www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

corzi pt electrica


Guest juvina
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat si eu acum cateva zile chitara si pt ca nu sunt din Bucuresti mi-am luat si un set de corzi D`Addario de 008.Am vazut o varietate de tipuri de corzi de otel de nickel, cu marimi diferite.Imi poate explica si mie in detaliu toate aceste tipuri de corzi si diferentele dintre ele?

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand, diferenta este la sunet (intre 0.8 - 0.9 - 0.10 nu este foarte mare).

Apoi, este o diferenta la mana (adica daca tu acum canti pe un set de 0.8 si in viitor o sa iti pui corzi de 0.10 o sa observi ca o sa iti fie mai greu sa faci benduri si etc).

 

S-a mai discutat acest subiect de mai multe ori, da si tu un search si sigur vei gasi.

 

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand, diferenta este la sunet (intre 0.8 - 0.9 - 0.10 nu este foarte mare).

Apoi, este o diferenta la mana (adica daca tu acum canti pe un set de 0.8 si in viitor o sa iti pui corzi de 0.10 o sa observi ca o sa iti fie mai greu sa faci benduri si etc).

 

S-a mai discutat acest subiect de mai multe ori, da si tu un search si sigur vei gasi.

 

Succes !

Tu ce marime recomanzi?Mie imi vin bine astea care le am acum dar nu am incercat altele pt ca pe toate chitarile pe care am cantat ereau corzi de 008.

Link to comment
Share on other sites

Depinde mult de la coarda la coarda (la marca ma refer), si depinde si de ce cauti.Personal iti recomand corzi cat mai groase, pt ca au sustain mai bun, suna mai clar, si ai precizie mai buna.Partea nasoala este ca de obicei corzile groase sunt mai tari, si deci se canta ceva mai greu pe ele.Insa am pus un set ernie ball de 0.10-0.52 si sunt destul de moi.

Link to comment
Share on other sites

Pai in general e o chestie subiectiva, de bune nebune ... mie unul cel putin nu-mi plac.Mai este si problema ca 90% din corzile care se gasesc la noi la preturi astronomice sunt si contrafacute.Am avut o experienta foarte neplacuta cu D'addario si nu am mai luat.Am rupt 2 corzi de la 2 seturi diferite in sub 10 zile, si in general imi cumpar corzi din afara.Sunt mult mai ieftine si am si garantie mult mai buna.Singurele corzi bune care le-am incercat de la noi au fost GHS... decizia iti apartine, in sensul ca daca vezi ca te potrivesti cu ele, si iti sunt pe plac si nu se deterioreaza exagerat de repede, atunci sunt bune.Insa o chestie care ti-o recomand este sa-ti iei corzi mai groase, minim 0.09.Bafta!

 

PS: Nu vreau sa fac antireclama, dar sa nu iei de la promusica corzi, atat iti spun :)

Edited by Elethan
Link to comment
Share on other sites

Deci, GHS Boomers de 0.9 sau 0.10. Sunt bune. Te tin destul de mult, si suna si bine. Totusi, eu inainte am avut D'addario, care mi-au placut foarte mult. Sunau foarte frumos, erau flexibile (0.9). Dar cum a spus si Elethan si mai multi de pe forum, mi s-au rupt 2 corzi (mi shi si) in aceeasi ora. Problema e ca nu am facut huge bend, nu am facut nimic deosebit. Doar am cantat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ernie ball 10-46 rule!!! din tot ce am incercat, sunt cele mai bune de departe!! great sustain!! plus ca io am dat peste ghs contrafacute... mi-a plesnit mi-ul cand le-am pus :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Diferentele sunt enorme la corzile de calitate. Fiecare are ceva deosebit. Trebuie sa te gandesti cat de complexa e o coarda si procesul ei de fabricatie si ca fiecare factor schimbat duce la o variatie tonala.

 

Asta e totusi un moft spun eu. Pentru mine importanta factorilor in alegerea unui set de corzi este timpul pe care isi pastreaza proprietatile originale, dupa care vine imediat felul in care suna.

Dean Markley Blue Steel sunt campioane in ochii mei pana acum. Un sunet destul de bright, usor clicky, pentru bass suna destul de deschis si cu degete si sunt destul de grele incat sa poti sa dai si cu pana. Si rezista!

Link to comment
Share on other sites

mi se pare ca toate ibanezurile vin cu corzi d'addario din fabrica (daca nu, nu dati cu caramizi - am vazut be e-bay un tip care vindea un rg370 nou nout, si pe headstock avea eticheta cu d'addario) - acum, logic ar fi sa fie de 0.09 - sa fie mai pe toate gusturile...daaaar...cine stie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ernie Ball sunt si preferatele mele.. alea de 0.10 sunt super fine.

Stie cineva de unde se pot cumpara de la noi? Eu am avut un set din SUA. Suna de rupea... Iron maiden ce mai...

Acum mi s-a cam scarbit de Elixir.. regret ca le-am luat.Mare teapa!

Link to comment
Share on other sites

Pana acum nu am cantat decat pe D'Addario XL 0.09 si mi se par ok ca sunet si maleabilitate. Bineinteles ca nu am cu ce sa compar pt ca Belson nu se pun, fiind sarma de balot :)

D'Addario am avut 2 seturi si la amandoua s-au tot rupt corzile din senin fara sa le fortez , inclusiv cele groase - se fractureaza la bridge. Le-am tot carpit pentru ca avusesem grija sa le las lungime la chei...credeam ca e bridge-ul meu de vina (Reghin) dara ma gandesc ca ar fi putut fi contrafacute (cumparate de la Muzica, @400.000 setul adica dublu fata de pretul de Germania :) )

Pe viitor o sa incerc sa fac rost de afara. Iau in vizor si propunerile voastre de aici.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat ieri de la M&C un set de Boomers B52s.

Sunt destul de OK, le fac un review.Sunt foarte bune pentru bazaieli.Am tras de ele foarte mult si sunt stabile si precise in sunet...bune mai pentru metale asa...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.