www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kirk Hammett Thingy ...


Guest PostaL
 Share

Recommended Posts

Am observat in mai multe cazuri, ca si in exemplu de mai jos, ca in unele concerte Kirk Hammett are o ... 'banda' alba infasurata in jurul degetelor. Are cineva idee pentru ce foloseste chestia aia? La stanga mai intelegi, ca poate ajuta sa lunece mana mai ushor pe gatul chitarii, da la dreapta... :)

 

Aici exemplu

Link to comment
Share on other sites

Teoretic, sa nu loveasca cu restul degetelor in corzi (in afara de cele cu care tine pana).

 

Ciudat.. nu pot sa-mi dau seama cum il ajuta la asta... dar ma rog, e o teorie :).

Link to comment
Share on other sites

E degeaba ca oricum nu stie sa cante :)

 

Stie mai bine decat mine, si deocamdata, e tot ce conteaza pentru mine :). Cand o sa ma apropii de nivelul lui, cum probabil esti tu, o sa-mi permit sa fac si eu afirmati de genu :).

Link to comment
Share on other sites

Ba eu sincer sa fiu mi-ar conveni sa cant de 10 ori mai prost decat Hammett daca am de 10 ori mai mult succes ca el... Restul sunt vorbe goale. Iar Hihi sa ramana mereu un virtuoz necunoscut :)

 

Decord cu tine. Ai vre-o idee cum pot devenii mai de succes decat Hammett daca cant mai prost ca el de 10 ori. I'm in :))

Link to comment
Share on other sites

Deja nu mai am loc pe forumu asta de destepti ... Chiar conta gramatica, nu? Nu intelegeai daca nu am scris corect... Si poate nu mi-a mers tastatura, asta nu se pune...

Edited by PostaL
Link to comment
Share on other sites

Decord cu tine. Ai vre-o idee cum pot devenii mai de succes decat Hammett daca cant mai prost ca el de 10 ori. I'm in smile.gif)

Te vopsesti negru si te faci rapper

 

on-topic: Eu de exemplu am avut o vreme o banderola(sport) la incheietura dreapta ca sa ma sterg de transpiratie pe frunte, ca era infernal de cald in sala. O fi banderola lui norocoasa, fiecare cu ciudateniile lui.

Link to comment
Share on other sites

Ba eu sincer sa fiu mi-ar conveni sa cant de 10 ori mai prost decat Hammett daca am de 10 ori mai mult succes ca el... Restul sunt vorbe goale. Iar Hihi sa ramana mereu un virtuoz necunoscut :)

 

Mie mi-ar placea mai mult sa stiu sa cant de 10 ori mai bine decat el, si sa raman necunoscut... parerile difera... sa fii faimos are avantaje, insa are si dezavantaje...ma rog...deraiez de la subiect...scuze de offtopic

Link to comment
Share on other sites

[Question] There have been many theories spread on the Internet about why you tape your hands. So once and for all, why do you do it? --Jerry Glass

 

If you look at the side of your hand, right below your pinkie, you'll see there are some wrinkle lines. At least there are on my hand... [laughs] Because of my playing style, I'm constantly hitting the strings and palm muting and, generally, beating up my right hand. Over the course of a tour, those wrinkles start busting open and bleeding. I put tape over the wrinkles so they don't break open and bleed all over my guitar, 'cause if a string gets in there once your hand is cut --wow!--that stings! Plus, it lets me play faster since it reduces drag between my hand and the strings.

 

Once, when we were on tour, I looked out into the audience and saw a kid with both his hands taped up like mine. I was cracking up so much I had to give him a backstage pass. --Kirk Hammett, Guitar World, January 2006, 112.

Link to comment
Share on other sites

Deja nu mai am loc pe forumu asta de destepti ... Chiar conta gramatica, nu? Nu intelegeai daca nu am scris corect... Si poate nu mi-a mers tastatura, asta nu se pune...

 

Daca ai fi cantat de 10x mai bine ca Hammet, nu conta, dar tinand cont ca e invers, gramatica are importanta. In fine.

 

Iar ca Hammet canta bine sau prost e alta discutie. Ideea e ca asa cum o cântà el a vandut cu Metallica milioane de discuri in toata lumea, si asa prost cum canta el, te-ai dus la vreun concert, sau macar te-ai fi dus sau duce.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ba eu sincer sa fiu mi-ar conveni sa cant de 10 ori mai prost decat Hammett daca am de 10 ori mai mult succes ca el... Restul sunt vorbe goale. Iar Hihi sa ramana mereu un virtuoz necunoscut :)

hehe

Sorry, dar chiar nu m-am dat virtuoz sau mare cunoscator in ale chitarii. Daca vrei sa ma vezi, vino la concerte (o sa fie anuntate la open stage, cand vor fi) :)

Link to comment
Share on other sites

inclin sa cred ca e mai degraba look-ul mai "jmecher" :))

 

 

Da... si eu cred... desi speram sa nu fie atat de superficial. Mie oricum nu m-i se pare o alegere "jmechera" din partea lui. Tot mai bine i sta lui Hetfield cu ditamai banderelele negre cu Metallica :)

Link to comment
Share on other sites

inclin sa cred ca e mai degraba look-ul mai "jmecher" :) )

 

Da... si eu cred... desi speram sa nu fie atat de superficial. Mie oricum nu m-i se pare o alegere "jmechera" din partea lui. Tot mai bine i sta lui Hetfield cu ditamai banderelele negre cu Metallica :)

Bine ca stiti voi mai bine decat el...De ce naiba ai mai intrebat, ma rog? Whatever...

PS: Pana si "banderelele" alea negre au un rol practic (nu numai de look). :(

PPS: Asa "m-i" se pare mie. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Bine ca stiti voi mai bine decat el...De ce naiba ai mai intrebat, ma rog? Whatever...

PS: Pana si "banderelele" alea negre au un rol practic (nu numai de look). :)

PPS: Asa "m-i" se pare mie. :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rockcomp8

Oameni buni...knd o sa traiti din muzica si o sa faceti solo-uri aproximatvi 3 ore pe zi o sa intelegeti k pozitia degetelor este extrem de importanta...incerkti voi sa stati in fatza calculatorului 3 ore nemiscati si nerezemati de spatarul scaunului si sa-mi spuneti cum va ridicati de acolo....priviti exemplul tobosarilor care isi infasoara incheieturile degetelor din cauza "inkilozari"...km acesta este efectul si la o kitara mixta....functia lui Hammett(si ritm si solo si intro si mai multe)....in legatura cu gramatica sunt perfect de acord dar incercati sa reprosati neregulile pe un ton mai prietenesc...si sa luati in calcul si varianta..."tastatura e de vina"...salutare all...

Edited by Rockcomp8
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni...knd o sa traiti din muzica si o sa faceti solo-uri aproximatvi 3 ore pe zi o sa intelegeti k pozitia degetelor este extrem de importanta...incerkti voi sa stati in fatza calculatorului 3 ore nemiscati si nerezemati de spatarul scaunului si sa-mi spuneti cum va ridicati de acolo....priviti exemplul tobosarilor care isi infasoara incheieturile degetelor din cauza "inkilozari"...km acesta este efectul si la o kitara mixta....functia lui Hammett(si ritm si solo si intro si mai multe)....in legatura cu gramatica sunt perfect de acord dar incercati sa reprosati neregulile pe un ton mai prietenesc...si sa luati in calcul si varianta..."tastatura e de vina"...salutare all...

E clar de ce foloseste Hammett banda de pe mana dreapta, da? Ai zis bine: cand pleci intr-un turneu lung, in care trebuie sa canti 2 ore per show, o data la 2-3 zile, risti sa te ranesti, mai ales daca ai stilul lui Hammett. :)

Wrist band-urile (sau banderole, cum vreti sa le spuneti), pe de alta parte, protejeaza incheietura mainii stangi si, cum pomenea si Einar, pot fi folosite pentru a indeparta transpiratia.

 

Si off-topicul de rigoare: tastatura nu-i de vina (E nu-i chiar langa O, iar cratima...s-o lasam ca-n gara). Nu-i chat, e forum, asa ca nu trebuie sa scrii in viteza ci, din contra, trebuie sa te faci inteles, iar asta presupune o exprimare corecta. Am fost un pic acid pentru ca vad ca nu se poate cu binisorul. Si cand ma gandesc ca parintii se plang ca au copiii prea multe teme pentru acasa deja ma apuca nervii... Dar asta-i o alta discutie.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca stiti voi mai bine decat el...De ce naiba ai mai intrebat, ma rog? Whatever...

 

Am intrebat pentru era o nelamurire, si ultima oara cand am verificat pentru asta era forumu asta. Daca eu cred asta nu inseamna ca asa si e.

 

PS: Pana si "banderelele" alea negre au un rol practic (nu numai de look). :)

PPS: Asa "m-i" se pare mie. :)

 

Multumesc ca m-ai corectat. Sunt ferm convins ca nimeni nu pricepea ce am scis acolo, iar tu ai salvat ziua. Si arata-mi mie unde am scris eu ca banderolele lui Hetfield is numai de look. Am zis ca daca cele ale lui Hammett is un fel de banderole is mai nashpa ca ale lui Hetfield.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni...knd o sa traiti din muzica si o sa faceti solo-uri aproximatvi 3 ore pe zi o sa intelegeti k pozitia degetelor este extrem de importanta...incerkti voi sa stati in fatza calculatorului 3 ore nemiscati si nerezemati de spatarul scaunului si sa-mi spuneti cum va ridicati de acolo....priviti exemplul tobosarilor care isi infasoara incheieturile degetelor din cauza "inkilozari"...km acesta este efectul si la o kitara mixta....functia lui Hammett(si ritm si solo si intro si mai multe)....in legatura cu gramatica sunt perfect de acord dar incercati sa reprosati neregulile pe un ton mai prietenesc...si sa luati in calcul si varianta..."tastatura e de vina"...salutare all...

 

 

off-topic (nu pentru Rockcomp8):

Si eu ultima oara cand am verificat asta era un forum de chitara nu de literatura, dar unii simt nevoia sa fie doctori si profesori si sa corecteze lumea. Nu in toate cazurile i tastatura de vina dar nu sunt atent sa scriu corect, ci sa-mi exprim o idee atat timp cat e destul de lizibil scrisa ca sa fie inteleasa.

 

 

on-topic (pentru Rockcomp8):

Deci sa inteleg ca banderola aia e pentru a elimina o inacuratetze care intervine in urma oboselii? Sau?

Edited by PostaL
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pentru era o nelamurire, si ultima oara cand am verificat pentru asta era forumu asta. Daca eu cred asta nu inseamna ca asa si e.

 

Multumesc ca m-ai corectat. Sunt ferm convins ca nimeni nu pricepea ce am scis acolo, iar tu ai salvat ziua. Si arata-mi mie unde am scris eu ca banderolele lui Hetfield is numai de look. Am zis ca daca cele ale lui Hammett is un fel de banderole is mai nashpa ca ale lui Hetfield.

Nelamurirea s-a lamurit alaltaieri, prin ceea ce declara Hammett in Guitar Player. Voi? Nu si nu, e pentru look "jmecher". Puteai foarte bine sa te multumesti cu explicatia celui in cauza, care - parerea mea umila - ar trebui sa stie cel mai bine pentru ce foloseste banda aia. Dupa asta puteai ruga un moderator sa inchida topicul, odata ce ai obtinut ceea ce ai dorit, ca sa nu mai discutam acum offtopic si sa ne corectam greselile gramaticale.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Nelamurirea s-a lamurit alaltaieri, prin ceea ce declara Hammett in Guitar Player

 

Ha? Ce declara Hammett in Guitar Player? Cine a zis ceva pe forumu asta de asa ceva ca mie mi-a scapat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.