www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adding A Blend Knob


DeatH
 Share

Recommended Posts

Salutare impatimiti ai DIY-ului!

Am o intrebare: cum as putea adauga la o pedala de distorsie un buton de blend intre semnalul dry si semnalul wet? Ideea ar fi sa capat niste dinamica in plus, pe care distorsia o cam sterge in cazul bassului :)

 

Sa zicem ca am schema de Big Muff rusesc din linkul asta: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=95 alaturi de layout-ul din linkul asta: http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=94

Cum pot adauga schemei acel buton de blend?

 

Astept sugestiile voastre :)

 

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

nu-i repetor caci trebuie rdicat nivelul si adaptate impedantele

 

aceast a schema este doar ca si o idee , impedantele de intrare sunt aceleasi si cea de iesire la fel . ar trebui sa functioneze.

 

daca facem un repetor pe emitor cu impedanta de iesire de 1Kohm nu prea se adapteaza la impedamnta de iesire al distorsului ce are iesirea pe colector ...etc

Link to comment
Share on other sites

ai doua volume

 

1 -dry ( jos ) ai numai preampliful din circuitul complect .

 

2- wet este "Volume" de la efect de la circuitul complect ( sus ) pe iesire

 

iar tu mixezi cum vrei

 

Hmmm... deci daca in loc de 2 poturi simple am un singur pot dublu, unde leg cele 2 poturi invers unul fata de celalalt, as obtine un buton de blend. Adica, daca il dau la maxim intr-un sens am numai dry si 0 wet, daca il invart in celalalt sens adaug din ce in ce mai mult semnal wet pana ajung doar la wet. E viabila solutia? :)

Edited by DeatH
Link to comment
Share on other sites

-Uitati-va pe schema FENDER BLENDER, cu 2-3 lipituri ati rezolvat elegant problema in 5min fara componente in plus, absolut riguros dpdv electronic- adaptari de impedanta si nivele si un singur pot. de balans WET-DRY nu 2 pot-uri separat, succes!

 

nic cel propus de mine nu este adaptat ca si impedanta , lipsesc o serie de "adaptoare" , "repetoare pe emitor".Este o rezolvare "eleganta" fara prea multa bataie de cap , "copy-paste " .

 

Rezolvarile elegante nu prea sunt bune !!

 

am mai scris ca firmele , chiar si cele mari , fac pe ele si ptr. un minim castig sunt in stare sa dea cu piciorul calitatii.

 

iata schema de balance :

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.