www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentare Pedala


Guest MihaiASM

Recommended Posts

Guest MihaiASM

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=231

Am aceasta pedala de sunet . Deocamdata merge pe baterie dar vad ca pot sa-i pun si un adaptor. In carticica ei spune asa :"Connect a DigiTech PS200R power supply to this jack.". Ar merge cumva si cu un adaptor normal ? Am pe aici un switch si ma gandesc sa folosesc adaptorul de la el pentru alimentare . Dar m-am gandit ca ar fi o idee buna sa intreb pe cei care cunosc mai intai , inainte sa ard ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Poti folosi orice alimentator care respecta specificatiile de alimentare a pedalei. Vezi ca nu toate adaptoare de swich scot curent continuu (DC), si cam toate dintre alea care scot DC nu scot tensiunea scrisa pe ele(ex. scrie pe el 9Vcc si ea scoate, daca o masori, 11,5Vcc).

 

deci :)

-vezi daca adaptorul tau ii redresat, adica scoate curent continu

-masoara-l si vezi daca scoate 9Vcc

-verifica polaritatea mufei care intra in pedala, Plusul trebuie sa fie pe exteriorul mufei(minus in interior :) )

 

daca ai chef si te pricepi cat de cat poti sa si stabilizezi sursa, eu de ex. folosesc la cateva pedale alimentatoare de swich dar le-am modificat partea de redresare, adica am stabilizat-o.

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=231

Am aceasta pedala de sunet . Deocamdata merge pe baterie dar vad ca pot sa-i pun si un adaptor. In carticica ei spune asa :"Connect a DigiTech PS200R power supply to this jack.". Ar merge cumva si cu un adaptor normal ? Am pe aici un switch si ma gandesc sa folosesc adaptorul de la el pentru alimentare . Dar m-am gandit ca ar fi o idee buna sa intreb pe cei care cunosc mai intai , inainte sa ard ceva :)

 

trebuie sa fie specificat pe pedala cum este mufa de curent legata , plusul si minusul ( care este la exterior si care la interior ),

 

Se verifica mufa adaptorului sa fie la fel legata si sa aiba tensiunea dorita ( 1 -2 V diferenta la tensiune nu conteaza) numai dupa acea incerci .

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu folosesc aceeasi pedala impreuna cu un transformator ordinar, chinezesc, de care gasesti in orice piata si sunt multumit de rezultate. Elegant, nu? :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Ii in regula, mai trebuie sa verifici cum ii legata mufa(polaritatea) - la aceasta pedala ii plusul in exterior minus in centrul mufei.

Cauta daca nu gasesti pe alimentatorul tau un semn ca cel de mai jos(incercuit cu galben), daca-i asa ca acolo ii bine, daca-i invers(adica minus pe exterior si plus in interior) nu-i bine :)

post-321-1203083132_thumb.jpg

 

 

L.E. Alimentatorul din imaginea de mai sus ii alimentatorul care il recomanda cei de la digitech - PS200R, numai ca in poza ii cel de 120Vac si cel de 220Ac are aleleasi caracrteristici de iesire.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

maama atata tam-tam... polaritate... plus-minus. ia frumos pedala, du-te in Muzica, arata-i-o lu' nenea de acolo si o sa-ti dea 1 adaptor + mufa potrivita, le aranjeaza el frumos acolo si gata. vezi ca au unele carora poti sa le setezi tensiunea.

 

asta daca esti din Bucuresti

 

cum intri in Muzica, in fata, dupa tanti cu bilete.

Edited by Skeleton
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc aceeasi pedala impreuna cu un transformator ordibar, chinezesc, de care gasesti in orice piata si sunt multumit de rezultate. Elegant, nu? :)

 

Dar nu risti sa-ti arzi pedala? Are macar polaritatea care trebuie (ca despre tensiune nu cred)?

Link to comment
Share on other sites

Dar nu risti sa-ti arzi pedala? Are macar polaritatea care trebuie (ca despre tensiune nu cred)?

 

Dc n-ar avea polaritatea care trebuie s-ar duce din prima! Cat despre tensiune nu e chiar asa bau-bau dc nu e o diferenta Mare...2-3 V chiar nu au nici o treaba...eu bag 12 in Marshall MS-2 care cere 9 si nu a tusit O DATA. Sa fie stabilizata conteaza mai mult decat 2-3 V

Link to comment
Share on other sites

maama atata tam-tam... polaritate... plus-minus.

..........

Chiar te rog sa-ti alimentezi o pedala cu "maama atata tam-tam... polaritate... plus-minus" dar invers decum trebuie si zi-ne si noua ce-ai patit? :) R: In cel mai bun caz n-o sa mearga pedala(daca are protectie pe alimentare) si celalat caz vreau sa-l aud de la tine :)

 

 

pentru ce atatea adaptoare?? eu am una singura si o prelungire de genu asta http://www.thomann.de/de/the_sssnake_dc5.htm si asa cu un adaptor pot hrani 5 effecte :)

Chiar si la solutia ta trebuie un alimentator...

 

 

........ Sa fie stabilizata conteaza mai mult decat 2-3 V

Din moment ce-i stabilizata n-are cum sa scoata mai mult de 9Vcc(sau la cat o fi stabilizata), ai vrut sa zici bine filtrata :(

 

l.e. A, era sa uit. alimentatoare gasesti in orice magazin de electrice-electrocasnice.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Chiar te rog sa-ti alimentezi o pedala cu "maama atata tam-tam... polaritate... plus-minus" dar invers decum trebuie si zi-ne si noua ce-ai patit? :) R: In cel mai bun caz n-o sa mearga pedala(daca are protectie pe alimentare) si celalat caz vreau sa-l aud de la tine :)

fratilor am 1 adaptor WELL AC-DC (nu stiu ce inseamna asta, daca e bine sau nu) dar il folosesc de 1 an juma' si n-a facut figuri deloc.

are 1 rotita galbena pe spate unde poti sa setezi tu intre 1.5 si 12 V. l-am pus la 9 V.

i-a pus nenea de unde l-am cumparat 1 mufa cum a stiut el mai bine (mi-a si explicat cum si de ce, da nu mai tin minte)

si toata chestia m-a costat pana in 10 RON.

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

at teckus:si eu ce am scris? :) pentru ce atatea adaptoare?? eu am una singura si o prelungire de genu asta http://www.thomann.de/de/the_sssnake_dc5.htm si asa cu un adaptor pot hrani 5 effecte :1st:

 

Deci nu se subintelege k am un adaptor?! :):):(

 

Iti raspund eu: Omul care intreaba vrea si el UN adaptor. UNUl! Pt o pedala ca atatea are! Deci prelungirea aia a ta e inutila pt k el nu are nici un adaptor! ;)

 

S-ar subaintelege ca nu prea pricepi romana B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

uite cum am eu am mia legat un cablu la unul dintre ele si am inversat cablul ca sa am polaritatea de care am nevoie pt pedala

 

improvizat :) si functioneaza

post-5404-1203250454_thumb.jpg

post-5404-1203250465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest CrazySound
fratilor am 1 adaptor WELL AC-DC (nu stiu ce inseamna asta, daca e bine sau nu) dar il folosesc de 1 an juma' si n-a facut figuri deloc.

are 1 rotita galbena pe spate unde poti sa setezi tu intre 1.5 si 12 V. l-am pus la 9 V.

i-a pus nenea de unde l-am cumparat 1 mufa cum a stiut el mai bine (mi-a si explicat cum si de ce, da nu mai tin minte)

si toata chestia m-a costat pana in 10 RON.

 

numai bine!

 

s-a scumpit acu e 18 ron :)  dar e bun:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.