www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Di Box


Squier

Recommended Posts

Este util in cazul in care cinti pe o scena mare, si pina la mixer sint cabluri lungi. In acest caz sint necesare cabluri balansate, si toate instrumentele care au iesiri de linie nebalansate (procesoare, clape) se baga prin DI uri pt a abtine un semnal balansat.

 

In cazul in care e vorba de a intra in mixer la tine acasa, nu este nevoie. Procesoarele au iesiri de linie cu impedanta corespunzatoare, astfel incit poti intra in intrarile d elinie pe jack ale mixerului.

Link to comment
Share on other sites

Este util in cazul in care cinti pe o scena mare, si pina la mixer sint cabluri lungi. In acest caz sint necesare cabluri balansate, si toate instrumentele care au iesiri de linie nebalansate (procesoare, clape) se baga prin DI uri pt a abtine un semnal balansat.

 

In cazul in care e vorba de a intra in mixer la tine acasa, nu este nevoie. Procesoarele au iesiri de linie cu impedanta corespunzatoare, astfel incit poti intra in intrarile d elinie pe jack ale mixerului.

ms mult.ai putea te rog sa definesti notiunea de scena mare?ca sa stiu exact la ce sa ma astept.nu nu e pt casa.

o cunostinta a mea mi-a spus parca la un mom dat ca tu folosesti un di box behringer?e adev?

Link to comment
Share on other sites

 

cu tot respectul dl karpi educatia imi permite sa caut si singur pe wikipedia si sa si citesc.explicatia lui dragos a fost mai buna decat a unui site pt ca a fost mai empatica in legatura cu problema mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Este util in cazul in care cinti pe o scena mare, si pina la mixer sint cabluri lungi. In acest caz sint necesare cabluri balansate, si toate instrumentele care au iesiri de linie nebalansate (procesoare, clape) se baga prin DI uri pt a abtine un semnal balansat.

 

In cazul in care e vorba de a intra in mixer la tine acasa, nu este nevoie. Procesoarele au iesiri de linie cu impedanta corespunzatoare, astfel incit poti intra in intrarile d elinie pe jack ale mixerului.

 

Asta e de cascadorii rasului!

1. Cabluri lungi nasol.

2. Cabluri balansate lungi, ok.

3. Acasa nu conteaza, adica ai cabluri scurte! Poti intra pe linie! Pai tocmai asta e una dintre facilitati, sa nu intri pe linie!

4. Vai de mama noastra!

Edited by MCMUSIC
Link to comment
Share on other sites

cu tot respectul dl karpi educatia imi permite sa caut si singur pe wikipedia si sa si citesc.explicatia lui dragos a fost mai buna decat a unui site pt ca a fost mai empatica in legatura cu problema mea.

......For example, one can connect an electric guitar to a DI box which can then be connected to a mixing console's microphone input. It performs level matching, balancing, and either active buffering or passive impedance bridging to minimise noise, distortion, and ground loops.

 

Electric guitar ,........http://en.wikipedia.org/wiki/DI_box#Electric_guitar ...etc

 

citeste cu rabdare tot articolul si linkurile , exemplele ..

 

rabdare si tutun .

Link to comment
Share on other sites

Asta e de cascadorii rasului!

1. Cabluri lungi nasol.

2. Cabluri balansate lungi, ok.

3. Acasa nu conteaza, adica ai cabluri scurte! Poti intra pe linie! Pai tocmai asta e una dintre facilitati, sa nu intri pe linie!

4. Vai de mama noastra!

".....Some DI box that is specifically designed for Guitar may have build-in amplifier modeling, such as Rockman and Line 6..."

 

"...

Some high-end instrument amplifiers contain built-in DI units. Most of these work as well as or better than any external unit, as they are well matched to the signal, but caution should be used with these as they often are not transformer isolated.."

 

cred ca l asta s-a referit @dass101

 

cablu balansat http://en.wikipedia.org/wiki/Balanced_line

 

"... Advantages

Balanced lines reduce the amount of noise per distance, allowing a longer cable run to be practical. This is because electromagnetic interference will affect both signals the same way. Similarities between the two signals are automatically removed at the end of the transmission path when one signal is subtracted from the other...."

 

Nici colegul nu s-a pus sa descrie toata teorie sau principiul.

 

De acea l-am indrumat pe @squier sa citeasca atent si sa intrebe ce nu intelege exact .

 

Cred ca s-a mai dezbatut problema pe rgc.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
".....Some DI box that is specifically designed for Guitar may have build-in amplifier modeling, such as Rockman and Line 6..."

 

"...

Some high-end instrument amplifiers contain built-in DI units. Most of these work as well as or better than any external unit, as they are well matched to the signal, but caution should be used with these as they often are not transformer isolated.."

 

cred ca l asta s-a referit @dass101

 

Vrei sa te pui bine cu el? Explicatia lui e de toata jena! Astia micii ce sa inteleaga?

Cam cate combo-uri de 15 w au output DI? La astea de apartament ma refer?

Link to comment
Share on other sites

Vrei sa te pui bine cu el? Explicatia lui e de toata jena! Astia micii ce sa inteleaga?

Cam cate combo-uri de 15 w au output DI? La astea de apartament ma refer?

 

hai va rog fara cearta.mie mai exact imi tb sa stiu dc pe scena m-ar avantaja folosirea unui di box tinand seama ca eu posed un gt8.

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
hai va rog fara cearta.mie mai exact imi tb sa stiu dc pe scena m-ar avantaja folosirea unui di box tinand seama ca eu posed un gt8.

 

 

Este obligatoriu sa folosesti DI! Nu costa mult, sunt chiar accesibile ca pret, in jur de 150-200 RON. Neaparat trebuie sa fie stereo!

Link to comment
Share on other sites

Este obligatoriu sa folosesti DI! Nu costa mult, sunt chiar accesibile ca pret, in jur de 150-200 RON. Neaparat trebuie sa fie stereo!

 

multumesc mult. :)

inca o intrebare si plec;))

accesibile ca si pret imi sunt cele din gama behringer/samson.in general la specificatii pe thomann nu scrie decat faptul ca e activ/pasiv.nu stereo/mono.cum imi dau seama de asta?

spre exemplu http://www.thomann.de/gb/samson_sdirect_plus.htm aici scrie ca e stereo

http://www.thomann.de/gb/behringer_di100_ultra_di.htm iar aici nu scrie.

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

MCMusic, ai luat-o rau pe ulei. Poate imi spui si mie ce a fost gresit din explicatia mea.

Reluind, instalatiile de scena "profesionale" au conexiunea intre scena si mixer prin cabluri balansate. Acestea ajuta la eliminarea zgomotelor aparute pe traseu si de aceea este obligatorie folosirea lor pe trasee mai lungi (nu stiu exact lungimea, probabil undeva peste 20 m deja conteaza).

Daca vei cinta pe o asemenea scena mai mult ca sigur ca vei avea nevoie de un DI (nu neaparat al tau, toate instalatiile au destul de multe asemenea device-uri) pentru a te putea conecta cu iesirea procesorului in cablul pentru semnal balansat.

In cluburi (evident depinde de nivelul instalatiei de scena) vei vedea ca se practica si conectarea cu cabluri nebalansate, caz in care e suficient sa te conectezi direct cu iesirea din procesor.

La tine acasa nu e ABSOLUT nici o diferenta.

 

Eu consider ca un DI decent e bine sa aiba oricine. Nu sint scumpe, si chiar si cele ieftine isi fac treaba OK.

Eu am un Behringer GI, care pe linga functia de DI are si speaker simulation. Nu prea il folosesc, dar il am tot timpul la mine.

 

Ramine sa decizi tu daca ti-au fost de folos explicatiile mele de toata jena...

Link to comment
Share on other sites

MCMusic, ai luat-o rau pe ulei. Poate imi spui si mie ce a fost gresit din explicatia mea.

Reluind, instalatiile de scena "profesionale" au conexiunea intre scena si mixer prin cabluri balansate. Acestea ajuta la eliminarea zgomotelor aparute pe traseu si de aceea este obligatorie folosirea lor pe trasee mai lungi (nu stiu exact lungimea, probabil undeva peste 20 m deja conteaza).

Daca vei cinta pe o asemenea scena mai mult ca sigur ca vei avea nevoie de un DI (nu neaparat al tau, toate instalatiile au destul de multe asemenea device-uri) pentru a te putea conecta cu iesirea procesorului in cablul pentru semnal balansat.

In cluburi (evident depinde de nivelul instalatiei de scena) vei vedea ca se practica si conectarea cu cabluri nebalansate, caz in care e suficient sa te conectezi direct cu iesirea din procesor.

La tine acasa nu e ABSOLUT nici o diferenta.

 

Eu consider ca un DI decent e bine sa aiba oricine. Nu sint scumpe, si chiar si cele ieftine isi fac treaba OK.

Eu am un Behringer GI, care pe linga functia de DI are si speaker simulation. Nu prea il folosesc, dar il am tot timpul la mine.

 

Ramine sa decizi tu daca ti-au fost de folos explicatiile mele de toata jena...

mersi.asta al tau e mono sau stereo?

Link to comment
Share on other sites

Mono, deci daca vrei sa folosesti ambele iesiri din procesor trebuie sa iti iei 2.

 

gatga mersi sunt lamurit.se poate inchide sau sterge ca tot vad ca se practica

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

explicatia de pe and-roll

"Cu DI100 puteti sa fiti siguri ca sursa de semnal va ajunge la consola dumneavoastra cu semnalul balansat si fara zgomot de fond. Conectati iesirea amplificatorului de chitara la ULTRA-DI -acesta va face fata la rate de pana la 3.000Wati si acesta va va da un semnal perfect la capatul celalalt. Bateria interna se decupleaza automat cand este conectat phantom power."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

din 5 maestrii nici unul nu a explicat la ce foloseste cu exactitate si in ce mod...

deci... DI este folosit la transformarea semnalului din nebalansat in balansat... asta au spus-o toti.

hai sa intelegi si ce inseamna asta...

semnalul nebalansat e format din masa si semnal... ... problema este ca pe parcurs pot aparea interferente (unde radio, fasait datorita lungimii cablului -se pierde din semnal- unde magnetice puternice - boxe pa)

 

semnalul balansat este acelasi semnal ca si cel nebalansat dar "dublat", mai exact, cu acel aparat, se va face o transformare , si anume, vei avea masa cu semnal (+) si semnal inversat ca faza (-).

toate interferentele tale de pe parcurs vor fi cu +...

in final la capatul celalalt al mixerului, se va face inversare iar, si vei avea masa cu semnal + (interferente +) si inversarea semnal inversat (din minus va fi iar plus) dar se inverseaza si interferentele semnalului cu "-" rezultand "interferenta - "

de unde vei avea masa si 2x semnal + si interferente anulate (interferenta + cu interferenta - se anuleaza).

ca sa nu fi zapacit de aceste luuungi explicati, mai pes scurt cu schema:

M=masa

S=semnal

I=interferente

 

 

Nebalasat (M su S) >> balansat >> M cu S+ cu S- >>> traseu cabluri lungi >>> apar interferente >>> M cu (S+ cu I+) cu (S- cu I+) >>>

mixer debalansare >>> M cu (S+ I+) (cu inversare) (S+ I-) = M cu 2S+ cu I+ I- (+- = 0) >> M2S+ !!!

 

Sper sa nu fi fost prea tehnic ...

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.