www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Doze Sa Cumpar?


Guest eXtr3m3

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Am o aria STG-006 si doresc sa-i schimb dozele spre a putea obtine un disort mai heavy cu ajutorul ei....help me?m-ar interesa ceva de la EMG...dar ce? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuesc mai bine sa mergi pe doze pasive. Pentru un sunet cat se poate de heavy poti incerca Seymour Duncan Invader (parca vindea cineva pe forum un set neck & bridge sau DiMarzio Evolution. Acum depinde ce vrei sa canti. Daca vrei pt solo sunt mai bune DiMarzio, pentru riff-uri sunt mai bune Invader. EMG-urile care suna bine sunt cele active, dar s-ar putea sa ai probleme cu montatul bateriei in interiorul chitarii.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
nu dozele se schimba ci distorsionatorul

...Te rog explicami ce este acela si unde gasesc unul mai bun...daca se poate si o poza cum arata :)

Link to comment
Share on other sites

...Te rog explicami ce este acela si unde gasesc unul mai bun...daca se poate si o poza cum arata :)

 

1. Scrie corect.

2. S-a discutat de ****************ori chestia cu dozele. Au o importanta in sunet, desi veteranul karpi sustine ca e neglijabila, ne inclinam in fata experientei sale si ii respectam opiniile. Ce folosesti tu pe post de distors? Pedala, overdrive-ul statiei?

In materie de doze EMG 81/85 (atentie sunt active si necesita o alimentare de 9V cu baterie)sunt doze foarte bune si versatile din care poti obtine multe tonuri (am asa ceva). Probabil ca ar trebui sa testezi nu stiu cate feluri de doze pe aceeasi chitara ca sa iti dai seama care ti se poatriveste si sa faci o comparatie echitabila intre ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
1. Scrie corect.

2. S-a discutat de ****************ori chestia cu dozele. Au o importanta in sunet, desi veteranul karpi sustine ca e neglijabila, ne inclinam in fata experientei sale si ii respectam opiniile. Ce folosesti tu pe post de distors? Pedala, overdrive-ul statiei?

In materie de doze EMG 81/85 (atentie sunt active si necesita o alimentare de 9V cu baterie)sunt doze foarte bune si versatile din care poti obtine multe tonuri (am asa ceva). Probabil ca ar trebui sa testezi nu stiu cate feluri de doze pe aceeasi chitara ca sa iti dai seama care ti se poatriveste si sa faci o comparatie echitabila intre ele.

Pai pe post de distors folosesc Guitar Rig3 :) adica am chitara conectata la pc.

Link to comment
Share on other sites

Mai nene, sunt unii care abia daca au habar despre chitara si voi le dati apa la moara. Lasa, bre, dozele in pace!

Crezi ca au o asa mare influenta daca folosesti Guitar Rig? Daca da, pune-ti active! Dar e de preferat sa ti le instalezi singur si sa faci cateva thread-uri ca sa te lamurim unde tre' sa lipesti firul cutare, ce-i ala un potentiometru, de ce naiba iti trebuie baterie, etc.

Link to comment
Share on other sites

1. Scrie corect.

2. S-a discutat de ****************ori chestia cu dozele. Au o importanta in sunet, desi veteranul karpi sustine ca e neglijabila, ne inclinam in fata experientei sale si ii respectam opiniile. Ce folosesti tu pe post de distors? Pedala, overdrive-ul statiei?

In materie de doze EMG 81/85 (atentie sunt active si necesita o alimentare de 9V cu baterie)sunt doze foarte bune si versatile din care poti obtine multe tonuri (am asa ceva). Probabil ca ar trebui sa testezi nu stiu cate feluri de doze pe aceeasi chitara ca sa iti dai seama care ti se poatriveste si sa faci o comparatie echitabila intre ele.

 

 

Pai pe post de distors folosesc Guitar Rig3 :) adica am chitara conectata la pc.

 

 

ia banii pe care vroiai sa-i bagi in doze ... si ... ia-ti un amp eventual si o pedala de dist ...

 

 

ext3m3 : Sau cel mai bine invata sa canti tu pe ceea ce ai si apoi mai gandeste-te. :)

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

EEEEEeee........, nu are omul chef sa invete incontinu , te mai joci cu satatia cu efectele mai experimentezi,...toti am trecut prin asta.

 

sa raspundem omului pe scurt si mai babeste .

 

ca sa distorsionezi un semnal trebuie amplificat si dupa acea se limiteaza cu diode sau cu tranzistor , tub ( in saturatie).

 

din semnal "sinusoidal" devine rectangular ( vorbesc de cazuri ideale si extreme)

 

Daca semnalul dat de doza nu este destul de mare trebuie amplificat mai tare .

 

Aici intervine problema , amplificare mai mare mareste si zgomotul circuitelor . Rezolvare = circuite integrate sau tranzistoare mai performante .DAR acest lucru inseamna cost mult mai i mare pentru producartor =>si crestrea pretului .

 

Asa ca se limiteaza amplificarea pana la limita acceptabila a zgomotului pieselor ieftine .

 

Daca vrei sa ai un preamplif mai performant dai un ban in plus si aceleasi firma a-tii vand si din acestea.Sau dai bani si mai multi si din start cumperi o scula performanta , ce merita numai daca esti profesionist .

 

Asa ca ce ramane accesibil si rentabil , doza cu semnal mare .Bineinteles se face un compromis intre ton si volum dar este un mod simplu de a distorsiona si cu pedale ieftine sau chiar direct cu statia de chitara .

 

Tonul "HEAVY" al obtii cu filtrele folosite dupa distors .Sunetul distorsionatdevine taios si plin de inalte asa ca trebuie filtrat si format ptr acel ton heavy.

 

Este foarte util ptr oricine sa inregistreze chitara "clean"apoi s-o distorsioneze cu programe soft , si sa experimenteze sa observe ce setari de EQ avant si post distorsiune suna cel mai bine.

 

exista o sumedenie de programe din acestea , eu am incercat si functioneaza super , am inregistrat cu micrfonul de la PC chitara acustica si am distorsionat cu programe din acestea .Singura problema ar fi ca nu ai controlul armonicelor "pe varful penei" .dar este foarte bun sa faci experiente si sa tragi concluzii .

 

 

 

asculta cum se schimba "energia" cu schimbarea timbrului la aceleasi rifuri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.