www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Formatii


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Am nevoie de recomandarile voastre... ascult classic rock, dar de la o vreme am observat ca imi place mult blues-ul...

 

CE FORMATII DE BLUES imi recomandati?

 

De asemenea, nu stiu ce gen de muzica e(probabil JAZZ), soundtrackul din Mafia(jocul), sau The Godfather - The Game? Imi place muzica ce se canta atunci in cafenele,ce muzica e? ce formatii ?

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand cu caldura Muddy Waters, John Lee Hooker, BB King, Buddy Guy, Canned Heat, John Mayall & the Bluesbreakers, Allman Brothers si SRV & Double Trouble :)

You should also check out the pre-war blues artists: Robert Johnson, Son House, Blind Boy Fuller and so on

http://en.wikipedia.org/wiki/Blues

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Iti mai recomand Cream, care merge si pe taramul fusion-ului, Derek & the Dominos si Gov't Mule, care bate in southern-rock.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Desi o sa imi sara in cap juma de forum, eu iti recomand sa NU te concentrezi pe blues. In general nu recomand nimanui sa asculte in mod excesiv muzica necontemporana. Mi se pare mult mai important pentru un chitarist sau muzician in general sa isi concentreze atentia catre ce se face azi in muzica, ce se face in genuri de muzica "alternative" sau sa isi educe urechea cu sounduri si tehnici de compozitie moderne.

Link to comment
Share on other sites

Corect, numai sa nu-ti educi vreo ureche cu d'alde d'astia "emo" carora le e frica de chitara sau altele prea alternative. Parerea mea e ca pentru o dezvoltare multilaterala bine e sa treci prin multe nu numai sa improvizezi obsesiv pe genul care-ti place in mod special.

 

Revenind la subiect, daca te intereseaza "Gangster Jazz" inseamna ca te referi la anii 20' si inceputul anilor '30 (prohibition time) adica jazz-ul cantat in speakeasies (bodegi). In sensul asta, cel mai atragator mi se pare Bix Beiderbecke. Cele mai importante inregistrari le-a facut cu His Gang, Frank Trumbauer and His Orchestra si Wolverine Orchestra. Ai mai putea sa te uiti dupa: Wingy Mannone (perioada de inceput a carierei), Bud Freeman, Mugsy Spanier, Red Nichols, Miff Mole, si Goofus Five.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

formatia de aur, dan bursuc

 

nu mai stergeti posturi ca nu e comunism si nici nu stiti despre ce vorbesc. cautati pe odc, si dupa aia...

Link to comment
Share on other sites

Guest Player_1

as vrea sa subscriu la ceea ce a spus dragos in legatura cu educatul urechii cu compozitii contemporane. Blues-ul este si el la randul lui contemporan. Aproape toti blues-manii care mai traiesc au evoluat: eric si B.B au scos un album "foarte contemporan" impreuna si in prezent canta de mama focului folosind tehnologie si sound cu influente total moderne, exmplele pot continua... Blues-ul este intr-o permanenta schimbare. Sfatul meu pentru creatorul topicului este acela de asculta blues atat vechi cat si modern si a observa evolutia, atat in cadrul unui blues-man care traieste si compune si in ziua de azi cat si in cadrul stilului per ansamblu. Ia-o in ordine cronologica cu cate un album din fiecare epoca si observa ca nimic nu s-a schimbat si totusi s-a schimbat totul...blues-ul din ziua de azi a evoluat dar ideologia a ramas aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Eu cred ca din moment ce ma cheama Bursuc si stia dinainte sa faca postul, gestul a fost unul neavenit si de prost gust. :)

 

prietene tu ai cautat pe google "dan bursuc"?

crezi a imi arde sa fac misto de tine ca te cheama bursuc... sa fi sanatos si la punga gros insa nu la tine ma refeream... nu esti unic;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Domnule Ender, imi poti spune si mie ce legatura are un manelist cu blues-ul? Se cer recomandate niste formatii ce canta blues, iar dumneata aduci vorba de Dan Bursuc si pretinzi in continuare ca noi suntem cei prosti si ca posturile ti se sterg de pomana?

Link to comment
Share on other sites

Ender incearca sa faca pe trollul. Si nu e prima oara.

 

Ender, sa iti scriem mare ca nu e bine sa faci pe trollul ? Cu rosu ? Formatia de aur Dan Bursuc canta manele. Vinde manele. Are inregistrari cu manele. Poate or canta ei blues in timpul liber, in baie, in grup restrans dar in rest canta manele.Nu are nici o legatura cu topicul. Ai postat doar ca sa te afli in treaba.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Ender, sa iti scriem mare ca nu e bine sa faci pe trollul ? Cu rosu ? Ai postat doar ca sa te afli in treaba.

 

 

bine domnilor muzicieni ma voi abtine. insa inainte de toate: este vorba de kiba (bass) bibescu (clarinet) mihalache (tambal) si inca unu cu chitara de nu stiu cine este... acesti oameni canta si bluz (nu cum canta altii de la noi) si o fac bine! un manelist nu poate canta blues? atunci un metalist de ce o poate face? am o inregistrare video dar nu stiu unde este in acest moment. in aceeasi formula vor aparea la miss piranda (numele e de ***) si vor canta bluz. domnule bumbac, eu nu am pretins ca sunteti prosti. va rog nu mai trageti concluzii singur. intrebati si pe altii ca ati mai gresit o data in ceea ce ma priveste.

 

Cosmin, ma crezi chiar asa de retardat? te rog sa nu imi mai vorbesti in 2 peri. stiu ce e bine si ce nu e bine. si nu stiu cum incerc sa fac pe trolul cand nici nu stiu de e un trol... insa nu postez aiurea. se putea intreba:

"ma cum canta dan bursuc bluz? ai vre-o dovada? cunosti vre-un link?" era alta chestie... si va rog... nu mai stergeti posturi ca nu am postat "never ever" aiurea... am alte lucruri mai bune de facut!

Link to comment
Share on other sites

Guest ionica viteazu

Cab Calloway, Blues Brothers, Bo Diddley, Marcels(desi e cam rock and roll...), Eric Clapton, si am gasit pe net ceva foarte frumos facut de Vay. Nu este tocmai blues, dar are influente.... Incearca sa cauti pe youtube dick dale...s`ar putea sa`ti placa.

Link to comment
Share on other sites

Guest ionica viteazu

mah...na...am scris acolo 'nu e tocmai blues'. Oricum, daca tot am inceput al doilea post, sa continui folositor:

 

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa subscriu la ceea ce a spus dragos in legatura cu educatul urechii cu compozitii contemporane. Blues-ul este si el la randul lui contemporan. Aproape toti blues-manii care mai traiesc au evoluat: eric si B.B au scos un album "foarte contemporan" impreuna si in prezent canta de mama focului folosind tehnologie si sound cu influente total moderne, exmplele pot continua... Blues-ul este intr-o permanenta schimbare. Sfatul meu pentru creatorul topicului este acela de asculta blues atat vechi cat si modern si a observa evolutia, atat in cadrul unui blues-man care traieste si compune si in ziua de azi cat si in cadrul stilului per ansamblu. Ia-o in ordine cronologica cu cate un album din fiecare epoca si observa ca nimic nu s-a schimbat si totusi s-a schimbat totul...blues-ul din ziua de azi a evoluat dar ideologia a ramas aceeasi.

 

 

Player_1 ai multa dreptate

si cred ca as putea da un exemplu piese care armonic si liniile melodice merg cam la fel:Stevie Ray Vaughan(dumnezeul sa-l odihneasca :) ) si Joe Bonamassa

si daca e pana acolo multe piese din "repertoriul romnesc" mie mi-i se par foarte misto,dar totul depinde de interpretare

ma refer la(vreau sa subliniez faptul ca nu ma voi intoarce la topic ca sa citesc potentiale pareri si lucruri luate probabil,nu stiu,peste picior) piese de genul:Ionel Ionelule,Cine-a pus carciuma-n drum si multe alte piese de genu asta care interpretate intr-o maniera...funk suna dupa parerea mea foarte bine

 

iar din punct de vedere tehnic si armonic daca ne punem sa ascultam piesele din categoria asta o sa ne dam cu totii seama(cel putin eu am observat si asa mi-i s-a parut)ca la vremea lor au fost interpretate intr-o maniere(din pacate) umpic....nu stiu...nu vreau sa fac o afirmatie ne la locul ei...o maniera usor tiganeasca din punct de vedere al caracterului

 

anyway...nu am dat cu paru'...ci doar mi-am exprimat opinia

 

:) and keep on rollin'

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AC/DC definetly NOT blues :) But they still rock.

 

Am postat cam tarziu, am stat sa caut pe net toate formatiile, le-am ascultat, mi-au placut in general cam toate propunerile voastre, pentru asta vreau sa va multumesc :)

 

Mai am o intrebare, daca ati vazut Star Wars, ce gen de muzica se aude in pub-urile din filme?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.