www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Spuneti De Chitara Asta?


Guest walea
 Share

Recommended Posts

ok...deci tot n-am inteles...unii spun ca e buna,altii nu....deci da,as vrea una care sa semene cu asta(adica sa aibe colturi),dar sa sune si bine...si sa fie tot de cam aceiasi bani :)...sau nu exista asa ceva??

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

stie bine cine zice despre BcRich si Cort... la banii aia eram si eu acum cateva luni si ma tenta o Aria , un Stagg ... dar m-am gandit k mai bine mai pun si iau ceva mai bun (si mi-am luat un ibanez :) ) ideea e sa mai pui niste bani si sa-ti iei ceva mai de Doamne ajuta decat Aria aia

Link to comment
Share on other sites

@walea

 

salut, dupa aspectul chitarii stagg, probabil vrei sa cantzi metal, si sa ai o chitara care sa arate "cool" si "metal" pe scena

well, postul lui felix a fost destul de ironic (sper ca ai obs :)), daca te vei uita la chitarile lui vei observa ca este fan Les Paul (chitara destul de rotunda) si mai are si chitari tip Strat (la fel chitari cu "coltzuri rotunde") iar asta deoarece acest tip de chitari au o rezonantza mai mare si un sunet mult mai cald decat cele de la BC Rich sau altele asemenea

Ca sa ai o chitara care sa sune metal sau foarte dur nu itzi trebe neaparat o chitar "taioasa", conteaza foarte mult si ce ai la celalat capat al cablului (un amp cu distors foarte mare si taios va fi deajuns ca sa cantzi metal indiferent de chitara)

 

Asa cum tzi-au recomandat si ceilaltzi te potzi orienta catre chitari cu forme mai rotunde care influnetzeaza in bine sunetul, de ex acele Cort-uri, dar fiind incepator cred ca potzi renuntza la Floyd, si sa te orientezi catre Ibanez RG321 sau un Schecter Omen 6 ( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1135 ) care au string-through-body, respectiv au un sustain considerabil mai mare decat la chitarile cu Floyd

Daca vrei sa ajungi mare chitarist de solistica, nu te baza pe Floyd Rose (deocamdata), is chitarsti destul de buni precum Chuck Schuldiner (de la Death) sau Zakk Wylde (de la Ozzy) care nu au folosit FR si a caror skilluri si solo-uri is greu de egalat dupa multzi ani de studiu

 

dupa ce te-ai hotarat si tzi-ai cumparat chitara, spune-ne si nou si pune niste poze :)

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

"Les Paul (chitara destul de rotunda) si mai are si chitari tip Strat (la fel chitari cu "coltzuri rotunde") iar asta deoarece acest tip de chitari au o rezonantza mai mare si un sunet mult mai cald decat cele de la BC Rich sau altele asemenea"

Omule tu compari chitarile Gibson/Fender made in USA cu chitarile BcRich koreene? sau le comparai cu BCRich made in usa/"R" ????

Link to comment
Share on other sites

Ok...sunt incepator,ce ziceti de chitara aceasta???se merita??sunt altele mai bune la acelasi pret??(sau chiar mai ieftine)

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=662

 

 

Daca tot iti plac chitarile de formele astea, iti recomand o chitara cam in acelasi buget care bate la fundu gol orice stagg http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_ax50_blks.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.