www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piezo Ptr Chit Electrica


karpi
 Share

Recommended Posts

Nu prea pot sa zdrangan la acustica acasa ca inebuneste familia si toti vecini

 

in sfarsit am probat o idee mai veche

 

o ventuza de la carlig de agatat stergar in baie , pe care am lipit cu gel siliconic un traductor piezzo de diametru mic cumparat la RET .

 

Nu am scos din carcasa placua cu piezzo ca sa aiba rezistenta mai mare la incercari dar in final voi pune doar placuta aoperita cu gel .

 

unul din avantaje ar fi ca poti sa muti traductorul unde vrei in extremitatyile corpului vae avea un sound , mai catre centru alt sound fara sa mai intrvii cu EQ .

ventuza cu carlig in baie pe faianta , asa sta de and am pus-o de incercare .Bineinteles trebuie alerasa una buna , cu suprafata neteda si trebuie degresat cu spirt suyprafata unde o prindem .

 

, "doza piezzo"

 

, siliconul de etansat

 

 

produsul de proba pe chitara , doar cu un jack-mama .

 

pentru folosire trebuie sa se monteze un cablu subtire ( usor) si un jack fixat cumva de chitara ca sa nu traga de fire greutatea cablului .

 

 

eu am nevoie mai ales ptr "struming" acustic backguitar am facut cateva incercari (primele).

 

compresor ...EQ ..si un chorus stereo mai discret , incercari in cateva pozitii pe corpul chitarei .

 

si se poate experimenta usor mutand ventuza unde vrei .Chitara sa fie lacuita si trebuie degresata suprafata unde vrei s-o tii mai mult timp , ca sa nu se desprinda.

 

 

 

 

In alte pozitii de fixare se poate gasi ton cu medii comvenabile ptr solo .

Link to comment
Share on other sites

Interesant.

Cum suna cu o acustica veritabila?

Fa-ne un demo si cu o acustica.

 

deocamdata am incercat cu toate chitarele doar cu acustica nu caci am in acustica doua capsule din acestea

 

atunci mi-a venit idea cu ventuza ca am obosit sa caut cea mai buna pozitie la a doua capsula , una-i sub bridge si alta-i la nimereala sub placa de rezonanta.Acum o sa experimentez cu ventuza cea mai buna pozitie.

 

facut o piesa ca sa vad cum suna , acum pot sa fac ca lumea backing guitars pot sa dau tare in corzi , cu acustica suna prea tare si deranjez lumea acasa

 

backguitars si soloul cu autowah cu doza piezzo si cu aceiasi chitara am cantat soloul electric .Am incercat si in paralel suna interesant se poate corecta tonul imperfect cu sunetul electric in caz de solo "acustic" .

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

http://personalpages.tds.net/~fdeck/bass/quickand.pdf

 

scheme de buffer/preamp ptr piezzo

 

gasiti si un circuit mai avansat care functioneaza cu doua piezzo si de pe unul din buffere se poate lua faza inversata sau directa ptr a gasi "tonul".

 

http://personalpages.tds.net/~fdeck/bass/hpfpd.pdf

 

inca un proiect complex care are si filtru reglabil "trece-sus" si faza selectabila.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest the-mountain-song

noroc...ma intereseaza si pe mine de unde gasesti traductorul piezo, si mai ales ce trebuie sa cer cand ma duc la un magazin, ce parametri etc.

mi se pare o treaba foarte foarte buna...suna excelent, felicitari :) ...la tine am o idee cu "instalatia"...ca vad ca ai floyd rose....baga cablul ala subtire rosu prin gaura de la floyd, lipit pe margine ca sa nu il rupi cu floyd-ul, si scoti cablul ori prin spate, ori ii pui chitarei un jack stereo, sa iesi pe un canal cu sunetul electric si pe un canal cu semnal de la piezo...astfel ti-ai tras o chitara gen Yamaha Ty Tabor Signature series :)

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

noroc...ma intereseaza si pe mine de unde gasesti traductorul piezo, si mai ales ce trebuie sa cer cand ma duc la un magazin, ce parametri etc.

mi se pare o treaba foarte foarte buna...suna excelent, felicitari :) ...la tine am o idee cu "instalatia"...ca vad ca ai floyd rose....baga cablul ala subtire rosu prin gaura de la floyd, lipit pe margine ca sa nu il rupi cu floyd-ul, si scoti cablul ori prin spate, ori ii pui chitarei un jack stereo, sa iesi pe un canal cu sunetul electric si pe un canal cu semnal de la piezo...astfel ti-ai tras o chitara gen Yamaha Ty Tabor Signature series :)

numai bine!

 

piezzo sunt de la ceva telefoane , sau placi de ceva aparate de uz casnic cu alarma ,semnalizare sonora cum ar fi "cuptor microunde " ,ceas digital sau din acela ieftin electromecanic , in cartile postale /felicitari sunt deasemenea "difuzoare " piezzo dar au diametrul mai mare .In difuri de inalte ptr masina ce se gasesc la magazinele de 1$ ( 38000 lei sau 3,8 Ron ) Toate produsele , desfaci diful piezzo cu grije si scoti placuta .

 

Nu vreau sa instalez in chitara definitiv , din contra sa pot schimba de la citara la chitara .Si nu-i totuna unde pozitionezi "ventuza" .

 

Daca vrei sa montezi definitiv atuncea lipesti piezzo intr-un loc convrenabil ca si balans joase/inalte si se schimba jackul de iesire pe unul stereo la care pe inelul de dupa varf legi doza piezzo.Asa cu un cablu stereo poti sa ai senalul poiezzo si cel de l adoze concomitent ....-> mixer reglaje ton si compresor ...si canti .

 

Cu un cablu mono vei avea numai legatura l ainstalatia normala din chitara, deci compatibil cu orice statie.

Link to comment
Share on other sites

am construit o a doua doza cu ventuza , pprima s-a desprisns siliconul de ventuza , acum am facut in amlt mod fixarea si cu ventuza mai maleabila din material mai moale am gasit intr0un magazin chinezesc .

 

am pus un sample dintr-un mixaj de proba :

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8...180#entry209949

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.