www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Billlawrence Pickups


BCRich
 Share

Recommended Posts

Sa incep cu inceputul.

Multa lume vrea sa sune si nu neaparat,arata bine pe chitara, si isi cumpara aceste doze,dintr-un motiv sau altul...multi doar pentru ca folosea Dimebag.

Putini stiu ca nu exista pe piata asa ceva.

Pe cele care scrie ,,Billlawrence"-sunt facaturi.

Pe cele care scrie,,made in USA"-sunt facaturi.

Pe cele care nu scrie nimic-sunt originale-amanunte in al doilea link.

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickup_W...ntroduction.htm

Asta e si site-ul mosului care le fabrica.Exista o fabrica chiar in USA care a incercat sa ii fure renumele,acu ceva timp in urma se judecau pentru nume,nu stiu ce s-a intamplat.

Ce am zis pana acum e o contra reclama,dar lumea care cumpara sa stie ce cumpara.

Dozele originale se cumpara numai pe baza de comanda de pe site-ul mosului.Tot el a facut special dozele L-500 pentru Dimebag.

Acestea sunt dozele originale:

http://www.billlawrence.com/Pages/Original...ntroduction.htm

Cei care opteaza doar pentru forma,vezi Dimarzio X2N-se apropie si la calitatea sunetului.

 

R.I.P. Dimebag Darrell

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

deci si astea sunt facaturi nu ? http://images.search.yahoo.com/search/imag...ae&ei=UTF-8

 

 

 

 

scuze greseasla mea alea sunt dimarzio:P

 

parerea mea e ca ....dozele indiferent daca sunt facaturi ...suna destul de bine ..au coi calumea...deci chiar daca nu respecta brandul.....am fost multumit de ele

Edited by Nosferatu
Link to comment
Share on other sites

Este stire veche,dar...intalnesc multe persoane care inca ma contrazic...si aici pe forum am vazut multe idei gresite legate de aceste doze.

Asa sunt Romanii...ce daca e facatura,suna,dar ai auzit cum suna cele originale?Ne multumim noi cu putin.

Legat de floyd la fel...ce daca e chinezarie...merge!

De ce visezi la Ibanez Jem?-vezi chitarile chinezesti(sau ce dracu sunt) -arata identic si pentru un incepator care nu a vazut alta chitara,suna chiar ca acolo :)

Dimarzio X2N-vezi pe Thomann

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Ca sa clarificam problema: http://www.billlawrenceusa.com/

 

Sunt 2 producatori de doze bill lawrence, ambele sunt facute dupa aceleasi specificatii. Unul are patentul si celalalt numele. Detalii in link

http://ttabvue.uspto.gov/ttabvue/v?pno=920...=CAN&eno=62

 

A, era sa uit. Daca ne uitam pe chitarile Washburn si ele au doze bill lawrence made in usa. Aia de la washburn o fi cumparand facaturi? :)

 

Uite si un exemplu. Pe ambele chitari sunt doze bill lawrence in pozitie bridge, dar doar pe una din ele apare inscrisul Bill Lawrence

post-1901-1203491659_thumb.jpg

post-1901-1203491665_thumb.jpg

Edited by Soulmaster
Link to comment
Share on other sites

http://washburn.com/forum/topic.asp?TOPIC_...SearchTerms=n61

 

deocamdata nu gasesc mai mult si mi-e lene sa caut...poti sa mergi pe incredere :)

 

N61 nu e N6...uita-te si la diferenta de pretz...crezi ca niste amarate de Seymour duncan valoreaza atat? e facuta in cehia, iar N2 in koreea sau china, nush sigur

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Alea pe care scrie Made in USA, sunt chiar Made in USA (deci nu facaturi chinezesti), dar sunt fabricate de Jzchak Wajcman, cu care Willi Lorenz Stich (aka Bill Lawrence) s-a judecat in privinta trademarkului. Verdictul procesului il vedeti mai jos :

 

On May 10, 2007 5:52 p.m. the United State District Court Of Southern California Case No. 05CV1200-LAB(CAB) entered in the court protocol of the settlement agreement a consent judgment: "Jzchak Wajcman is the sole owner of the common law trademark Bill Lawrence for use on Musical products in all 50 states and judgment is entered accordingly."

 

Sunetul e tot pe acolo pentru ambele modele. Cele produse de Wili Lorenz Stich nu au Made in USA scris pe ele, iar plasticul in care stau bobinele este cromat.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

adi.....sa stii ca ...1. mosu nu scrie pe ele made in usa sau bill lawrence ca ar putea face inchisoare(nu are drept deproprietate al numelui si nici al patentului care apartin conform legii celor de la billlawrenceusa.com)

2. moshu le face ilegal in beciul lui

3.faza cu firma care a castigat procesul ->>> dozele facut de ei sunt cele originale si nu ale moshului.....

4.oricat de fake ar fi ele suna bine si asta poate sa iti spuna oricine a cumparat dozele respective....

Link to comment
Share on other sites

Nosferatu,am vazut ca m-ai acesat pe P.M.

Nu am nimic cu Grosmann din contra ii apreciez pentru ceea ce fac,nu arunc vina pe ei,ce vina ar avea?

Grosmenn cred ca vand undeva la 0,0000000000000000000000001% din dozele astea pe plan mondial,e ciudat ce zici.

E ca si cum as sarii pe magazinul muzica din bucuresti ca vinde chitari korea si nu USA.

 

Revenim la oile noastre.

Daca un criminal omoara pe unu si tu il vezi, dar la proces iese nevinovat...in conceptia ta e nevinovat,nu?

 

Nu contest calitatea dozelor BL...dar una e o doza facuta de o mashina(spire exfoliate care fac contact intre ele,se mai intampla) si una facuta la mana,controlata spira cu spira si calculata grosimea si nr spirelor exact.E vorba de custom made.

Dar recomand Dimarzio X2N (vezi ca si Grosmann poate aduce)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Rog un moderator sa stearga acest topic.

Intentia mea nu a fost sa bag strambe firmei Grosmann,cum am fost atentionat(nu de ei),cu toate ca la urma urmei e dreptul meu sa imi spun parerea chiar si despre ei.

Nu mai aduc instrumente de aproape 2 ani(nu am mai plecat afara nu din cauza ca ,,nu mai merge bisnita si ma leg de Grosmann")Nu aveam concurent in vanzarile de chitari,nu plateam taxe,impozite era normal sa am preturi mai bune.

(asa cum fac multi si acuma,toti romanii sunt bisnitari mai mult sau mai putin din cauza nivelului de trai, fiecare incearca sa faca ceva sa ii mai iasa de o bere in plus)

Niciodata nu am criticat o chitara Grosmenn,asta o pot zice multi, care mi-au cerut parerea.

Imi cer scuze fata de ei daca asa s-a inteles din acest topic.

Acest topic s-a nascut din cauza unor discutii pe marginea acestor doze si am crezut ca e bine ca lumea sa cunoasca acest subiect.

 

Am acest username ,,B.C.Rich", multi ma intreaba de aceste chitari si le spun parerea mea,ei, de acum nu am sa imi mai spun parerea ca vad ca influenteaza si e posibil sa scada vanzarile la Senia(parca ei vand) la aceste chitari.

 

Multi au vrut asa si cred ca se bucura acuma...am sa incetez sa mai postez la alte rubrici pe acest forum inafara de ,,Publicitate"-unde imi vand intrumentele mele,proprii si personale si Topicul cu trupa mea Hathor.

 

Nu sunt dramatic,dar chiar m-a deranjat catalogarea mea de catre anumiti useri. Nu am nimic cu nimeni vreau sa fim prieteni si am luat acest forum ca si o discutie intre prieteni.

 

Atat am avut de zis va doresc discutii constructive,nu aberante cum sunt destule,incontinuare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.