www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Facute Cu Arta


kapak
 Share

Recommended Posts

warrior asta, in afara de headstock, seamana cu o gramada de alte chitare. ca sa nu zic ca au plastic pe spate. nu stiu cat costa, nu m-am uitat, dar te astepti de la o chitara handmade sa fie deosebita.

e valabil si pentru aia cu forme gen strat. daca vrei strat, iti iei strat si gata.

daca vrei sa te rupi in figuri ca ai chitara handmade, poti sa iti iei una ca asta care e si neckthru, e si copie de tele, arata bine si costa o nimca toata....

Link to comment
Share on other sites

cred ca am fost incoerent> eu ma refer la modul in care sunt construite si nu la cum arata.

daca voiam sa intreb cum vi se pare un contur de chitara, puneam poza asta>

 

post-5381-1204899401_thumb.jpg

 

care e un Hohner EGS (ergonomic system) productie 2008, deocamdata in teste in usa, la vreo 3000 usd (daca nu ma insel)

atunci ma asteptam sa aud despre "chitare urate" si ca nimic nu se compara cu gibson.

deci hai sa vorbim despre constructie> lemn, doze, poturi, etc..

bine a zis cineva mai sus despre chei, desi sunt sigur ca exista o ratiune pentru care au pus cheile alea la o chitara de 4600 usd...

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

cred ca am fost incoerent> eu ma refer la modul in care sunt construite si nu la cum arata.

daca voiam sa intreb cum vi se pare un contur de chitara, puneam poza asta>

 

gal00001348kl.jpg

 

care e un Hohner EGS (ergonomic system) productie 2008, deocamdata in teste in usa, la vreo 3000 usd (daca nu ma insel)

atunci ma asteptam sa aud despre "chitare urate" si ca nimic nu se compara cu gibson.

deci hai sa vorbim despre constructie> lemn, doze, poturi, etc..

bine a zis cineva mai sus despre chei, desi sunt sigur ca exista o ratiune pentru care au pus cheile alea la o chitara de 4600 usd...

 

Ma kapakule, arta de a face o chitara nu se refera numai la ce fel de lemn se pune, ce doze, ce poturi...mai conteaza si aspectul. De altfel de cele mai multe ori chitara este aleasa dupa aspect si dupa cum suna. Ne-am dat si noi cu parerea cum arata, ce sa analizam pana la o adica?!...mi se pare ca am vazut un nod in lemnul exotic intr-una dintre chitare, oare foloseste lita de 0,05, peste 5000 de spire, magnet alnico II?! :) Concludent ar fi sa o testam noi insine sa vedem cum suna (am vrea noi :) )...Par lucrate cu simt de raspundere, ca doar de-aia is custom, craftmanship! Oricum sunt 100& sigur ca nu au cum sa sune rau!!! Deci ramane aspectul... :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

ok, go back la alea cateva marci mari si late, nimic nu e valabil in afara lor.... daca nu imi seamana chitara cu epiphone (etc., etc.), sunt varza...

sorry de topic, promit ca nu mai bag din astea...

 

kapakule, ti-a intrat oala in presiune?! Unde scrie ca sunt varza?! :) Am zis ca nu imi place. Am dreptul sa zic asta cu riscul de a-ti creste presiunea.

Si daca stai bine si te uiti majoritatea sunt de fapt copii de Gibson si PRS...Poate de-aia nu-mi plac! :)

Link to comment
Share on other sites

prietene, tipii aia sunt geniali nu pentru ca au un plastic pe chitara... motivele pentru care il au sunt multiple si daca vrei, putem discuta si asta.. adica imagine, endorsment si alte alea....

nu te astepti ca cineva sa iti spuna vreodata ca telecasterul ala arata "superb"...

sper ca originalitatea nu ta se opreste la obiectivul foto si la ce poti face cu photoshopul...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.