www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Teorie De La 0 (zero)


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

"Cant" la acustica de 1 an si ceva luni si la electrica de vreo 5 luni. Stiu ceva teorie dar in hopuri. As vrea sa invat TOTUL de la inceput, fara profesor (nu ii suport. vreau sa invat in stilul meu). Ce imi recomandati? Vreun tutorial film, carti, ceva siteuri? Dar sa aibe TOT. de la ce e o nota, bla bla pana la mama ma-sii de solouri improvizate a la Malmsteen sau whatever. Am observat ca nu pot identifica termenii muzicali sau mai nimic din muzica. M-am bazat mai mult pe improvizatie si pe niste acorduri si pentatonice. Dar vada ca nu se mai poate. Vreau sa iau totul de la incepu!

 

 

HELP :)

Link to comment
Share on other sites

hmm... cred ca asta te poate ajuta... nu ajunge chiar la nivelul lui Malmsteem dar iti arata mai toate tehnicile posibile ... incepand cu ... inceputul :) ... incearca sa mai cauti si pe forum ca s'a mai vorbit despre asta in multe locuri :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

hmm, pana la urma se pare ca justinguitar ramane. :)

 

ps. rog un moderator sa modifice titlul topicului in ceva de genul "Blackraven needs help" :) ca sa nu fac un topic ori de cate ori am vreo problema.

 

multumesc, sa traiti:)

 

cateva intrebari:

 

ce se intampla daca pun coarde de electrica la o clasica?

ce pana imi recomandati pt electrica? am una de la Planet Waves de .46mm si nu mi se pare buna/comfortabila :-?

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

dpdv al sunetului, acesta va fi metalic, avand o calitate inferioara. {parerea mea} (am incercat si eu asta) singurul avantaj fiind faptul ca vei putea face benduri pe chitara clasica

cu chitara nu cred ca se va intampla nimic (nu se strica nimic)...

 

LE: cat despre pana, s'a mai discutat pe forum, mai uita'te si tu...

1 2 3

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Another problem (why won't they just go away? :)( )

 

So.. eu folosesc pcul drept amplificator prin urmatoarea schema

 

chitara --> Zoom G2 ---> line in-ul pcului ---> line out-ul pcului ---> boxe.

si acum am descoperit ca pot sa fac direct asa chitara --> Zoom G2 ---> boxe.

 

boxele sunt din acelea normale.. 2, stereo..

 

acum problema e urmatoarea:

 

eu ma gandesc sa nu imi au Amplificator special pt chitara ci o statie (o singura boxa mare dar fara functuule alea speciale pt chitara. exista, nu? ) pentru ca e mult mai ieftin si oricum nu am nevoie de efectele de pe amp (am procesorul). ce ziceti? e o idee buna?

Link to comment
Share on other sites

nu poti sa pui semnal direct din zoom'ul tau (procesor) in "boxe normale"(incinte pasive) pentru ca nu se va auzi nimic (sau foaaaaarte foarte incet). trebuie neaparat sa treci printr'un mixer (special pt chitara =amplif {este recomandat intrucat are si efecte} sau unul normal {pe care poti pune si voce, clape, bass}).

eu nu stiu sa explic cu termeni tehnici (nu am prea multa experienta in domeniul acesta), tot ceea ce ti'am spus mai sus e constatat din propriile mele experiente :) .

 

LE: amplifuri

mixere

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

da, dar tu ai pus pe boxele de la calculator (care au volum pe ele), adica sunt incinte active (corectati'ma daca gresesc). de obicei, boxa aia "singura mare" este pasiva (nu am vazut niciodata {si nici auzit} de cabinete active) , si deci varianta zoom--->boxa este exclusa.

 

aici ai exemple de boxe active.

aici ai exemple de boxe (incinte) pasive.

 

 

LE: nu cred ca este deloc recomandat insa sa intri cu procesorul direct in boxa (fie ea si activa), insa nu am probat acest lucru (nici nu am de gand sa il fac)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

scuza-ma dar eu am inteles altceva din postul tau.

 

nu poti sa pui semnal direct din zoom'ul tau (procesor) in "boxe normale"(incinte pasive)

 

iar eu am spus mai inainte

 

boxele sunt din acelea normale.. 2, stereo..

 

-> (LOGICA) eu am crezut ca vorbesti de boxele mele ca sunt pasive pentru ca ai folosite termenul de "boxe normale" pe care eu l-am folosit pentru a mi le descrie:)

 

anyway, sa inteleg ca daca folosesc un "Active Full-Range Loudspeakers" din ala in loc de boxele mele va merge ok?

Link to comment
Share on other sites

scuze de neintelegere (am fost eu cam neatent :) ).

nu stiu sa iti raspund la acesta intrebare (desi inclin 90% spre NU).

 

insa te'as sfatui sa alegi asa ceva daca tot vrei sa "te amplifici"... un fel de 2 in 1 (de asta se si numeste "combo") (contine si amplificator si cabinet)... (sunt combo-uri cu si fara efecte {cele fara efecte au doar un equalizer})

Link to comment
Share on other sites

anyway, sa inteleg ca daca folosesc un "Active Full-Range Loudspeakers" din ala in loc de boxele mele va merge ok?

 

 

Rationamentul tau este ff ok, deci pe scurt DA! iti trebuie un amplificator liniar (in genul celor de clape) dar in esenta cred ca merge inclusiv si combina stereo din sufragerie....doar ca pt rezultate optime iti trebuie si un difuzor special de chitara. Deci lantul chitara-procesor-amplificator liniar+dif de chitara e ok (atata timp cat esti perfect multumit de soundul pe care il scoti din procesor...pt k intr-un asemnea amp nu o sa poti baga direct chitara niciodata cu vreun efect multumitor)

 

"puterile" nu sunt scumpe, si cu un cabinet serios de chitara cred ca o sa ai rezultate multumitoare (evident in limita calitatii procesorului)

 

Amplificarea sa fie liniara!

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Multumesc pentru sugestie. Desi nu stiu daca sa am sau nu incredere in ceva ce nu probez inainte sa cumpar.

 

@alexyz.

 

Mie imi place cum suna procesorul. Dar imi este greu sa deschid mereu pcul sau sa umblu prin cablaraia din spate sa scot si para-scot mufe. Si nu stiu cum sa fac cand o fi sa facme jam session sau sa ma duc la cineva in garaj :). Imi iau pcul cu mine sau boxele? LOL. nicigand. si ma gandesc ce sa imi iau. bani nu am prea multi deci un amplificator ca la carte nu pot (si nici nu prea as vrea). Asa ca m-am gandit la alternativa asta. Dar problema mai e ca nu prea le am cu electronica deci nu stiu ce e ala un amplificator liniar sau orice alt termen din zona. Stiu foarte putin.

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Procesorul de chitara stie sa faca de regula mai multe chestii:

1) simulare de pedale (efecte si alte minuni)

2) simulare de amplificator

3) simulare de boxa

 

 

Acum, tu intri in boxe cu procesorul. In teorie (atentie in teorie) boxele tale ar trebui sa redea sunetul destul de liniar (adica sa nu amplifice sau atenueze de la sine anumite frecvente). Asa ca simularea realizata de procesor este reprodusa fidel si obtii un sunet apropiat de cel produs in realitate de un amplificator de chitara.

 

Pe de alta parte amplificatorul de chitara nu este gandit sa fie Hifi. El are o anumita caracteristica, un sunet propriu. Lucrul asta este dat atat de schema sa cat si de difuzoarele cu are este echipat (care nu sunt gandite pentru hifi - stiu ca ma repet).

 

Poti cumpara un amplificator de chitara si sa il folosesti impreuna cu procesorul! Poti dezactiva din functiile lui (care vor fi preluate de amplificator: ex: simularea de boxa).

 

 

Linkul de pe thomann (active full range loud speakers) este pentru niste lucuri de care ai nevoie sa sonorizezi o sala de marime medie si nu pentru cantat acasa sau in o sala de repetitie. E o investitie proasta, deloc flexibila si voluminoasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven
Procesorul de chitara stie sa faca de regula mai multe chestii:

1) simulare de pedale (efecte si alte minuni)

2) simulare de amplificator

3) simulare de boxa

 

 

Acum, tu intri in boxe cu procesorul. In teorie (atentie in teorie) boxele tale ar trebui sa redea sunetul destul de liniar (adica sa nu amplifice sau atenueze de la sine anumite frecvente). Asa ca simularea realizata de procesor este reprodusa fidel si obtii un sunet apropiat de cel produs in realitate de un amplificator de chitara.

 

Pe de alta parte amplificatorul de chitara nu este gandit sa fie Hifi. El are o anumita caracteristica, un sunet propriu. Lucrul asta este dat atat de schema sa cat si de difuzoarele cu are este echipat (care nu sunt gandite pentru hifi - stiu ca ma repet).

 

Poti cumpara un amplificator de chitara si sa il folosesti impreuna cu procesorul! Poti dezactiva din functiile lui (care vor fi preluate de amplificator: ex: simularea de boxa).

 

 

Linkul de pe thomann (active full range loud speakers) este pentru niste lucuri de care ai nevoie sa sonorizezi o sala de marime medie si nu pentru cantat acasa sau in o sala de repetitie. E o investitie proasta, deloc flexibila si voluminoasa.

 

 

Multumesc. Deci daca oricum nu o sa folosesc functiile amplificatorului, de ce sa dau mai multi bani ca sa-l cumpar decat as da pe ceva de genul amplificator fara functiile acelea? Ce as putea sa cumpar? Daca ar fi si din Romania si nu de pe thomann (ca am vazut ca maj dau linkuri spre el), ar fi si mai bine :)

 

MULTUMESC oricum.

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca cele de clape sunt "liniare"...dar cred ca merge si un home-made (si iesi si ieftin) pt ce vrei tu..si apoi dif de chitara musai si o incinta...astea liniare cum a zis si cosu amplifica totul uniform (liniar) nu anumite frecventze (de regula basii) mai mult...acum nush ...eu am experimentat si cu sistem 2.1 si 5.1 si combina stereo...am si amp..da nu sunt in masura totusi sa iti dau o parere pertinenta pt ca sunt mai nou in ale chitarii iar urechea mea e ... noua si ea :)

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Deci daca oricum nu o sa folosesc functiile amplificatorului, de ce sa dau mai multi bani ca sa-l cumpar decat as da pe ceva de genul amplificator fara functiile acelea? Ce as putea sa cumpar? Daca ar fi si din Romania si nu de pe thomann (ca am vazut ca maj dau linkuri spre el), ar fi si mai bine :)

 

MULTUMESC oricum.

Nu stiu daca gasesti amplificatoare simple de puteri mici la preturi rezonabile. toti alearga dupa puteri mari cand vine vorba de amplificatoare de sine statatoare. Dupa parerea mea faci o alegere proasta. Mai bine cauti sa cumperi un combo de 15-50w care e in stare sa inebuneasca orice vecin.

Dar ca sa iti raspund cumva la intrebare uite un exemplu:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1316

 

Mai exista un produs de la Crate care avea un pret rezonabil si putere maricica (Crate power block) dar nu cred ca se mai fabrica.

La toate astea ai nevoie de incinta + difuzoare. Fa o socoteala ...

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca s'a produs o mica neintelegere. blackraven, tu spui ca vrei un amplificator fara efecte si un cabinet. nu ar fi oare mult mai rentabil sa iei un combo (care costa mult mai putin decat eventuala combinatie dintre cele 2, depinde si ce combo), cum a spus si Cosu, si cum am spus si eu mai sus?

combo = le ai pe amandoua in una singura la pret mai redus (cum am mai spus, exista si combo-uri care nu au efecte {daca asta iti doresti}).

 

LE : poate ca am folosit de prea multe ori "cum am mai spus" :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Combo it is, then. Nu stiu daca m-ati inteles asa ca o sa incerc sa fiu mai clar (is nitel mai neclar probabil din cauza ca nu stiu mai nimic despre partea electronica a lucrurilor - preamplificatoare, amplificatoare, combo, etc .. nu prea stiu exact ce inseamna).

 

Pe mine nu ma intereseaza efectele pe care le are amplificatorul sau ce o fi cutia aia care face sa se auda sunetul pe care eu il fac din chitara. Vreau doar un ainstrument care sa faca treaba de a "amplifica" sunetul decent. Ceva pe la 4-5 milioane. Sugestii?

 

Curiozitate: Daca achizitionez de pe thomann + taxe vine mai ieftin decat daca as lua direct din Ro?

 

PS. Ce face un preamplificator? adica pot sa folosesc unul in loc de amplificator in sine? sau este nevoie si de un amplificator, preamplificatorul facand doar ca ceva in plus ce se pune in legatura dintre chitara si amp. de genul:

chitara --> proc --> preamp -->amp

 

PPS. Sunt atat de zapacit si impleticit incat mai ca mi-as baga piciorul si nu mai mi-as lua :)

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Combo it is, then. Nu stiu daca m-ati inteles asa ca o sa incerc sa fiu mai clar (is nitel mai neclar probabil din cauza ca nu stiu mai nimic despre partea electronica a lucrurilor - preamplificatoare, amplificatoare, combo, etc .. nu prea stiu exact ce inseamna).

 

Pe mine nu ma intereseaza efectele pe care le are amplificatorul sau ce o fi cutia aia care face sa se auda sunetul pe care eu il fac din chitara. Vreau doar un ainstrument care sa faca treaba de a "amplifica" sunetul decent. Ceva pe la 4-5 milioane. Sugestii?

 

Curiozitate: Daca achizitionez de pe thomann + taxe vine mai ieftin decat daca as lua direct din Ro?

 

PS. Ce face un preamplificator? adica pot sa folosesc unul in loc de amplificator in sine? sau este nevoie si de un amplificator, preamplificatorul facand doar ca ceva in plus ce se pune in legatura dintre chitara si amp. de genul:

chitara --> proc --> preamp -->amp

 

PPS. Sunt atat de zapacit si impleticit incat mai ca mi-as baga piciorul si nu mai mi-as lua :)

 

 

procesorul tau face treaba de preamplificare.cu 4-5 milioane iti iei combo si scapi de griji

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

at last. light is shed on my problems ^:)^ thanks a lot alexyz. :)

 

acum sa inceapa browsing-ul :)

 

ce recomandati? site romanesc (muzica, guitarshop) sau thomann?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest blackraven

Intrebare legata de moduri ca nu prea am inteles.

Sa zicem, luam E Aeolian. Alcatuit din E, F#, G, A, B, C, D, E. Si din ea rezulta F# Locrian, G ionian, A dorian, B phrygian, C, lydian si D myxolidian. Eu cum imi dau seama in ce gama cant din astea daca toate sunt formate din aceleasi note? :-\

Link to comment
Share on other sites

Fiecare mod are un "sound" diferit (ex: modul ionain este foarte "vesel", nu este asa de folosit in rock ; modul dorian duce spre minor, putin funky, Santana foloseste foarte mult acest mod ; modul mixolidian este folosit in bluesuri ; eolian este minor si suparat etc...). Iti dai foarte mult seama in ce mod e melodia si dupa structura ritmica (acorduri).

Pentru inceput, ca sa poti realiza diferenta clara intre moduri este bine sa faci modurile unei singure note. E ionian, E dorian etc...

 

LE: am vazut ca faci o mare confuzie... modurile sunt ale GAMELOR MAJORE si nu exista (din cate stiu eu) moduri la moduri... deci modurile lui E eolian nu exista... exista in schimb moduri pentru E MAJOR.

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Da, stiam faza cu sunetul specific fiecarui mod. Dar, teoretic, cum imi dau seama in care din moduri cant de fapt? Trebuie sa fie ceva legat de root note banuiesc. Trebuie sa incep cu ea ca sa sune.. sa termin cu ea? *ma refer la solo.

 

 

Si cum adica imi dau seama dupa acorduri? Pai avand aceleasi note (modurile mentionate de mine mai sus), inseamna ca toate folosesc aceleasi acorduri. Cazul de fata: G, Am, Em, Bm, C..

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.