www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A stupid question...or is it?


Mihai_N_
 Share

Recommended Posts

Ma framanta o problema(intrebare) de cateva zile...si mam gandit sa o impart cu poporul...

Poti pune doze de chitara electrica pe un corp de acustica?Dar sa si mearga cumva?

Ceva de genul dozelor pt acustica cu ventuza...

Nu radetii prea mult de mine daca e o intrebare stupida rau de tot...

Link to comment
Share on other sites

Ma framanta o problema(intrebare) de cateva zile...si mam gandit sa o impart cu poporul...

Poti pune doze de chitara electrica pe un corp de acustica?Dar sa si mearga cumva?

Ceva de genul dozelor pt acustica cu ventuza...

Nu radetii prea mult de mine daca e o intrebare stupida rau de tot...

 

nu radem de tine, dar mare inspiratie ai avut cand ai ales titlul :)

Link to comment
Share on other sites

Bai baieti, acustica-i acustica si electrica-i electrica.

Ce dreaq, strutzo-camilele astea ce le aveti voi in gand nu au viatza lunga.

Mihai, lasa acustica-n pace si ia-ti o electrica (Hora sau un alt jaf ca sa te lamuresti despre ce-i vorba).

 

Bafta

 

PS Imi cam aduce aminte de chestia aia:

Poti implementa comunismul in Elvetia?

Da, dar merita?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Doza... am explicat aici...

adevarat e ca pe atunci nu prea staim mare lucru in materie de doze insa a iesit ceva... o simpla joaca... kiar nu-ti recomand sa faci asa ceva.

Pe acustica daca vei pune o doza... vor suna mai bine inregistrarile pe care le faci acasa (in cazul in care nu ai un microfon prea bun...) insa nu va fi deloc ca o chitara electrica... (sau electro-acustica)

...Kiar nu merita sa faci treaba asta

Link to comment
Share on other sites

:) Imi aduc aminte de primele mele incercari de a electrifica o chitara, eram pustan. Nu aveam de unde sa iau informatii (internetul era de domeniul filmelor SF ), nu aveam prieteni in domeniu si nu vazusem niciodata de aproape o chitara electrica...deci habar nu aveam cum functioneaza o doza. Asa ca am luat frumusel manualul de fizica de liceu , am tras eu niste concluzii, si am trecut la treaba:

Am gasit un mare magnet rotund pe care l-am proptit in gaura chitarii cu scoci , am tras un fir pe cordar si unul sus pe grif pe cheite si le-am bagat la intrarea unei statii :wow .Cool, am chitara electrica :( Bineinteles ca suna ca dracu si semnalul era slab de tot . Dupa aia am descoperit difuzoarele de la felicitarile alea chinezesti , le-am lipit cu aracet pe chitara, am tras firele printr-un sistem de comutatoare care imi facea combinatii intre magnetul mare si dozele astea...deja aveam primul sunet cu distors, numai ca facea o microfonie cranceana de se spargeau geamurile daca ma miscam prin camera ;) Dupa aia m-m apucat sa studiez elctronica...am tras montaje cu piesele lipite cu fire pe spatele unei placi de textolit,ce mai, arata ca un experiment nefricit in laboratorul de fizica de clasa a 5-a :) Dar aveam primul distors "profi" . Bieinteles ca suna tot ca dracu B)

 

 

Fiind inca un spirit inovativ si cu inclinatii spre inventii inutile, ma gandesc ca as putea si acum sa incerc sa-mi fac upgrade la Iris cu o doza homemade.Nu m-am mai jucat de mult :o . Imi trebuie niste magneti puternici d-aia de neodinium de la HDD :)

Link to comment
Share on other sites

ma tenteaza sa inerc si eu tinand cont ca mias lua note bune la fizica pe chestia aia daca ar merge

dar sunt nedumerit.unde ai pus plusu si unde minusul la bobinele alea?sa nu te superi ca incerc sa reproduc ce ai facut...nu incerc sa fur nimic dar cu greva asta nai ce face pe acasa.

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

miam pus mintea la contributie si mia iesit un hibrid care nu prea seamana cu o doza.din magnet si niste piese de motoras cu niste scoci si a iesit.da a iesit in proces si cu distrors integrat=>suna ca un tractor sau un trabant turat la maxim.da e interesant efectu tinand cont ca e acustica.da cred ca mai bine iau o electrica de care o fii!

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Ma framanta o problema(intrebare) de cateva zile...si mam gandit sa o impart cu poporul...

Poti pune doze de chitara electrica pe un corp de acustica?Dar sa si mearga cumva?

Ceva de genul dozelor pt acustica cu ventuza...

Nu radetii prea mult de mine daca e o intrebare stupida rau de tot...

 

Am pe 2 pagini explicata problema asta intr-un manual. Spune-mi daca vrei sa ti le trimit(mi-am facut de treaba week-end-ul asta).

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Am zis doar ca ii pot trimite 2 pagini. Cred ca la orice biblioteca, spre exemplu, poti xerografia niste pagini dintr-o carte daca vrei. Nu am de gand sa le public aici. Vezi yahoo id-ul meu in profile.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.