www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Nou


Guest KillerExp
 Share

Recommended Posts

Guest Geliraden

Acu depinde... daca esti la inceput si doar studiezi, poti sa-ti iei amp la 15W si mai ieftin, nu trebuie neaparat sa scrie marshall pe el. Daca nu canti de mult la chitara nici n-o sa faci diferenta intre un marshall si altceva... dar dupa cum am zis, depinde si cata experienta ai, si ce vrei. Ampul oricum merita, fiind marshall, doar ca daca iti trebuie strict pt studiu poti gasi si ceva mai ieftin care sa-si faca treaba... vezi VOX, care sunt destul de bune, dar mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Este un amp foarte fain...merita toti banii si este perfect pentru studiu..

 

 

si totusi nu are nimeni marshall de care vorbea KillerExp,pentru ca si eu tot din acela vreau sa imi iau?Poate ca sunt atras si de faptul ca este Marshall,dar mai important este daca e cel mai bun din gama celor de 15W(exceptandu-le pe cele pe lampi).

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
si totusi nu are nimeni marshall de care vorbea KillerExp,pentru ca si eu tot din acela vreau sa imi iau?Poate ca sunt atras si de faptul ca este Marshall,dar mai important este daca e cel mai bun din gama celor de 15W(exceptandu-le pe cele pe lampi).

Zice lumea ca Vox AD15 este varianta cea mai buna...

Link to comment
Share on other sites

Am eu AD15VT...intr-adevar este cel mai bun amp in clasa de 15W , exceptandu-le pe cele pe lampa, insa si costa mai mult decat Marshall-ul...are acel ValveReactor care foloseste o lampa 12AX7 si care il face sa sune chiar foarte bine...mai are in plus fata de marshall si 11 efecte la care se pot regla parametri principali...Daca mai esti dispus sa mai dai 150 ron in plus iti recomand Vox-ul, insa si Marshal-ul este mai mult decat ok pentru un amp de studiu...

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
io daca as avea bani, mi l-as lua pe asta :) nu are el atatea functii da' sunt sigur ca suna bine...doar e pe lampa, wtf.si io cre' ca pentru repetat 5 W de lampa (care sunt mai loud ca 5 W pe tranzistori), sunt arhisuficienti :)

 

Bine zis, dar daca vrea cu adevarat sa sune meserie, zice lumea pe net ca ar trebui sa inlocuiasca lampile stock (de origini chineze) cu ceva JJ sau Svetlana. Nu e mare cheltuiala suplimentara, iar vorba umbla ca asa suna mult mai bine. Intr-adevar, 5W sunt cam ca un TV dat la maxim, deci suficient pentru apartament.

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T
Bine zis, dar daca vrea cu adevarat sa sune meserie, zice lumea pe net ca ar trebui sa inlocuiasca lampile stock (de origini chineze) cu ceva JJ sau Svetlana. Nu e mare cheltuiala suplimentara, iar vorba umbla ca asa suna mult mai bine. Intr-adevar, 5W sunt cam ca un TV dat la maxim, deci suficient pentru apartament.

 

 

Nu e suficient pentru apartament, e PREA TARE pentru apartament. Un amp de 1W ar fi suficient pentru apartament... stiu pentru ca am incercat si cu 5W si cu 1W

 

Ce tot ridicati in slavi marshallurile alea de 2 lei !? marshall este recunoscut pt alte modele de ampuri. Astea de care ziceti voi nu fac decat sa-i traga in jos.

 

Fenderul ala nu suna bine din cauza difuzorului f mic. Toate difuzoarele sub 10" suna a difuzoare de masina, bazait, cu inalte suparatoare.

 

Eu zic VOX all the way la categoria asta de ampuri.

 

Parerea mea!

 

Succese!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Am construit acu cateva luni bune pt cineva un combo de 1W cu 1xECC83 ca preamp si 1xECC82 ca power amp push-pull, am vrut sa vad daca pot obtine sound marshall doar cu 2 lampi la nivelul camerei si spre surprinderea mea avea gain cam la nivelul unui jcm800 poate chiar mai mult si ca nivel sonor era ok pentru o camera.

 

La comanda i-am pus comboului un difuzor de 6 inch Weber, si weber este o firma buna de difuzoare made in USA insa sunetul ampului pe un cabinet cu 2xG12T75 Celestion era mult mai placut, mai fara inalte suparatoare. Daca ar fi dupa mine eu as pune minim 10 inch la orice cabinet/combo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Ampul pe care l-am construit a costat 300E. Cu un dif de 12 celestion probabil ca ar ajunge la 350E. Din pacate nu mai construiesc pe comanda momentan...

Link to comment
Share on other sites

Killer> daca te uitai in link-ul postat de mine, ai fi vazut un Vox cu lampa (12AX7/ECC83 valve) cam in banii aia - 600 ron si care are un raport bun de pret/calitate. Nu ai cum sa cumperi un amp cu dif de 10" pe lampa in 550 ron decat daca prinzi vreo pomana la mana a doua.

VoxVR30 are lampa si difuzor de 10" dar e 900 ron si sigur nu e de apartament.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.