www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Baumwolle sper sa nu te superi ca am incercat si eu o apropiere de piesa "The loner".

 

Sicer nu o stiam ca o canta gary moore si am pus si am ascultat si nu am rezistat fara sa ma apuc si eu de ea. Va rog scuzatzi sfarsitul care l-am taiat umpic ca nu pot sa fac fix dupa tab si nu mi-am permis sa improvizez pe asa o piesa frumosa.

Oricum recomand piesa pt oricine vrea sa invetze sa faca benduri, eu cel putin am invatzat multe cu piesa asta ca nu stiam benduri deloc. :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Marius, ti-a iesit foarte dragut! :) Ai grija totusi cu bend-urile, sunt foarte tricky pe piesa asta(cine stie, vorbeste :) ).Poate ar fi trebuit sa te joci un pic cu dozele, cu volumele... :)

Link to comment
Share on other sites

Marius, ti-a iesit foarte dragut! :) Ai grija totusi cu bend-urile, sunt foarte tricky pe piesa asta(cine stie, vorbeste :) ).Poate ar fi trebuit sa te joci un pic cu dozele, cu volumele... :(

hmm se poate totusi am vrut sa am un sunet destul de curat si am vrut sa se auda si basu umpic , cu toate ca in orig gary taie basu umpic. ma bucur ca ti-a placut ce a iesit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

la multi ani! iata o piesa pe care am tras-o acum un an cu korg ax1g :) sper sa va placa

 

da' stiu ca esti belea dom'le. :) misto tare ideea. ai mai falsat oleaca pe la 1.40, dar ideea imi place super tare.

nush cum reusesti sa obtii efectele astea cu korg ax1 g (sau ax100 g). am acelasi procesor, dar nu reusesc sa scot efecte atat de misto ( adica nu scot din kk bici, cam cum reusesti matale!)

felicitari pentru piesa, pentru interpretare si pentru tonurile astea care mi se par super misto pentru procesorasul ala!

mai astept(am) piese de-ale tale!

Link to comment
Share on other sites

Cu ocazia acestui Christmas Brew :) am asternut si eu acusica un gand ... mai mult am stat sa-l numar (gandul) decat sa fac piesa ... iar am plagiat un La minor ... de fapt am facut niste tonuri pe clapa si am vrut sa vad cum suna .. totul este lucrat pe clapa, fara interventia calculatorului ... nu am mixat prea bine si poate am sa mai lucrez la ea candva ... la alt(a) Christmas Brew Scuzati greselile si chiar piesa care nu este probabil pe gustul vostru.

 

Nu am apucat sa ascult ultimele piese postate dar abia astept sa le aud ...

 

P.S. Christmas Brew=TUBORG

michel2233_Gandul109827354536781987634532.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

.....

s3raph ... aud ca stapanesti destul de bine chitara ... te astept cu piese lucrate......

hmm ms mult d comentariu , cu toate ca nu stapanesc chitara asa de bine chiar am foarte mult de lucrat da oricum .. cant din ianuarie 2005 so am timp , si in legatura cu piese lucrate .. o sa incerc abia am inceput sa ma inregistrez.. oricum sa vad de ce o sa ma ocup.. , oricum interesante piesele tale le`am asc si chiar mi`au placut astept cat mai multe :) ( eu raman totusi la stadiu de coveruri.. la care cred ca o sa fiu destul timp :) pana ajung la un un nivel acceptabil )

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis m-am pus azinoapte pe ascultat piesele noi postate ...

.... Sicer nu o stiam ca o canta gary moore si am pus si am ascultat si nu am rezistat fara sa ma apuc si eu de ea. Va rog scuzatzi sfarsitul care l-am taiat umpic ca nu pot sa fac fix dupa tab si nu mi-am permis sa improvizez pe asa o piesa frumosa.

Oricum recomand piesa pt oricine vrea sa invetze sa faca benduri, eu cel putin am invatzat multe cu piesa asta ca nu stiam benduri deloc. :)

Este o piesa intradevar frumoasa ... recunosc, am muncit si eu un pic "band"-erul de la clapa pe piesa asta. Marius T ... laudabil scopul invatarii acestei piese de tine .. da-ti si tu totusi drumul la imaginatie un pic, eu zic sa nu eziti niciodata sa improvizezi peste o piesa, mi-ar fi placut sa aud un sunet putin mai vibrat, mai ales pe notele de final de fraza ... dar probabil acesta este urmatorul pas pe care il vei face dupa ce vei stapani band-urile. Oricum felicitari ... nu rata duelurile, si eu, chiar daca nu postez, incerc mereu sa improvizez peste ele.

la multi ani! iata o piesa pe care am tras-o acum un an cu korg ax1g :) sper sa va placa

Nu cunosc efectul cu pricina ... ce stiu este insa ca suna tare bine ce postezi. Cel putin din punct de vedere tehnic, si mai ales compozitional, sunt impresionat ... stapanesti tare bine instrumentul ala. Si piesa vocala "Vremea" suna foarte bine. Felicitari si .. La multi ani ...

.... Postez si eu o piesa, e preferata mea...(cred)-"Selma

 

". Cei care ati vazut filmul "Dancer In The Dark" al lui von Trier,probabil stiti... Selma era personajul principal(interpretat de Bjork).

Chiar vorbeam cu cineva ieri ca ai piese foarte bune ... am ascultat si pe Soundclick piesele tale .. mi-am facut si eu un cont acolo dar nu am pus decat 4 piese ... "Selma" este foarte draguta, imi place ca lucrezi ingrijit la piese ... daca iti faci singur negativele pot spune ca esti priceput si la asta.

 

Referitor la ce mi-ai transmis tu mai sus ... cu siguranta piesa aia a mea o sa ajunga si in calculator pe la urma ... am sa mai lucrez la ea .. mai ales partea in care intra pianul .. chitara de la sfarsit nu se pupa cu pianul. Din cauza limitarii impuse de clapa (64 de voci polifonie) pianul se intrerupe atunci cand iau acorduri mai mari .. trebuie sa trag separat pe calc fiecare canal cu maximul de polifonie ... am ascultat si eu astazi pe boxe ce am lucrat aseara si mai am mult de lucru. Si la tonurile abia facute, acelea mai de moog asa, mai am de lucru. Sper sa iasa ceva pe la urma. Am fost oarecum influentat de un concert abia vazut inainte de Craciun in Green cu Vlaicu Golcea, Sorin Romanescu si Luiza Zan ... cam genul acesta de muzica au cantat in acel experiment .. sigur, ce faceau ei acolo chiar suna deosebit ... o atmosfera speciala intradevar... iar Golcea foloseste scule nu gluma .. dar este si un instrumentist foarte bun .. merita vazut live ... chiar merita.

 

Garritan Orchestra ... nu l-am folosit dar am ascultat ceva facut cu el si as vrea sa-l folosesc si eu .. suna intradevar bine. Am o groaza de instrumente de orchestra care suna destul de bine si pe clapa mea .. "Fool on the hill" piesa Beatles postata acum ceva vreme de mine, dar si alte piese "clasice" pe care le gasesti in "galeria" mea de cantece sunt facute cu instrumente de pe clapa ... mai suplinesc cateodata cu "Edirol Orchestra" care suna si el binisor. Din pacate nu mai am spatiu pe hard asa ca deocamdata ma multumesc cu ce am .. in general plug-in-uri destul de vechi.

 

Multumesc Baumwolle ... nu-i superba .. dar gusturile nu se discuta ... nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

vandalay bravo domnule.... ai umblaT la tonu de distors? suna mai bine... mult mai bine... poaTE doar am avut impresia ca tonul precedent nu era tocami ok :) . Imi place ca ai teme si fraze... foarte interesant :) Multumesc de aprecieri.

 

. ai mai falsat oleaca pe la 1.40, dar ideea imi place

 

 

 

 

Da falsez des si stau si cu ritmul foarte prost pentru ca am crezut ca sunt mai destept decat metronomul ( dusmanul nostru de clasa) si am tras fara de el...asa ca piesele mele sunt total aritmice.... :) ( ma refer la cele fara toba)

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis m-am pus azinoapte pe ascultat piesele noi postate ...

Este o piesa intradevar frumoasa ... recunosc, am muncit si eu un pic "band"-erul de la clapa pe piesa asta. Marius T ... laudabil scopul invatarii acestei piese de tine .. da-ti si tu totusi drumul la imaginatie un pic, eu zic sa nu eziti niciodata sa improvizezi peste o piesa, mi-ar fi placut sa aud un sunet putin mai vibrat, mai ales pe notele de final de fraza ... dar probabil acesta este urmatorul pas pe care il vei face dupa ce vei stapani band-urile. Oricum felicitari ... nu rata duelurile, si eu, chiar daca nu postez, incerc mereu sa improvizez peste ele.

 

Chiar asta voiam sa stiu si eu cum pot obtine un sunet mai vibrat pe notele de final. Nu stiu ce tehnica este dar daca putetzi da o explicatie scurta ca sa nu fim offtopic ar fi fain. Cat despre dueluri nu prea le am cu compusul si pana nu voi stapani cateva game cat de cat nu cred ca pot sa ma bag :) . plus ca nu am acuratetze in note recunosc si pana imi iese bine ceva fac cateva "take"-uri.

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ori vibrezi cu degetele mainii stangi, ori folosesti tremolo-ul.Eu la inregistrarea "The Loner" am folosit ambele metode.

Link to comment
Share on other sites

Chiar asta voiam sa stiu si eu cum pot obtine un sunet mai vibrat pe notele de final...

Cu timpul o sa-ti intre in reflex sa vibrezi degetul pe coarda ... adica miscarea la care se refera si Baumwolle cand spune de mana stanga ... este o urcare si o coborare rapida a corzii, mai ampla sau mai scurta in functie de culoarea care vrei sa o dai sunetului ... acesta este un vibrato mai accentuat, mai evident ... pe urma mai poti face pur si simplu prin vibrarea mainii, din inchietura sa zicem ... fara sa misti coarda (pe verticala) ... o faci fara sa iei degetul de pe coarda sau miscand degetul in casuta tastei pe orizontala ... doar vibrezi mai puternic mana ... se simte mai putin, dar se simte ... Nu-ti dau sfaturile astea ca am citit undeva .. asa ca nu stiu daca am explicat corect ... totusi eu asa le fac pe chitara. Daca ai maneta de tremolo pe chitara il prinzi cu degetul mic sau cele care nu tin pana ... si vibrezi usor ... daca vrei vibratii sau band-uri nastrusnice ... arunci chitara cat colo tinand-o de maneta aia .. rezultat garantat ... hmm .. totusi nu incerca!

Link to comment
Share on other sites

Ori vibrezi cu degetele mainii stangi, ori folosesti tremolo-ul.Eu la inregistrarea "The Loner" am folosit ambele metode.

 

Hmm, cred ca eu ma refeream la altceva cand am postat nu "vibrato" in sine ca tehnica. Aia stiu cum se face :) Era chestia aia care apare la tine in piesa (the loner) dupa fiecare sunet cantat (hai nu fiecare dar majoritatea ) se aude o nota sau ceva dirty, aia nu stiu cum se face. te-am intrebat atunci dar nu prea m-am lamurit si pun si pe forum :) poate apare un raspuns :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

La Gary este microfonie si efect hi-gain.Si tehnica desavarsita, bineinteles :).Poti incerca sa te joci cu whammy-ul.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:):) Salut!

Dupa cum v-ati dat seama - sunt nou in aceasta comunitate!

Va propun si eu spre ascultare un cintec.

Spuneti-va parerea sincera, ca sa stiu si eu ce sa fac, adica daca sa mai postez sau nu, caci nu stiu daca e loc si de cintece din astea pe aici. Caci ce am ascultat la Michel2233, la Art Vandalay si in special la Arosulescu ma face sa-mi pun intrebarea daca are vre-un rost. Dati cu pietre, va rog! ...si 'om mai vorbi...

Link to comment
Share on other sites

Inca una, pe alocuri chitara e out of tune, sorry...

"Acoustic&Electric"-tot o colab. pe net.

hmmm .. alta piesa frumoasa ... incepe sa se contureze un profil ... asta-i de bine.

:):) Salut!

Dupa cum v-ati dat seama - sunt nou in aceasta comunitate!

In primul rand BINE AI VENIT! ... Tot in primul rand ... ESTI CHITARIST, asa ca ai nimerit unde trebuie, si pentru toata lumea o sa fie o placere sa ramai aici ... Tot in primul rand ... CANTI BINE! ... iar forumul acesta, care se adreseaza in primul rand instrumentistilor tineri, incepatori, cu dorinta si dragoste pentru muzica, o sa aiba ce sa invete de la tine ... cel putin asa sper, ca o sa te implici si in discutiile de aici.

Cantecul postat de tine imi place foarte mult ... presimt ca este o mica introducere intr-o poveste care sper sa ne-o spui pana la capat. Felicitari .. si asteptam amanunte .. de cat timp canti, cum iti lucrezi piesele si sa auzim cat mai multe ganduri de la tine. Sper sa participi la duelurile de pe forum daca timpul iti permite. Si sper sa-ti faci prieteni aici. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

:):) Salut!

Dupa cum v-ati dat seama - sunt nou in aceasta comunitate!

Va propun si eu spre ascultare un cintec.

Spuneti-va parerea sincera, ca sa stiu si eu ce sa fac, adica daca sa mai postez sau nu, caci nu stiu daca e loc si de cintece din astea pe aici. Caci ce am ascultat la Michel2233, la Art Vandalay si in special la Arosulescu ma face sa-mi pun intrebarea daca are vre-un rost. Dati cu pietre, va rog! ...si 'om mai vorbi...

imi place melodia cum suna .. super misto ideea .. sa mai postezi melodii ca suna bine de tot

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

hai salut si bine ai venit printre noi. Foarte misto piesa ( eu as lungi-o un pic) imi amintesti de omul de la care eu am invatat( muzica in general ) sa compun. Si lasa modestia ca Petre Tutea zicea ca e pentru prosti :) ( nici eu nu cred in zicerea asta a lui) :)

MAI VREAU

 

hai salut si bine ai venit printre noi. Foarte misto piesa ( eu as lungi-o un pic) imi amintesti de omul de la care eu am invatat( muzica in general ) sa compun. Si lasa modestia ca Petre Tutea zicea ca e pentru prosti :( ( nici eu nu cred in zicerea asta a lui) :)

MAI VREAU

AM UITAT asta era pt leo

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

marius t , am ascultat bluzanu... nu-i rau deloc ... simti bine bravo! Incearca sa freci gama de blues pana incremenesti... :) eu cantm de la gary stil got the blues. Te astept cu piesa asta... musai :):)

Link to comment
Share on other sites

Am citit si eu reply-urile de la totzi si ce sa zic decat ca imi place foarte mult piesa Acoustic_Electric a lui art vandalay dar si a lui leo2pop suna foarte bine bravo un om care a intrat in fortza cu primul post :)

bine ai venit pe forum. A si arosulescu sper si eu sa apar cu acea piesa de la gary :) dar ma streseaza timpul asta :).

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Cu toate ca e prea devreme, eu va multumesc pentru incredere si ca m-ati acceptat [sper!] in comunitate ... daca o sa capat mai mult curaj o sa va mai spun ... caci sunt multe de spus. Astfel o sa mai pun cite un cintec pina o sa ne cunoastem mai bine. Pocniti-ma!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Salut! :) eram dator cu citeva raspunsuri. Iata-le:

 

E chiar interesanta piesa ta... ceva special la ea

Nu stiu, dar ma duce asa cu gandul spre ceva gen Mike Oldfield.Corecteaza-ma daca ma insel

Elethan - in definitiv, suntem ceea ce ascultam, dar trebuie sa recunosc ca Oldfield nu este printre favoritii mei. Sigur ca l-am ascultat si cine stie ce conexiuni ai facut ascultind cintecul meu si cine stie ce conexiuni am realizat eu in momentul compunerii lui. Suntem inconjurati de prea multa muzica!

Dar una peste alta, ca sa revin la subiect, eu nu-l pot asocia cu Mike Oldfield - dar subconstientul...

 

Nu stiu altii cum sunt, dar eu as mai asculta ceva piese de-ale tale. Asta mi-a placut.

Welcome!

art vandalay - Multumesc! O sa mai pun ceva piese.

 

In primul rand BINE AI VENIT! ... Tot in primul rand ... ESTI CHITARIST, asa ca ai nimerit unde trebuie, si pentru toata lumea o sa fie o placere sa ramai aici ... Tot in primul rand ... CANTI BINE! ... iar forumul acesta, care se adreseaza in primul rand instrumentistilor tineri, incepatori, cu dorinta si dragoste pentru muzica, o sa aiba ce sa invete de la tine ... cel putin asa sper, ca o sa te implici si in discutiile de aici.

Cantecul postat de tine imi place foarte mult ... presimt ca este o mica introducere intr-o poveste care sper sa ne-o spui pana la capat. Felicitari .. si asteptam amanunte .. de cat timp canti, cum iti lucrezi piesele si sa auzim cat mai multe ganduri de la tine. Sper sa participi la duelurile de pe forum daca timpul iti permite. Si sper sa-ti faci prieteni aici. Bafta!

 

michel2233 - de asemeni, multumesc pentru urari si pentru incurajare. Si, sigur ca m-as implica in discutii, daca si cind or sa se creeze. Da, ai intuit - e o poveste! Esti bun! ... si restul amanuntelor o sa vina cu timpul.

Multumesc si pentru reeditarea mesajelor mele ratate. Sper ca nu ti-am inselat asteptarea da azi-noapte cu cel de-al doilea cintec.

Sa fie!

 

imi place melodia cum suna .. super misto ideea .. sa mai postezi melodii ca suna bine de tot

 

s3raph - Mulumesc! Ma bucur ca-ti place. O sa mai pun.

 

hai salut si bine ai venit printre noi. Foarte misto piesa ( eu as lungi-o un pic) imi amintesti de omul de la care eu am invatat( muzica in general ) sa compun. Si lasa modestia ca Petre Tutea zicea ca e pentru prosti ( nici eu nu cred in zicerea asta a lui)

MAI VREAU

 

arosulescu - Salut! Si mulumesc pentru primire si apreciere. De ce sa o lungesti? Cit despre modestie, eu am alta parere... nu-mi place ca daca omu' ma da afara pe usa, eu sa intru pe geam.... [decit in anumite cazuri :) ]principii, nu? O sa-ti mai dau!

 

Am citit si eu reply-urile de la totzi si ce sa zic decat ca imi place foarte mult piesa Acoustic_Electric a lui art vandalay dar si a lui leo2pop suna foarte bine bravo un om care a intrat in fortza cu primul post

bine ai venit pe forum. A si arosulescu sper si eu sa apar cu acea piesa de la gary dar ma streseaza timpul asta

 

Marius T - iti multumesc si sper sa nu te dezamagesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Bravo, Dmc!Foarte frumos ai cantat...desi...s-a terminat tocmai cand incepea sa devina interesant.Te asteptam cu o continuare! :(

 

Mai bag si eu o "joaca"...Uite ce face omul cand are de invatat pentru sesiune... :) ...Arata ca un extemporal plin de stersaturi :) .Rog domniile voastre sa scuze aspectul. B):)

Link to comment
Share on other sites

michel2233 .... Da, ai intuit - e o poveste! Esti bun! ... si restul amanuntelor o sa vina cu timpul....

Ma bucur ca am intuit bine si ca ai de gand sa ne resfeti cu toata "povestea" ... presimt de data asta ca o sa fie un final fericit .. cel putin pentru mine. Ma mai bucur ca ai inteles sau ca te atrage ideea de a da un sens muzicii tale, este un prim pas, foarte important, catre definitivarea unui proiect muzical .. a unui disc. Referitor la ultima piesa postata, "Inceput", ma duce cu gandul, si sper sa nu ma insel, la placerea pe care o am ascultand creatiile lui Pat Metheny, (un chitarist pe care il am la suflet de multa vreme) si el este foarte grijuliu cu mesajul unui disc, si el aproape pe toate discurile lui spune o poveste ... nici nu ai idee cat ma bucura sa aud un artist roman cantand asa ... sau gandind asa. Sound-ul piesei este destul de bun ... imi pare un pic cam tare percutia fata de negativ, mi-ar mai fi placut sa aud un "covor" armonic in spate pe fundal fiindca acolo unde nu canta chitara raman pe alocuri unele goluri ... efectul de "vant" in momentele in care scade din intensitate genereaza astfel de goluri. Imi place foarte mult tonul chitarii in ambele ipostaze, solo si armonie. Astept continuarea ....

nimic nu merge mai bine in vacanta decat un blues mic ;)

Multam pentru blues-ul asta ... asa lazy ... la naiba, eram pus pe critici aspre .. dar se pare ca nu prea am ce ... mai dati si voi pe alaturi ... un bend aiurea ceva .. un ton sarmos si strident .. cantati pe 7 ... hai umpleti-ma de greseli ... Un an bun DMC!

Mai bag si eu o "joaca"...Uite ce face omul cand are de invatat pentru sesiune... :( ...Arata ca un extemporal plin de stersaturi :) .Rog domniile voastre sa scuze aspectul. B):)

Ahaaa ... da chitara mai incet ca se aude de aici ... omori cartierul ... iar nu ai dus un bend pana la capat ... tonul un pic cam murdar (distorsionat) parca pentru blues ... iar stai prea mult intr-o singura pozitie ... laudabil totusi curajul sa te bagi la piesa asta ... ca de obicei ... nu te lasa! Bafta in sesiune .. in momentul asta trebuie sa fie mai importanta sesiunea pentru tine decat blues-ul ... :)

 

* multumesc lui Baumwolle ca mi-a atras atentia asupra unei greseli grosolane facute de mine in textul de mai sus .. am scris band in loc de bend ... am corectat .. scuze ...

 

Postez si eu o piesa veche si cam ...

michel2233_Arabian_Things.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Michel2233 .. cre ca daca te-ar auzi zappa ar muri de drag... probabil ca nu esti un om normal... :) Cum faci solo-urile alea mai frate??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.