www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Cumpar Guitar Rig 3


Recommended Posts

Sunt absolut uluit... De data asta cei de la Native s-au intrecut pe ei insisi cu acest soft... as vrea sa-l cumpar, sincer, in principal pentru rig kontrol (ma gandesc sa inlocuiesc orice bruma de pedale si procesoare, ampuri.. -pe care nu prea le am dar strang cureaua sa le iau- ) pentru conditii de live, si nu in ultimul rand pentru respectul pt cei care au petrecut nopti intregi la dezvoltarea acestui soft. Suna absolut demential, am avut onoarea sa-l testez pe un comp full asio, cu iesire in ampul meu (acel Vermona - clean demential-) si am ramas cu gura cascata.

 

Poate nu ma pricep extraordinar de tare la lampi, preampuri, efecte, lanturi de efecte.. etc... dar posibilitatile oferite de acest 12 amps in a box sunt efectiv nelimitate... am scos un ton de Texas blues (de care m-am indragostit) in 30 de secunde, fara a folosi preseturile lui, care sunt cam asa.. nush.. fara personalitate.. Am scos ton de clean, cu variatii psycho (tape delay si slow gear + pitch in functie de cat de mare e attack-ul in chitara) in 5 minute...

 

Zero zgomot de fond, no lag, plus dinamica unui amp in functie de volumul si tonul chitarii...

 

Chiar daca e software, gen nu conteaza ce chitara bagi ca suna la fel, m-am inselat... Jacksonul suna intr-un fel, Fenderul rupe iar 12stringul cu ampurile de clean si ceva reverb suna de te c.a.c.i. pe tine... pun sample-uri de indata ce am ocazia sa inregistrez ceva...

 

Pretul e redus, fiind utilizator (inca inregistrat, chiar daca nu mai e in posesia mea) de line6, si ma ajunge pe undeva pe la 300$ insa nu stiu cum sa il iau si nici daca trimit in Romania... Acest program nu merita crackuit... e pacat... parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Ce placa de sunet folosesti?(ai mentionat ca e full asio).

Mie imi paraie in draci, decat cu Amplitube scot rezultate mai satisfacatoare, guitar rig e inutilizabil.

 

da, intr-adevar, daca ai un calculator decent si o placa de sunet scumpa, guitar rig 3 isi face toti banii.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa-l folosesti live asa si ar trebui (sa-l cumperi) oricum merge si rig kontrolul e dragutz plus ca nu vei mai avea nevoie de placa de sunet misto pt ca vine el cu ea deci probabil o sa obtii niste rezultate mai bune. Sa-l porti sanatos.

@al3x_skater daca folosesti asio4all debifeaza de la advanced opt din el resample to 44kh si wdm on 16bit. eu daca le debifez merge in gr bine si am paraituri in amplitube iar daca le bifez invers.

Link to comment
Share on other sites

salut,

scuzatzi offtopicul dar am o intrebare in legatura cu Guitar Rig 3

Eu il folosesc pe un notebook si nu cred ca placa mea de sunet suporta ASIO, in consecintza folosesc programul ASIO4ALL.

Problema la mine este ca nu-mi aud chitara in boxe, stiu sigur ca semnalul din chitara intra in soft deoarece observ ca mere bine tunerul din GR3, dar totusi nu aud nimic in boxe. In ASIO Config in partea stanga scrie numele placii de sunet si sub numele are un IN si un OUT iar dupa cum am intzeles eu OUT-ul este taiat cu un X rosu care inseamna unavailable...

ce sa fac in situatzia asta??

merci si scuze de offtopic

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.avaudiosys.ro/index.php?doc=produs&prodid=795

 

AV Audio Sys sunt distribuitori Native Instruments.

 

E cam scump, dar face toti banii :)

 

Il am si eu si l-am folosit si cu un Stagg electro-acustic si cu un Squier Standard Strat. Rupe norma, insa am nevoie de un preamp sau ceva... si nu stiu ce dracu sa cumpar ca nu ma prea pricep.

 

Il rulez pe un Apple iMac Core Duo :) Windows sucks ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.