www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Oaia Neagra


karpi
 Share

Recommended Posts

Bravo O.N.!!!

 

azi a urcat si X-PLOD cu master of puppets pe locul 1 (la ora asta)

 

http://www.jamwave.com/top50.aspx?cat=2

 

dupa voturile ascultatorilor radio jamwave... (cred)

 

Stay Metal!

 

p.s. - sunt doua trupe de pe forumul asta in all charts

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

X-plod este pe Jamwave doar cu cover-uri. De cateva zile ocupa primele trei locuri, in bloc, cu cele trei cover-uri postate, atat la sectiunea "charts", cat si la "rock"! Dar, intr-adevar, ar fi interesant de vazut daca piesele proprii ale trupei s-ar bucura de aceeasi atentie din partea comunitatii de artisti independenti!

Edited by Blackout
Link to comment
Share on other sites

X-plod este pe Jamwave doar cu cover-uri. De cateva zile ocupa primele trei locuri, in bloc, cu cele trei cover-uri postate, atat la sectiunea "charts", cat si la "rock"! Dar, intr-adevar, ar fi interesant de vazut daca piesele proprii ale trupei s-ar bucura de aceeasi atentie din partea comunitatii de artisti independenti!

 

daca te uiti si la ceilalti coverurile tin chartul , este un site unde chart-ul este bazat pe audienta a Jamwave Radio , si este normal ca ascultatori sa se orienteze pe piesele pe care le cunosc .Dar de apreciat ca asculta orice fel de prelucrare .Pe langa aceasta se asculta si piese proprii dar trebuie mai mult timp .

 

 

In primul rand fiind o trupa de copii atrage atentia si simpatia indiferent ce canta .

 

Dupa pe ajungi in TOP pe primele locuri ar trebui insistat cu doua trei piese proprii interesante sau foarte reusite ca sa fie ascultate pe langa cover-uri .

 

 

Oaia Neagra nu are cover-uri pe site si se asculta

 

@Moisoiu a avut piesa instrumentala compozitie pe locurile fruntase

 

@El Mano a avut o piesa tot pe primele locuri

 

@Infel Gamotrhate ,@karpi ( adica si eu)

 

piese instrumentale si chiar de mirare cum intre atatea trupe si cantareti cu CD-uri de vanzare se asculta .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Bravo Ender! Locul trei la clasic e ceva!

Acum X-plod este pe locul trei la sectiunea rock cu una dintre piesele proprii!

Link to comment
Share on other sites

Ender a avut ieri o piesa reusita in top: "Spirit of Coloure", iar Marfar are acum o pozitie buna cu o piesa proprie, dupa ce a tinut clasamentul cu "Jump"... Karpi are si el la sectiunea rock doua piese bune... am urmat sfatul lui Karpi si am pus "Furtuna" ca piesa proprie, dupa cele trei coveruri... si acum e pe trei la rock... mersi Karpi de sugestie... ar fi interesant de aflat cati useri are Radio Jamwave... am cautat, dar n-am gasit, poate ne spune tot Karpi, el fiind mai vechi pe acolo...

post-596-1200417791_thumb.jpg

Edited by freelancer
Link to comment
Share on other sites

Ender a avut ieri o piesa reusita in top: "Spirit of Coloure", iar Marfar are acum o pozitie buna cu o piesa proprie, dupa ce a tinut clasamentul cu "Jump"... Karpi are si el la sectiunea rock doua piese bune... am urmat sfatul lui Karpi si am pus "Furtuna" ca piesa proprie, dupa cele trei coveruri... si acum e pe trei la rock... mersi Karpi de sugestie... ar fi interesant de aflat cati useri are Radio Jamwave... am cautat, dar n-am gasit, poate ne spune tot Karpi, el fiind mai vechi pe acolo...

 

 

Si eu sunt curios , un lucru e cert nu muzicanti asculta , ei asculta doar odata piesele altcuiva si se ocupa de cantat ..

Nu stiu cum sa vad cati useri sunt dar este precis ca nu numai ei asculta muzica , probabil radio jamwave are un grup de melomani ce asculta zilnic .

 

ca si comparatie

 

pe AcidPlanet am 180 de piese uploadate si am aprox 37000 de ascultari la aprox 50000 useri ( din care vre-o maxim 10000 acticvi ) traficul aprox 20000 pe zi si marea majoritate 99% cei ce asculta sunt muzicanti nu prea sunt useri care sunt doar ascultatori. Pe AP se aprecieaza mai mult originalitatea si creatia si productia tehnica instrumentala este pe ultimul loc .

 

pe jamwave am 20 de piese si pe aceiasi perioada ( chiar mai scurta cu aprox 6 luni) si am 21000 de auditii.si useri nu cred ca sunt mai multi de 3000 nu am gasit dte pe site ar trebui numarate trupele si fanii , de acea sunt convins ca asculta si nemuzicanti pe jamwave radio , prieteni cunostinte etc ale muzicantilor .Dovada si preferintele ascultatorilor.Putrm compara cu ascultatori normal de radio. Aprox 5000 de auditi am in pagina si 15000 din chart list.

 

Mai important este sa cunosti si sa te cunoasca muzicieni , muzicanti , compozitori , textieri si sa mai faci si colaborari.

 

De exemplu acel bassist de jazz Steve Clarke a fost de vre-o doua ori prin Romania si Bulgaria si precis o sa mai vina.

 

mai ales pentru voi tineri este bine sa va auda lumea si in america si alte tari pe siteuri de unde se vor ridica multe trupe in viitor.

 

Noi astia batrani ,mai activam din inertie ( hehe) nu ajungem sa beneficiem de avanatjele viitoare de pe internet , dar ajutam la realizarea conexiunilor cu artisti din west .

 

Viitorul muzici este pe internet !!!

 

De ex.:

 

Trupa RadioHead nu mai face nici un contract cu nici o casa de discuri si-a facut un site si pune muzica free , incasarile ( bani) vor veni din reclamele de pe site.

 

sau :

EMI Record disponibilizeaza 2000 de angajati !! caci nu mai sunt rentabili ( nici nu au facut nimic in ultimi 20 de ani ca sa fie rentabili nu au investit mai nimic numai au "muls" piata pana s-a putut)

 

Este bine ca sa te prezinti cu cover-uri ca sa te cunoasca lumea dar trebuie trecut repede la compozitii si la un sound propriu pe cat se poate .Ca sa te identifice cu muzica ta.

 

Cu cover-uri exista o capcana . ajungi cunoscut si apreciat relativ repede DAR si te uita repeda daca apare o trupa ce canta acelesi cover-uri ceva mai bine .

 

Cu muzica ta , piesele tale , chiar daca nu canti cel mai grozav din lume ramai tot TU si vei fi identificat ca atare in peisajul muzical.In plus sunt mai multe repere de identificat in aoprecierea trupei , chiar daca nu-i totul perfect ceva tot este de renmarcat , sau soundul , sau avantul ( groove-ul ) sau compozitia , sau tehnica unuia din trupa la un instrument sau la voce, sau pur si simplu aparitia , atitudinea, pur si simplu sa fii simpatic sau sa nu te sufere .

Asa ca sansa de a te mentine in viata muzicala este mult mai probabila daca ai o farama din ce-i al tau .

 

Pentru ascukltatori din tara este bine sa ai si varianta in limba romana a compozitiilor , 80% dintr-o piesa vocala este textul.

Acesta este retinut de audienta si acestre ai aminteste de voi.In engkeza sunt mai putini pe la noi care pot savura intelesurile si subintelesurile fine ale unui text artistic mai complex .

 

gata cu textele , spor la cantat si succes .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

mersi dar nu inteleg pe ce principiu se face acest top... ca pe baza de stream nu cred... eu am vreo 180 si domnul de pe 3 are mult mai mult...

Link to comment
Share on other sites

Asa scrie:

*Charts are calculated in Real Time based on number of unique streams.

 

Felicitari tuturor artistilor prezenti in top si pe site. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

cine stie...

 

acum:

 

un site mai reprezentativ si mai cunoscut nu exista? sa ne vada cat mai multa lume, sa se stie ca si Romanica poate...

post-3485-1200575382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mersi dar nu inteleg pe ce principiu se face acest top... ca pe baza de stream nu cred... eu am vreo 180 si domnul de pe 3 are mult mai mult...

 

E un algoritm , ceva in legatiura cu densitatea auditiilor in anumite intervale de timp , deci daca te asculta in prima sa zicem ora 10 insi conteaza mai mult decat daca cineva este ascultat de 10 ori in 10 ore .

Pe jamwave scrie acolo jos sun chart list ca :"*Charts are calculated in Real Time based on number of unique streams...", deci degeba asculta cineva de 100 de ori se calculeaza numai odata de pe un PC .etc..apoi mai este ceva si cu pagina , si cu "fanclub..cu favorit si mai primesti puncte si ce am realizat ca m-a pus pe prima pagina o luna la "featured artist" si atuncea sunt mai multi curiosi ce drak a facut asta si te asculta .

 

Pa AcidPlanet e cam la fel dar conteaza si timpul trecut de la postarea piesei , daca te asculta 10 intr-o ora dar dupa 10 ore de la postrea piesei ai punctaj mai mic , cu cat mai mult sta o piesa in chart cu atat primeste puncte mai putina la acelasi numar de auditii pe ora .Si mai sunt si alte calcule si punctaje.Mai si glumim cu prieteni "hai sa-ti dau un algoritm dar nu te superi .." ..hehe .caci se intamplat ca eram pe mesenger si mi-a ascultat o piesa postata chiar atuncea si am-i scrie ..." nu te supara ti-am dat un algoritm numa de 10* si ti-a scazut ratingul de la 92 la 91 .." haha , chiar s-a facut calculul automat al softului de pe site ptr refresh de pozitie in chart unde au mai intrat tot felu de "algoritmi" .Refresh ce se face in anumita perioada de timp .

 

 

P jamwave poti ramane si reveni in top cui aceiasi piesa pe AcidPlanet doar o saptamana poti sa stai pe #1 si dupa acea se reseteaza tot chart-ul , incepe de la zero cu noua piesa pe o alta saptamana .

 

Dar sunt chart-uri "virtuale " , ca daca-i pe bani si te pune pe prima pagina si in top dupa bani livrati nu mai nu mai reflecta nici optiunila ascutatorilor nici valoarea piesei , asa ai un feedback de la ascultatori si poti sa vezi daca le place sau nu .

 

nici un site nu am gasit care sa dea formula algoritmului ca sa poti controla , asa ca daca vor pot sa modifice parametri si se schimba problema ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.