www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ala Bala Portochitara


Guest wbk
 Share

Recommended Posts

Hagstrom Ultra Swede

 

sau

 

Cort KX1 Q

 

sau

 

EDIT: Samick Concorde

 

Voi care ati alege-o?

 

Nota: Am nevoie de o chitara in stare sa faca fata unui abuz de metal :) si care sa poata sa se descurce si cu clean-uri :) . Deci din cacao sa se faca bici :) . Pana in 400 de euro. Daca aveti alte sugestii, sunt mai mult decat deschis.

Edited by wbk
Link to comment
Share on other sites

Pentru metal, Hagstrom s-ar preta doar daca ii schimbi dozele. Din cate stiu (din citite de pe net) Hagstrom sunt niste chitari bune, bine lucrate si cu materiale de calitate, singura "problema" ar fi ca dozele de pe ea nu sunt facute pentru metale, si sunt mai cuminti, in scimb suna mai bine pe clean. Celelalte 2 chitari sunt mai agresive. E mult si chestia de ce sound vrei sa obtii. Fara sa ii faci nici o modificae, pentru metal cea mai buna ar fi Cort. Eu sincer as inclina spre Samick cu dozele schimbate cu EMG 81/85 pentru un sound de metal bun sau un set de EMG 89 cu coil split pentru mai multa versatilitate.

Link to comment
Share on other sites

Cort-ul are coil split.

Hagstrom-ul are coil tap.

Samick-ul nu.

 

Cort are EMG-HZ.

Hagstrom are doze facute de ei.

Samick-ul are Duncan-uri.

(p.s. nu vreau doze active)

 

Cort-ul are TonePros Locking bridge si corzi thru-body.

Hagstrom-ul are un sistem fitzos de trecere a corzilor.

Samick-ul are un bridge normal.

 

Toate au aceleasi tipuri de lemn si au set-neck toate.

 

Daca stau bine si ma gandesc, daca am reusit sa scot tonuri clean care suna foarte bine din M200 al meu (Cort) care este entry level, de ce nu as putea sa scot si dintr-o chitara cu doze mai bune? Fie ea facuta pentru metale.

So, hai sa reformulez problema.

 

Daca ar fi sa alegeti in 400 de euro o chitara, in stilul acestora (va rog, nu ma loviti cu Fender, BC Rich sau Gibson) care ar fi?

 

P.S. Stiu ca toata lumea ar vrea macar un PRS dar, din nefericre pentru buzunarul meu......

Link to comment
Share on other sites

Ok, m-am hotarat asupra Cort-ului. Singurul lucru care trebuie sa i-l modific sunt potentiometrele si cablarea care la Cort cam lasa de dorit chiar si la modelele de varf.

 

Daca ma razgandesc intre timp, atunci o sa imi vand un rinichi si imi iau o Hydra.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.