www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Arpegii (swwep Picking) Ce Degete Sa Folosesc La Aceste Arpegii


Guest paul-pantera

Recommended Posts

Guest paul-pantera

http://www.insaneguitar.com/mc/sweeping.html

 

intrati aici si in legatura cu A minor cum recomandati? cu barre pe tasta 14? sau sa folosesc degetele 2 si 3? Eu la asta mam obisnuit cu degetele 2 si 3, iar la A Major fac cu barre pe tasta 14. Sa incerc sa ma obisnuiesc cu barre si la cele minore? Am vz un tutorial in care este recopmandat barreu pt viteze mai mari, si ca ar fi bine sa fie un deget pe fiecare tasta.

Acel sit e f bun pt sweep picking, are mai mutle modele de minore si majore pt cei care vor sa invete tehnica. Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Daca te-ai lamurit zi-ne si noua :)

 

:):)

 

toate degetele si cum i-ti vine mai usor , si depinde de pozitie .

 

dar mare atentie la estompare , estomparea este mai dificila .

 

Nu viteza necontrolata conteaza acea este numai de show

 

Ia incearca sa faci aceasta tehnica in tempou redus cu optimi inbinat cu trioleti de patrime si combinate cu sasispezecimi la capat de fraza. in tempo de 80BPM .

Link to comment
Share on other sites

Guest paul-pantera

eu asa fac. La viteze mici si maresc treptat cu 2-3 bpm :). Tutorialu ala mi s pare destul de bun. Am observat ca e mai bine sa fac cu barre, renteaza mai mult la viteze mai mari :).

Link to comment
Share on other sites

daca folosesti barre, miscarea dejetul cu care faci barre este mult mai complicata find ca trebuie sa faci o miscare 'pendul' zicem sa astompezi corzile pe care abia a cantat nota si sa impingi celealate in secventa care trebuie cantate.

Pentru sa invati miscare gambale in una din cartile sale sfatuieste un esercitiu simplu la aparenta care este zic eu unul din cei mai complicati pentru invatare sa sweepesi cu bare:

 

^ 5 v 7

^ 5 v 7

^5 v 7

Poate sa fie esecutat pe gruputi de trei corzi (te sfatuiesc sa incepi de la corzi mai subtiri si sa urci) aceste eserciziu este pentru dejet 1 si 3 dar poate sa fie esecutat cu dejetele 2 si 4.

urmatoru este identic dar baga in functiune toate 4 dejete:

 

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

 

Daca poti sa faci acest esercitiu sa cante nota pe nota fara alte sgomoturi si notele foarte precise inseamna ca esti un master frate!!!

Fiind ca video la care ai dat tu linkul zis intre noi este chiar mediocru (ca esplicatie si ca esecutie) uitate la video acest la 5:10 este ce am vrut sa te arat eu (miscarea) esplicata calumea http://www.youtube.com/watch?v=FQ1HBO6MWdc

Chitarist este gustavo guerra si este o leziune unde esplica arpej cu sweep.

Numai bine

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest paul-pantera
daca folosesti barre, miscarea dejetul cu care faci barre este mult mai complicata find ca trebuie sa faci o miscare 'pendul' zicem sa astompezi corzile pe care abia a cantat nota si sa impingi celealate in secventa care trebuie cantate.

Pentru sa invati miscare gambale in una din cartile sale sfatuieste un esercitiu simplu la aparenta care este zic eu unul din cei mai complicati pentru invatare sa sweepesi cu bare:

 

^ 5 v 7

^ 5 v 7

^5 v 7

Poate sa fie esecutat pe gruputi de trei corzi (te sfatuiesc sa incepi de la corzi mai subtiri si sa urci) aceste eserciziu este pentru dejet 1 si 3 dar poate sa fie esecutat cu dejetele 2 si 4.

urmatoru este identic dar baga in functiune toate 4 dejete:

 

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

^ 5 v 6 ^ 7 v 8

 

Daca poti sa faci acest esercitiu sa cante nota pe nota fara alte sgomoturi si notele foarte precise inseamna ca esti un master frate!!!

Fiind ca video la care ai dat tu linkul zis intre noi este chiar mediocru (ca esplicatie si ca esecutie) uitate la video acest la 5:10 este ce am vrut sa te arat eu (miscarea) esplicata calumea http://www.youtube.com/watch?v=FQ1HBO6MWdc

Chitarist este gustavo guerra si este o leziune unde esplica arpej cu sweep.

Numai bine

 

 

ms frumos :)

Link to comment
Share on other sites

you welcome!!! cum ti sa aparut sample de la gustavo? se vedea si se ausea mai bine nu?

oricum spor frate si numai bine!!!

PS. apropo...in prima mea postare am uitat sa mentionez faptul ca aceasi esercitiu se poate face pe 2 corzi (acest este chiar o obisnuinta in style Gambale....cerculetu pe care face cand canta sweep pe 2 corzi) si in 4/5/6 corzi, adica esercitiu il modifici cum vrei tu pana la urma in functie de dorinte si exigente. Ciao

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.