www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Atingerea Notelor Inalte...


Metabog
 Share

Recommended Posts

Ma descurc cu vocea si nu falsez, acum m-am axat sa ating note cat mai inalte ca sa pot sa cant un power metal sau in orice caz sa pot sa cant sus. Care este tehnica pentru marirea vocal range-ului? In fiecare seara mi-am facut un program de 1 ora 2 in care ma incalzesc si incerc sa cant piese cat mai grele (ex. Queensryche sau Dream Theater). Deocamdata am o voce asemanatoarea cu Geddy Lee.

 

Daca le cant incet, pot sa cant foarte sus, dar suna a falsetto. Daca incerc sa le cant tare, imi pierd 'vocea' pana sa ating nota necesara (dar pot totusi sa nu falsez). Vreau sa reusesc sa ating notele inalte fara falsetto. Thanks, in advance.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

nu m-a preocupat prea mult chestiunea, insa a fost un caz in care am lucrat cu trupa un cover care continea o nota pe care nu puteam sa o ating. luand-o progresiv si exersand am reusit pana la urma, pe voce de piept, nu in falsetto. tine in cea mai mare parte de respiratia corecta, cred eu, ca de fapt cantatul in general :)

 

nu stiu ce exercitii sa te sfatuiesc sa faci, amicul hix cred ca te poate ajuta mai mult.. daca googleuiesti rapid o sa gasesti exercitii cate vrei. parerea mea e deci ca ar fi mai util sa faci exercitii de respiratie si sa impingi progresiv limitele decat sa faci singalong pe piese grele; daca-s prea grele, nu te ajuta sa progresezi

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie profesor de canto sa te invete impostatie corecta. In mare tu vrei belting... Insa degeaba ai belting daca nu ai legate registrele. Nu-ti recomand sa incerci sa canti piese care au anumite note fara sa stapanesti perfect pozitia lor ( a notelor, unde rezoneaza). Cantatul bine nu tine doar de falsat...tine si de cum suna nota. Asta tine de armonici si implicit unde rezoneaza sunetul. De-asta aceeasi nota nu suna la fel luata in registre diferite.Cum ziceam iti trebuie profesor. Uite niste exercitii totusi...

 

Respiratie :

1.Te pui pe spate pe jos, inspiri ( fara sa se miste umerii si pieptul). Faci cate ridicari ale picioarelor ( drepte ) poti cu diafragma BLOCATA si in acelasi timp expiri ...LENT(pe SSSSSSSSSS)(expiri doar in timp ce ridici picioarele dar nu tragi aer intre ele).Revii la pozitia initiala inspiri si incepi iar.

2.In picioare ..inspiri si incepi sa faci ca un caine care moare de cald dar ...din din diafragma ( o sa fie foarte ..greu ..si incontrolabil la inceput), incearca sa te ajuti de modul in care razi( da a rade ).

 

Nu stiu ce exercitii as putea sa-ti dau pt. range...In mare range-ul nu creste sau scade(daca nu-s probleme) ci pur si simplu nu stim sa-l folosim :). Gaseste profesor...

Edited by Hix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie profesor de canto sa te invete impostatie corecta. In mare tu vrei belting... Insa degeaba ai belting daca nu ai legate registrele. Nu-ti recomand sa incerci sa canti piese care au anumite note fara sa stapanesti perfect pozitia lor ( a notelor, unde rezoneaza). Cantatul bine nu tine doar de falsat...tine si de cum suna nota. Asta tine de armonici si implicit unde rezoneaza sunetul. De-asta aceeasi nota nu suna la fel luata in registre diferite.Cum ziceam iti trebuie profesor. Uite niste exercitii totusi...

 

Respiratie :

1.Te pui pe spate pe jos, inspiri ( fara sa se miste umerii si pieptul). Faci cate ridicari ale picioarelor ( drepte ) poti cu diafragma BLOCATA si in acelasi timp expiri ...LENT(pe SSSSSSSSSS)(expiri doar in timp ce ridici picioarele dar nu tragi aer intre ele).Revii la pozitia initiala inspiri si incepi iar.

2.In picioare ..inspiri si incepi sa faci ca un caine care moare de cald dar ...din din diafragma ( o sa fie foarte ..greu ..si incontrolabil la inceput), incearca sa te ajuti de modul in care razi( da a rade ).

 

Nu stiu ce exercitii as putea sa-ti dau pt. range...In mare range-ul nu creste sau scade(daca nu-s probleme) ci pur si simplu nu stim sa-l folosim :). Gaseste profesor...

 

Thanks, o sa-ti urmez sugestia. Poate sa iau si lectii de canto dupa ce termin cu bacul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Range-ul se poate mari insa in timp si prin anumite exercitii plus este inca ceva din cate stiu eu tine si de tonalitatea fiecarei persoane,deci un bariton sau bass de exemplu isi poate mari mai mult atingerea notelor joase in legatura cu notele inalte mai putin,iar la tenor este invers.La fel si pentru fete.Eu as sugera luarea unui ton putin mai jos decat il iei acum pentru a fi capabila sa iei acele note inalte cu voce de cap.Si gasirea pe youtube a unor exercitii pentru marirea range-ului.Ai de unde alege

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cu respiratia corecta, costo-diafragmatica si vocalize din semiton in semiton se poate mari ambitusul (range). Se lucreaza pe voce plina si incerci in fiecare zi sa urci un semiton. E vorba de elasticitatea corzilor vocale, mai inalt inseamna de fapt vibratii mai rapide ale corzilor vocale, cu o frecventa mai ridicata. Deci nu se va petrece instantaneu acest lucru, decat accidental sau periculos. Neaparat cu profesor care sa stie cand sa te opreasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.