www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

dati-va cu parerea


malex
 Share

Recommended Posts

Vreau sa stiu - pentru propria-mi curozitate - care ar fi alegerea voastra intre doua chitare cu aceleasi specificatii tehnice (lemn, doze, dimensiuni grif, chei, etc):

 

1. LTD Deluxe (serie 1000) fabricata in Coreea

2. ESP Standard Series fabricata in Japonia (~ +500 USD fata de prima)

 

Nu-mi spuneti ca de banii aia in plus iti iei cine stie ce efecte sau amp. Ramaneti la chitare :)

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

io as alege standardu ca deluxe are niste grafice pe margine(binding) care mi se pare de tot kktu, si nu le suport.deci seria deluxe o prefer cel mai putin.dar doar din motivu asta.altfel evident c-as fi ales pasta ca are aceleasi caracteristici si sunt cam la aceiasi calitate.

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt anti-ESP, dar binding-ul de pe ltd deluxe mi se pare oribil. Din seria standard imi place Eclipse II, e superba chitara aia. Evindent versiunea cu Duncans :) .

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

@pixy: bindingul face tot farmecul :)

 

 

@dyster skog: mie kkturile alea colorate de pe margini nu-mi plac de nici o culoare. mi se par kitsch.

 

 

dar, lasand asta la o parte m 1000 deluxe ce ai tu e o gtr extraordinara si evident ca daca s-ar ivi ocazia s-o am n-as fi nebun sa zic ca n-o vreau din cauza alora.insa, io ma refream la ce-as alege intre ce s-a propus....as merge pe standard(mai ales viper standard :) )

Link to comment
Share on other sites

Pai ce sa zic despre ea mai mult decat am spus in review. Este intr-adevar o chitara foarte buna. Pentru intrebarea lui malex... Dintre ce a expus acolo ca posibilitati clar nu as alege H-1000 din simplul fapt ca mi se pare oribil headstock-ul. Altfel, toate 3 sunt cam tot p-acolo. Horizon-ul are un finish foarte misto ( DBSB ), push-pull coil tap, ebony fretboard si e made in Japan. Parerea mea e ca merita banii in plus. De fapt si eu am stat sa ma gandesc intre EC-1000 si Eclipse II pentru urmatoarea mea chitara ( cand s-o putea ) si m-am hotarat pe Eclipse II. Este evident totusi ca ESP Standard > LTD Deluxe, chiar si strict prin prisma echiparii. Poate exceptie sa faca tocmai M-1000 care are avantajul de a fi neck-thru fata de M-II care se gaseste neck-thru doar in Japonia din cate am observat eu.

 

Cat despre binding-ul de pe LTD Deluxe, in speta M-1000... Ma rog, mie imi place. De gustibus...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.