www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Ziceti De Chestia Asta...?


CernoBill
 Share

Recommended Posts

aha...deci mie imi trebuia asa o chestie tocmai pentru cabsim B)...pentru ca la repetitii cant printr-un mixer si prin niste difuzoare active...si nu-mi place deloc cum se aude chitara.n-are deloc personalitate sunetul...e mai rau decat daca as canta prin boxele mele de calculator :)

probabil o sa incerc Ultra-G-u' sau o sa-mi iau pan' la urma un procesor digital :) asta depinde de situatia mea financiara de dupa sarbatori... :)

multumesc de ajutor :(

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Simulare de cabinet (incinta acustica), adica un circuit sau algoritm (daca e digital/software) care simuleaza raspunsul in frecventa a unui difuzor intr-o anumita incinta, plus caracteristicile unui microfon in diferite pozitii la unele modele. Ideal ar fi sa simuleze si dinamica, distorsiunea difuzorului la puteri mari etc., dar asta e ceva mai dificil.

Fara cabsim, o distorsiune bagata direct in mixer/recorder suna foarte intepator si artificial. Pedalele care au iesire speciala de mixer au un cabsim primitiv incorporat.

Link to comment
Share on other sites

poate cineva sa imi spuna ce e cabismul?

 

este o boala care te face sa auzi sunet de cabinet 4x12 sau 2x12 sau mai stiu-eu-ce (in functie de stadiul bolii), desi vezi clar un singur difuzor... sau ceva de genul

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.