www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedale Analog Folositi?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

DUNLOP JH wah - dupa ce-am probat cateva am vazut ca sunetul poate diferi de la o pedala la alta.

XOTIC BB Plus - overdrive de calitate exceptionala, hands down!

T-REX Mudhoney - fuzzy distortion. Il folosesc cu gain moderat. Uneori inchid un pic tonul pt "woman tone".

MI AUDIO Crunchbox - JCM800. Cu atitudine.

MI AUDIO Boost N Buff - the loudest boost ever. Pana la +35db. Si un buffer de exceptie.

ELECTRO HARMONIX Nano Stone - phaser. Sunet interesant, cu switch pt culoare.

ELECTRO HARMONIX Nano Clone - chorus. Cam ia din volum. In rest, chorus oarecum vintage.

Link to comment
Share on other sites

DUNLOP JH wah - dupa ce-am probat cateva am vazut ca sunetul poate diferi de la o pedala la alta.

XOTIC BB Plus - overdrive de calitate exceptionala, hands down!

T-REX Mudhoney - fuzzy distortion. Il folosesc cu gain moderat. Uneori inchid un pic tonul pt "woman tone".

MI AUDIO Crunchbox - JCM800. Cu atitudine.

MI AUDIO Boost N Buff - the loudest boost ever. Pana la +35db. Si un buffer de exceptie.

ELECTRO HARMONIX Nano Stone - phaser. Sunet interesant, cu switch pt culoare.

ELECTRO HARMONIX Nano Clone - chorus. Cam ia din volum. In rest, chorus oarecum vintage.

 

Super tare rigul, cu mici exceptii (cele de modulation) cam spre asta tind si eu. Sunt curios si de restul, adica amplificator si chitara ce mai folosesti.

 

Eu momentan folosesc ceva mai putine:

 

DUNLOP GCB95 - wah modificat de overdrive pt hardware bypass

BOSS SD1 - din cate imi dau seama unul japonez, pe spate nu se vede pentru ca cine l-a avut inaintea mea il lipise pe pedalbaord, suna excelent si nu baga zgomot

ELECTRO HARMONIX METAL MUFF - excelent pentru ton gras si compresat de lead, merge bine si la metale cum ii spune numele, am scos un sound destul de curentat cu un strat cu doza simpla

VOX BULLDOG DISTORTION - foarte versatil, are dinamica foarte buna, pe primul canal scoate un overdrive natural foarte misto, nu are gain prea mult, al doilea canal este mai mult un distors, are gain mai mult si un pot de voicing care poate modifica caracterul distorsiunii; din pacate pe asta il folosesc mai rar pentru ca este destul de mare si nu are loc pe pedalboard

LINE6 DL4 - delay care mie imi place foarte mult, asta nu prea are ce cauta aici ca e digital

 

Pe viitor ma gandesc sa inlocuiesc SD1 cu un MI Audio Crunchbox sau cu T-REX Mudhoney si sa mai iau un VodooLab Sparkle Drive ca booster si overdrive de tip Tube Screamer. Restul ar fi un strat (Blade) si un Vox AC50 cu un cabinet 2x12.

 

Jack Daniel as dori sa incerc si eu Crunchboxul si Mudhoney, bineinteles daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

Blackthorn > American Fender Stratocaster 40th Anniversary, de fapt un standard din '94 mai ingrijit, cu Dimarzio Fast Track 2 la bridge, Fender Telecaster Richie Kotzen Japan, stock. Si Fender Hot Rod Deluxe 40w (model american din '99) cu JJTesla

Important, cabluri Elixir de instrument si George L pt patch-uri.

Hehe, as vrea Homebrew Psilocybe Phaser si THC Chorus ori alte traznai, da' is multi bani. :)

T-Rex e la Rares Totu si la ProGuitar si poate fi probat fara probleme pe mai multe amp-uri. MI Audio cred ca tot la Rares Totu gasesti. Pe viitor, daca o sa fie timp, tinem legatura si poti sa treci intr-o zi sa probezi. Am un chain destul de lung (9 pedale) si fara buffer-ul din MI Audio Boost n Buff nu e chiar ok. Ar fi bine sa le poti proba individual, nu intr-un chain, ca sa-ti dai seama exact ce si cum. O sa postez ceva poze cu pedalboard-ul. N-as vrea insa sa spuna careva ca ne laudam p-aci. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Blackthorn > American Fender Stratocaster 40th Anniversary, de fapt un standard din '94 mai ingrijit, cu Dimarzio Fast Track 2 la bridge, Fender Telecaster Richie Kotzen Japan, stock. Si Fender Hot Rod Deluxe 40w (model american din '99) cu JJTesla

Important, cabluri Elixir de instrument si George L pt patch-uri.

Hehe, as vrea Homebrew Psilocybe Phaser si THC Chorus ori alte traznai, da' is multi bani. :)

T-Rex e la Rares Totu si la ProGuitar si poate fi probat fara probleme pe mai multe amp-uri. MI Audio cred ca tot la Rares Totu gasesti. Pe viitor, daca o sa fie timp, tinem legatura si poti sa treci intr-o zi sa probezi. Am un chain destul de lung (9 pedale) si fara buffer-ul din MI Audio Boost n Buff nu e chiar ok. Ar fi bine sa le poti proba individual, nu intr-un chain, ca sa-ti dai seama exact ce si cum. O sa postez ceva poze cu pedalboard-ul. N-as vrea insa sa spuna careva ca ne laudam p-aci. :)

 

Daca tot ai investit atata in scule, ia-ti un looper/switcher bun si rezolvi problema lantului lung si unele au si buffer incorporat.Avantajul ar fi ca poti sa-ti definesti preseturi constand in orice combinatie a pedalelor tale. Doar efectele pe care le folosesti in preset sunt active in circuit, celelalte sunt ca si cum nu ar fi. Eu mi-am luat de la voodoo lab un pedal switcher si un comander de care sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.