www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help: Chitara + Amp


dkmg
 Share

Recommended Posts

hello everyone! Sunt nou pe forum si destul de incepator in ale chitarii(cant de un an si ceva pe o acustica reghin). As dori sa trec acuma la o electrica si am un buget de cam 900 pana-n 950 de euro maxim pt. chitara+amp. As dori niste recomandari plz,eu am pus ochii pe un jackson dkmg de pe guitar shop si un amp roland cube 20x/30x. Orice alte sugestii in buget sunt binevenite.Mentionez ca vreau un "practice amp",de cantat acasa si pt niste repetitii cu formatia(sa ma aud peste tobe).Inca o intrebare, la puterea ampului de 20-30 de watti,cam cat ar trebui sa aiba ampul de bass ca sa se auda bine impreuna? Multumesc anticipat pt raspunsuri. :)

Edited by dkmg
Link to comment
Share on other sites

hello everyone! Sunt nou pe forum si destul de incepator in ale chitarii(cant de un an si ceva pe o acustica reghin). As dori sa trec acuma la o electrica si am un buget de cam 900 pana-n 950 de euro maxim pt. chitara+amp. As dori niste recomandari plz,eu am pus ochii pe un jackson dkmg de pe guitar shop si un amp roland cube 20x/30x. Orice alte sugestii in buget sunt binevenite.Mentionez ca vreau un "practice amp",de cantat acasa si pt niste repetitii cu formatia(sa ma aud peste tobe).Inca o intrebare, la puterea ampului de 20-30 de watti,cam cat ar trebui sa aiba ampul de bass ca sa se auda bine impreuna? Multumesc anticipat pt raspunsuri. B)

Ai un buget super decent (in special pentru un "incepator"), si ar trebui sa nu ai nici o problema in a-ti gasi scule/un sunet, etc. In locul tau eu as face o tona de "window shopping", adica m-as uita la cit mai multe produse (toate? :) ) si as incerca, desigur. Internetul e vast, firme care aduc scule sint deja destule, mai sint magazinele, unde poti gasi ceva frumos. Sfatul meu ar fi sa nici nu cheltui macar TOTI banii, mai bine gasesti ceva bun pentru nivelul tau, si pastrezi diferenta pentru peste un an doi, cind faci upgrade. Gindeste-te ce stil vrei sa urmaresti, si deci CE SUNET.

Ca "practice amp" de cintat acasa, ai de fapt suficienti bani ca sa-ti iei ceva mic, chiar dedicat practicii acasa, gen 5-10W cu dif. de 8", sa zicem (desi la banii tai, m-as arunca la una din micile bijuterii pe tuburi, de 5W, cred ca Epiphone face un model, poate si Hohner, nu mai stiu, poate citiva altii), ia-ti ceva mai consistent pentru repetitii cu formatia -- sansele sint ca o sa ajungi sa cinti si LIVE tot cu acest amplif!. Desigur, la economie, il iei doar pe asta si cinti cu el si acasa, desi asteapta-te ca daca dai vol. mai sus de unu, apar vecinii sa-ti ia gitu'... Acest amplif ar trebui sa fie cam de 20-30W pe tuburi, sau de 50-60W pe tranzistori, asta asa, ca punct de plecare. Va fi suficient pentru repetitii si cluburi mici. Ia ceva cu difuzor de 12", daca iti permiti, chiar cu 2x12" (sau poate head cu boxa separat).

Basul, CA SA SE AUDA, PUNCT, ar trebui sa mearga pe un amp de 100W, cu un dif. de 15" (18"?), sau 2x10"(4x10"?) sau combinatii. NU trebuie dat la maxim, dar e bine de avut suficient headroom. Desi am vazut/auzit repetitii mai grijulii, unde mergea si cu combo de 60W cu un 12". Desigur, acum depinde si de cit de macelar e tobaru' :) ... am vazut tobari care acopereau totu', in special in sala mica...daca dati si voi sculele tare, ca "sa va auziti", sinteti in cimpul gresit de activitate. Incercati mai cu mila, si in primul rind o sa va multumeasca urechile voastre, peste niste ani (cam ca la reclama de la asigurari, cred ca te vei trezi cu niste urechi, cu peri albi iesind din ele, care iti vor multumi ca nu le-ai abuzat :( ). Iti spun din experienta, mie imi tiuie toata ziua ;) .

Sper ca te ajuta cit de putin cele de mai sus. Si era sa uit, tine cont totusi ca s-ar putea sa vrei la un moment dat si vreo pedala, doua, sau un procesor...

Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

iti recomand Orange Tiny Terror pe lampa 7/15w arhisuficienti ca sa acoperi tobele fara sa dai la maxim (e vreo 500 de euro) si chitara asta

 

te incadrezi in suma si o sa ai scule ok. ! atentie ! Tiny Terror este head si trebuie sa-ti cumperi si un cabinet (un cabinet Orange este 285 euro la Thomann).

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

da,pai asta si vreau,sa abordez o gramada de stiluri(de la folk la blues la doom metal la fast metal etc) si m-am gandit ca roland cube-u 30x are o gama de setari pt sunet destul de larga,reviewuri bune din cate vad,si pret bun. Chitara cred ca este alegerea mea finala,dar as avea o intrebare. Am citit pe undeva ca dozele EMG 81/85 cu care vine Jacksonul,fiind mai agresive,pot sa distorsioneze pe clean. Scuze daca intrebarea e noobish :) dar as vrea totusi sa fiu sigur ca pot obtine un clean curat si la volum mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am vazut si un Vox AD30VT care e cam in aceeasi categorie de pret cu Rolandul,un pic mai scump. Reviewurile de pe harmony-central nu sunt chiar asa de bune ca la cube 30x,dar din cate am auzit e mai bun. Din pacate, sunt din suceava si nu prea am ocazia sa le incerc ca sa-mi fac o parere asa ca o sa trebuiasca sa merg pe mana celor mai cu experienta :) . Am mai citit un lucru, pe siteul emg scrie ca dozele 81 si 85 functioneaza cu baterii de 9v si ca se pot lega in serie inca 2 baterii,alimentandu-le cu 18v. A incercat cineva pe niste doze active, imbunatateste cu ceva sunetul?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Roland Cube 15x, bun pentru clean si generic metal (care metal distors nu suna prea bine pe difuzorul ampului, asa ca il conectez la alte boxe). Cele 4 tipuri de distortion suna aproape la fel, sunt doar mici diferente in volum. Meh. Iar pe Clean, la peste 12 o'clock se aude un distors oribil. Nu stiu despre 30x..pare mai bun totusi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

depinde ce vrei sa canti :) asa iti alegi sunetul B)

un mic amp pe lampa

si sfatul meu un epiphone sau un strat ... :)

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=373 asta

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=475 asta e si mai tare >:)

sau daca esti linistit ia un fender strat sau daca vrei si sunet mai suparat ia un fat strat ;)

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=11

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=189

 

parerea mea :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

m-am mai documentat un pic si am hotarat pana la urma sa-mi iau un vox ad50vt 212 http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1039 si un epiphone les paul custom http://guitarshop.ro/produs.php?pid=475 . Nu stiu cat de grozave sunt dozele la epiphone (m-am gandit si la un fender strat,dar nu prea e genu meu) ,dar,daca va fi nevoie,in viitor poate o sa le schimb. Deocamdata imi trb numa pt oleak de rockaiala/bluesuri/folk acasa sau prin vreun garaj cu formatia :) . Asa ca banuiesc ca alegerea e destul de buna... :) daca aveti sugestii, nu ezitati :)

Edited by dkmg
Link to comment
Share on other sites

Guest Raynnbow

Salut!Am o mica problema...de ce cand introduc in amplificator cablul...acesta scoate un sunet...ca o scartiiala care se mareste odata cu volumul...e destul de enervanta faza....de la cablu nu e ca am luat unul nou...ce poate sa aiba amplificatorul?Merci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.