www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect


Guest MrJackson
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Doi prieteni din state, Mark (un ilustru necunoscut) si Steve Stell (The Shotgun Suicides - http://www.myspace.com/theshotgunsuicides) au facut acu cateva zile o premiera. Au schimbat corpurile intre doua Horus-uri. Anume, un Horus MF-07 Limited Edition (din cate se stie, s-au fabricat doar 2 pentru Ikebe Gakki si Ishibashi - se vand numai in Japonia) si un Snow Cloud standard. Rezultatul? Un 'Maple Cloud' si un Walnut Horus.

 

In acest moment, mai e 1 (unu singur) Horus MF-07 Walnut de vanzare in lume. Personal, vreau sa ii schimb corpu cu un Horus HGS Pro.Black. Se baga cineva sa cumparam cele doua chitari si sa facem schimbu? (Costa la fel). Ma ocup eu de adus and stuff...

 

Horus MF-07 Walnut:

91172_b.gif

 

Horus HGS Pro Black:

72510_b.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu exista nici un HGS cu maple board. Mai mult, nu prea exista Caparisonuri cu maple board (astea MF-07 sunt singurele disponibile "publicului larg"). Un HGS cu maple board e visu meu :) (unu din ele oricum)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Aha, pai atunci succes! Insa vezi cum le legi, adica mai bine apeleaza la cineva care e meserias :)

 

Am mai facut asta... cu grija se rezolva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
:)

bafta sa gasesti al doilea doritor

io stau cu okii pe ebay pt un parker fly mojo dar mai astept o ocazie buna

 

Sa fie! Bafta si tie, sa gasesti Parkeru :)

Link to comment
Share on other sites

Doi prieteni din state, Mark (un ilustru necunoscut) si Steve Stell (The Shotgun Suicides - http://www.myspace.com/theshotgunsuicides) au facut acu cateva zile o premiera. Au schimbat corpurile intre doua Horus-uri. Anume, un Horus MF-07 Limited Edition (din cate se stie, s-au fabricat doar 2 pentru Ikebe Gakki si Ishibashi - se vand numai in Japonia) si un Snow Cloud standard. Rezultatul? Un 'Maple Cloud' si un Walnut Horus.

 

In acest moment, mai e 1 (unu singur) Horus MF-07 Walnut de vanzare in lume. Personal, vreau sa ii schimb corpu cu un Horus HGS Pro.Black. Se baga cineva sa cumparam cele doua chitari si sa facem schimbu? (Costa la fel). Ma ocup eu de adus and stuff...

 

Horus MF-07 Walnut:

91172_b.gif

 

Horus HGS Pro Black:

72510_b.gif

 

nu cred ca are vre-o valoare , daca canta Hendrix doua acorduri la o inregistrare probabil se vindea la licitatie cu 100000 $

 

poate peste 50 de ani va fi o valoare si o raritate daca se pastreaza.Vezi ca un tanar vrea sa reinoiasca o chitara de 45 de ani cred ca acea este mai valoroasa din punct de vedere istoric.

 

Altfel nu vad nici o taina .

 

plus aceste chitare cu 1000 de taste inutile nu au ton bun cu doza neck , nu este in pozitia corecta a l nodurlor de armonici suna bine numai cu capodastru pus pe pozitia a II-a.Dar poate nici nu este nevoide de doza neck.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
nu cred ca are vre-o valoare , daca canta Hendrix doua acorduri la o inregistrare probabil se vindea la licitatie cu 100000 $

 

poate peste 50 de ani va fi o valoare si o raritate daca se pastreaza.Vezi ca un tanar vrea sa reinoiasca o chitara de 45 de ani cred ca acea este mai valoroasa din punct de vedere istoric.

 

Altfel nu vad nici o taina .

 

Si ce legatura are asta cu topicu?

 

PS: Vezi ca armonicele alea a le tale se pierd in procesoru ala al tau :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest MrJackson

Din cate stiu eu, nu se fac pe stanga. Poate doar pentru endorseri... Da de ce nu faci un experiment? Il pui pe Grosu sa iti faca o replica, pe stanga. Sunt dispus sa vin cu toporu meu sa ii luam 'masurile'. Sunt curios ce iese :)

Link to comment
Share on other sites

da, sunt push-push intr-adevar. si mie imi place sa plesnesc switch-ul, face parte din cantat. :)

 

Gecsoane, in ultima instanta ar merge si la Grosu, dar ma tem ca va iesi departe de the real thing. Nu stiu daca dam de lemne faine, de finisare ca atare, ce sa zic, sunt io putin reticent. ca alternativa ma gandeam la un M-II maple de la ESP (cum avea Michael Romeo), dar nici ala nu e de gasit, desi am intles ca japonezii ar face orice pe comanda. dar n-am contacte, cunostinte, nicio filiera in care sa am incredere. chiar am vorbit cu nenea de la Bmusic Australia dar nu era combinatie prin filiera asta. cine stie... mai asteptam.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cristi, crede-ma ca pot-ul push-push e foarte comod... vb ceea, tot 'pleznesti' switchu. Un push-pull nu ar fi fost combinatie, intr-adevar...

 

Kiko, iti inteleg reticentele vizavi de Grosu. Daca ai, bani de cheltuit, poti sa mergi pe Ran... mighty fine shit they do. Apoi, relativ la ESP, Shane e omu la care as apela. Sunt curios de ce nu iti convine totusi varianta asta...

Link to comment
Share on other sites

nu ....push pull e ceva de genul ridici potul de ton pentru split coil ... il apesi inapoi la loc pentru full HB (doar un exemplu)...

 

si imi imaginam un pot care revine automal la loc ... ca la stomp-uri ... sau S1 de la Fender ... deci unul in care POTI SA DAI CU PUMNUL!!

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Si ce legatura are asta cu topicu?

 

PS: Vezi ca armonicele alea a le tale se pierd in procesoru ala al tau :)

 

ca nu prea merita o chitara 1500 $ sau Euro , numa ca si valoare istorica peste cativa zeci de ani .( daca mai exista chitara)

 

apoi eu n-as schimba corpul , un lemn prea dens suna deschis si fara joase , merge spre medii/inalte.

 

daca cineva vrea sunet bun face corp din molid . O sa incerc un corp anul acesta , si fac si din mahon inca unul am dat de o sursa si de un atelier ce are freza comandata cu PC ce copieaza orice.

 

 

apropos de procesoare , am fost la jam..SI...marea greseala a fost ca am cantat direct in statie cu tuburi ( GABRIEL) , vai si amar , sa nu mai aud povesti cu tuburilr minune si puterea nemasurata a statiilor pe tuburi cu tot cu incinta deschisasi difuzor "Blue" , inclusiv VOX AC 30 , ...jalnic maraituri , distorsiuni si "GATE" natural pe toata linia..Am reusit sa cant pe un Peavey BANDIT cu procesor G8 , nu era sound-ul ce-l vroiam dar macar chitara raspundea dinamic la cea ce executam si nu halea inceputul si sfarsitul tonului.Am cantat cu noua chitara a lui Horea , tot ceva lemn de culoarea "walnut", nu stiu ce timbru are direct ca am cantat prin distors si eu si el , nu era timp de incercari.

 

nu inteleg de unde schimbi dozele la chitarele astea...ca nu vad un switch

:)

 

cu surubelnita si cu pistolul de lipit , sau cu colegul de trupa in culise ....lol ( asa am vazut eu pe un prieten care a dat doza neck pe o sticl ade votca caci si asa n-o folosea, hehe nu-i gluma !)

 

este incomod un "push buton switch "dar asta e , o fi avand sustainul mai mare cu 0,003% !! si procesul de fabricatie mai ieftin cu 10%!! cu acest buton. Eu i-as pune contact cu mercur , cand apleci chitara in jos sa sune doza bridge cand in sus cea neck , si asta trebuie sa incerc.faci joc de scena si se schimba timbrul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

cu surubelnita si cu pistolul de lipit , sau cu colegul de trupa in culise ....lol ( asa am vazut eu pe un prieten care a dat doza neck pe o sticl ade votca caci si asa n-o folosea, hehe nu-i gluma !)

 

este incomod un "push buton switch "dar asta e , o fi avand sustainul mai mare cu 0,003% !! si procesul de fabricatie mai ieftin cu 10%!! cu acest buton. Eu i-as pune contact cu mercur , cand apleci chitara in jos sa sune doza bridge cand in sus cea neck , si asta trebuie sa incerc.faci joc de scena si se schimba timbrul.

 

NOSTIM :)

Link to comment
Share on other sites

nu ....push pull e ceva de genul ridici potul de ton pentru split coil ... il apesi inapoi la loc pentru full HB (doar un exemplu)...

 

si imi imaginam un pot care revine automal la loc ... ca la stomp-uri ... sau S1 de la Fender ... deci unul in care POTI SA DAI CU PUMNUL!!

 

Citeste cu atentie, butonul asta nu e push pull, e push push.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.