www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Imi Cumpar Chitara Electrica


Guest quit
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann
Gasesti aici un mic ghid pentru ce-ti trebuie tie.

 

mega.deb, daca tu n-ai fost in stare sa faci sa le faci sa sune decent, mai incearca, poate ai sa reusesti.

 

Unii folosesc Linux, iar altii Windows. Trebuie sa fii un pic mai atent sa te descurci cu Linux din prima.

Asa si aici.

Decat sa se incurce in setari si alte chestii, mai degraba isi ia un oarecare amplificator si se apuca de cantat. E incercata si testata solutia de foarte multi ani de zile :) .

Link to comment
Share on other sites

Gasesti aici un mic ghid pentru ce-ti trebuie tie.

 

mega.deb, daca tu n-ai fost in stare sa faci sa le faci sa sune decent, mai incearca, poate ai sa reusesti.

yup, sunt 100% de acord. foarte serios vorbind, cu o chitara care nu valoreaza mai mult de 1000 roni acum eu scot un ton destul de apropiat de al lui Dimebag, si asta fara pic de fuzz sau ca gain-ul sa fie exagerat.

 

pun si sample-uri daca nu ma credeti :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Poti sa pui un demo, ceva, la inregistrari? sunt tare curios cum suna avand in vedere ca vreau sa achizitionez o astfel de chitara, dar la anul, nu acum. :) Poate se mai eftineste pana atunci :)

 

In cel mult 2-3 saptamani o sa-mi iau un procesor de chitara si o sa inregistrez cu el...pana atunci da add la jeefo12 :D am o inregistrare nu tocmai grozava facuta cu ampu conectat in calc..nu suna extraordinar inregistrarea dar merge...conectata intr-un procesor suna chiar foarte bine...si la banii astia chiar sunt foarte multumit... ;)..si nu stiu daca sa mai eftineste...acum este criza economica si se eftinesc toatee :):D:P;)

jeefo.mp3

Link to comment
Share on other sites

tot in tema topicului dar m-am gandit sa nu fac altul nou, pentru incepator, ar fi buna chitara asta http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu..._name,OX10.html ? stiu ca nu e nici o marca, am o acustica si stiu ceva introuri de cantece dar nu e a mea si nici nu e in stare buna. ca suma, dispun numa cat sa o iau pe cea de pe site. Si cateva sfaturi pentru incepator ? acum navighez pe site deci scuze daca mai sunt topicuri cu acelasi subiect. Peace :)

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa "corectez" mesajul anterior, acum am observat la linkurile acelea de sus ca sunt cu totul si cu totul alte preturi la produse ca de pe soundcreation. spre ex setul harley benton baltimore este 595 de RON, iar pe iar pe echipamente muzicale, ACELASI SET este 99 de euro, chiar daca euro ar fi 4 lei, ar venii aproximativ 400 de lei. deci in loc de oscar schmidtu, as vrea sa imi spuneti parerea despre http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=71. As prefera acest set caci sunt fan AC DC :) Scuze ca fac atatea posturi, dar acum am vazut linkurile, iar de oscar schmidt stiu de vreo 1 sapt dar abia acum am apucat sa studiez piata mai bine. Astept deci pareri la setul acela, mentionez din nou ca sunt un incepator

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa "corectez" mesajul anterior, acum am observat la linkurile acelea de sus ca sunt cu totul si cu totul alte preturi la produse ca de pe soundcreation. spre ex setul harley benton baltimore este 595 de RON, iar pe iar pe echipamente muzicale, ACELASI SET este 99 de euro, chiar daca euro ar fi 4 lei, ar venii aproximativ 400 de lei. deci in loc de oscar schmidtu, as vrea sa imi spuneti parerea despre http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=71. As prefera acest set caci sunt fan AC DC :) Scuze ca fac atatea posturi, dar acum am vazut linkurile, iar de oscar schmidt stiu de vreo 1 sapt dar abia acum am apucat sa studiez piata mai bine. Astept deci pareri la setul acela, mentionez din nou ca sunt un incepator

 

Nu este deloc recomandat de cei care detin acel set Harley Benton..era si eu sa-mi iau candva...dar dupa ce am citit parerile altora despre ea..am renuntat..mai este un topic pe aici despre aceasta chitara

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa "corectez" mesajul anterior, acum am observat la linkurile acelea de sus ca sunt cu totul si cu totul alte preturi la produse ca de pe soundcreation. spre ex setul harley benton baltimore este 595 de RON, iar pe iar pe echipamente muzicale, ACELASI SET este 99 de euro, chiar daca euro ar fi 4 lei, ar venii aproximativ 400 de lei. deci in loc de oscar schmidtu, as vrea sa imi spuneti parerea despre http://www.echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=71. As prefera acest set caci sunt fan AC DC :) Scuze ca fac atatea posturi, dar acum am vazut linkurile, iar de oscar schmidt stiu de vreo 1 sapt dar abia acum am apucat sa studiez piata mai bine. Astept deci pareri la setul acela, mentionez din nou ca sunt un incepator

 

Nu este deloc recomandat de cei care detin acel set Harley Benton..era si eu sa-mi iau candva...dar dupa ce am citit parerile altora despre ea..am renuntat..mai este un topic pe aici despre aceasta chitara

Link to comment
Share on other sites

Iti sugerez sa iti iei cea mai scumpa chitara pe care ti-o permiti. Te va scuti de multe frustrari (probleme ce apar la chitarile mai ieftine care iti vor limita serios evolutia sau chiar te vor descuraja total) de la inceputuri iar cu timpul, din banii de "cola" iti iei si un amplif de camera (roland micro cube sau altceva similar care SH se gaseste la 300 ron in stare impecabila). Daca ai un prieten mai priceput, poate te ajuta el sa alegi o chitara SH,este o oferta FOARTE bogata si variata pe forum, gratie crizei economice :)

Link to comment
Share on other sites

am eu peavey :) .. nu incerc sami fac reclama dar chiar imi place cum suna chitara asta http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=29756.. pt incepatori merita. Are si doza dubla pe bridge deci duce si distorsuri mai (paroase) :)) sau sau are un prieten Harley Benton cu humbucker p bridge si suna destul d bine.. dar harley-u e din placaj (asa am auzit) asa ca nu iti recomand

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1019 la chitara asta , faptul ca are floyd-ul mobil ( sper c-am zis bine ) nu ma va incurca? avand in vedere ca sunt incepator

 

Pentru incepatori nu sunt recomandate chitarile cu floyd pentru ca

 

-floydu face ca schimbarea corzilor sa fie mai dificila

 

-floydurile de pe chitarile ieftine dezacordeaza foarte repede chitara.

 

Apropo nu exista floyd 'ne-mobil'.

Link to comment
Share on other sites

Guest cristi8919

salut:) cant de vreo 2 ani la chitara,am o chitara Aria Pro II Magna Series si as vrea sa trec la ceva mai bun..chitara ca aspect imi place ,as vrea sa-i schimb dozele si nu stiu daca se merita ,is dispus sa le schimb toate ,sa pun Seymour Duncan,(asta cam ar fii o investitie de aproape 1000ron), am uitat sa precizez exersez pe un amp Vox AD30VT -XL, daca aveti vreo parere sau vreun sfat va sunt recunoscator :)>-

Link to comment
Share on other sites

In cel mult 2-3 saptamani o sa-mi iau un procesor de chitara si o sa inregistrez cu el...pana atunci da add la jeefo12 :D am o inregistrare nu tocmai grozava facuta cu ampu conectat in calc..nu suna extraordinar inregistrarea dar merge...conectata intr-un procesor suna chiar foarte bine...si la banii astia chiar sunt foarte multumit... :P ..si nu stiu daca sa mai eftineste...acum este criza economica si se eftinesc toatee :):):):D

 

O inregistrare mai solida cu procesorul ;)

Track_1_002.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

salut:D am de vanzare o chitara Epiphone SG special si amplificator Randal KH15 Kirk hammet signature series. Instrumentele sunt practic noi neavand timp sa exersez. pret 900 RON. anuntul meu este aici http://forums.rgc.ro/index.php?/topic/53633-vand-chitara-electrica-epiphone-sg-amplificator-randall-kh15-kirk-hammet-signature-series/ ai toate detaliile acolo si daca te intereseaza ma contactezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.