite din lemne care favorizeaza "darker sound" (mahon samd). Asta ca sa compenseze mediile destul de pronuntate ale dozelor DiMarzio. Alder-ul (arin-ul) parca nu intra in aria asta.

Poate bat campii, dar daca tu esti convins ca sunetul pe care-l vei obtine e ala pe care-l cauti, bafta.

 

Ai si tu dreptatea..dar uite pe www.dimarzio.com ai un forumular cu combo box-uri de unde iti poti alege ce tip de chitara ai, ce sunet vrei..ce tip de muzica vrei sa faci...tipu de amplificator..

 

mai e o chestie..pana la urma din ce e facuta chitara?

cati oameni atatea pareri..!!!

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur e alder. Daca e in stare f buna valoreaza undeva in jur de 300 E. Mai putin ar fi bataie de joc. Nici jackson sau Ibanez de agathis nu iti iei la banii astia

 

Normal class, ai dreptate! E super chitara ca fizic dar si psihic :)

Ca sunet din nefericire am mai pus mana pe chesii mult mai bune (aveau doze de doze, de-asta vreau sa i le schimb si eu); ca parte mecanica este impecabila. Poti trage de licenta aia de floyd pana ti se apleaca si tot nu se dezacordeaza (cum pe multi i-am auzit). Cand mi-am luat-o mi-era frica sa trag de whamy prea mult..in timp am capatat incredere si odata am facut test: mi-am acordat chitara pe Korg AX1500G la limita si am inceput sa o frec sa lesine...Lasam corzile la maxim de balanganeau trageam in sus... NIMIC! De-asta o mai pastrez, o tunez cu DiMarzio si o sa o vand la un pret decent..nicidecum 7 milioane.

Pai la naiba e 5 milioane un Iris nush de care, si eu s-o dau pe asta cu 7...niciodata!

 

Ce mai imi place totusi la dozele astea (si corzile pe care le am)...intra imediat in guitzaturi (harmonics).

Cred ca luna care vine am sa am si DiMarzio pe ea. O sa mi se trimita din SUA niscai ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.