www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Interesanta Cu Amp-ul


Guest msmihai

Recommended Posts

Guest msmihai

Problema mea este urmatoarea : cand dau drumul la amp ( in gol, fara chitara sau altceva ) , se aude un bazait ( chiar si pe volum mic ) . Daca bag chitara, e si mai nasol. Cand nu ating ceva metalic de pe ea ( corzi, controale de volum,etc), se aude iarasi bazaitul acela enervant. Intr-un final am schimbat priza amp-ului si de data asta a mers ok . Facand teste cu diferite prize, am ajuns la urmatoarea concluzie : bazaitul acela se aude doar la prizele fara impamantare. La cele cu impamantare se aude ok , chiar si folosind un prelungitor.

Intrebarile mele sunt:

 

1. Toate amp-urile reactioneaza in felul asta ?

2. In timp, se poate strica ceva ( chitara, amp, chitarist :) )?

3. Cum pot rezolva problema daca totusi nu am la dispozitie o priza cu impamantare ?

Edited by msmihai
Link to comment
Share on other sites

Ampurile sint facute sa functioneze in prize cu impamintare. Oriunde nu ai impamintare se va intimpla la fel.

Ca faza nasoala se poate intimpla sa apara o descarcare electrica in interiorul ampului si atunci nefiind scurgere catre pamint se va scurge prin tine. Chestia asta e valabila la toate aparatele electrice (masina de spalat, frigider, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Guest msmihai

Dar totusi, bazaitul acela de unde provine mai exact ?Si da, pentru o saptamana voi avea tevi :) ( cat sunt acasa . dupa aia ma intorc la camin si acolo sper sa fac rost de o priza cu impamantare ).

Link to comment
Share on other sites

Dar totusi, bazaitul acela de unde provine mai exact ?Si da, pentru o saptamana voi avea tevi :) ( cat sunt acasa . dupa aia ma intorc la camin si acolo sper sa fac rost de o priza cu impamantare ).

Iti dai seama ce tampenie ai spus ? "Prize cu impanatare" se refera in principiu la reteaua electrica a imobilului in care canti :) [desi se pot pune fara nici o jena prize shuko pe o retea fara impamantare sau invers]

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

eu PC-ul il tin intr-o priza care nu putea sa-i fie pusa impamantare...

ghici sa a facut tata :) ? a legat un capat al unui fir de nul si celalalt de una din tablitele (argintii sau aurii, depinde) de pe stecherul unui prelungitor (cu impamantare) ... si zice ca asta e impamantare :) ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.