www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema...


Guest chitaristul_innascut
 Share

Recommended Posts

Guest chitaristul_innascut

am un Ibanez rgr320ex ... problema e ca sunt 2 fire neizolate in cutia aia unde sunt legate toate ... un fir e de la humbuckerul din bridge si celalalt e de la humbuckerul din neck ... firul care vine de la neckpickup face masa cu ceva , nu stiu cu ce... si merge doza numai din cand in cand ...

 

:) sa le leg dinnou sau sa schimb doza ? oricum am in planuri sa-mi pun emg-uri pe chitara...

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
acele fire merg apoi la bridge.

lasa`le asa ... sunt de trebuinta.

 

sunt 3 fire care vin de la hubuckerul din neck unul lipit la switch , unu pe knobul de volum si unul ,cel mai subtire, e liber o sa revin cu poze sa vedeti exact la ce ma refer ...

Link to comment
Share on other sites

firul ala trebuie sa fie legat de bridge din cate stiu eu. Am avut si eu chitara cu tremolo, si era un fir care venea de la doze in partea din spate a tremolo-ului (unde-s arcurile). Pana schimbi tu doza n-are rost sa stai cu chitara pe butuci.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

firul (de culoare neagra) este lipit la bridge iar acel fir este rosu si face masa undeva

 

uitati un desen...

post-1845-1201448113_thumb.jpg

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

e cat se poate de corect din cate stiu. 2 fire care merg la swich (albe in cazul tau) iar al 3`lea (rosu) +ecranajul (daca are) merg lipite pe carcasa unui potentiometru daca ele sunt legate intre ele (masele potentiometrelor) iar daca nu pe carcasa potentiometrului de volum.

 

sa corecteze cineva daca gresesc.

 

 

PS: si de la masa mai vine un fir ce merge in spate si care face legatura intre partile metalice si "masa" - iar cea mai buna masa esti tu daca nu ai impamantare la amp.

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
e cat se poate de corect din cate stiu. 2 fire care merg la swich (albe in cazul tau) iar al 3`lea (rosu) +ecranajul (daca are) merg lipite pe carcasa unui potentiometru daca ele sunt legate intre ele (masele potentiometrelor) iar daca nu pe carcasa potentiometrului de volum.

 

sa corecteze cineva daca gresesc.

 

 

PS: si de la masa mai vine un fir ce merge in spate si care face legatura intre partile metalice si "masa" - iar cea mai buna masa esti tu daca nu ai impamantare la amp.

 

ms fain... si cu impamantarea :) am fost odata victima si am invatat cum sa fac impamantare :)

Link to comment
Share on other sites

ms fain... si cu impamantarea :) am fost odata victima si am invatat cum sa fac impamantare :)

Cum se face impamantarea?

Am de schimbat un jack la o chitara care a avut o mufa din si nu stiu cum sa lipesc firele(am incercat eu cumva dar daca atingeam curzile ma curentam si in alt mod daca atingeam doza ma curentam(am o doza single coil)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

acolo nu cred k poate fi vorba de impamantare ... problema e ca nu au legate firele cum trebui ... am avut si eu acum cativa ani un LP care facea asa si mi s-a zis ca sa leg dinnou firele ... si a mers.

 

parerea mea e sa lasi pe cineva care stie destul de bine cum sta treaba cu circuitele (si eu cu tata am lucrat)

Link to comment
Share on other sites

Cum se face impamantarea?

Am de schimbat un jack la o chitara care a avut o mufa din si nu stiu cum sa lipesc firele(am incercat eu cumva dar daca atingeam curzile ma curentam si in alt mod daca atingeam doza ma curentam(am o doza single coil)

 

 

pai nu vad ce e greu. ai 2 fire (cel putin asa ar trebui). Mufa jack mare (tata) are loc de 2 fire.

cablu ar trebui sa fie "ecranat" acel for gros este "masa".

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu se cheama "pamantare " ( legare la pamant ) , impamantare i-mi suna ca si a ingropa mortul ..hehe

 

Vezi ca s-a mai discutat in cateva topicuri , citeste acolo incearca pe rand si atunci mai intreaba daca nu ti-a iesit.

 

daca te CURENTEZI asta inseamna ca nu ai statia sau PC-ul legat la masa ( pamantare)!!!

 

DE AICI ZGOMOTUL !!!

 

Si la instalatia mea , indiferent ce doze folosesc , cu distors si gain mare baraie de mama focului daca se duce ( oxideaza ) contactul cu pamantarea.

 

Amlegat pamantarea la teavade apa rece , si bineinteles ca nu am facut un colier strans cu surubul cum era corect ,ci am infasurat sarma , care se oxideaza si teava la fel se oxideaza , asa ca din timp in timp curat cu smirghel si mai strang sarma.( cand aud ca baraie totul)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.