www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

curenteaza....:(


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

am un amp de chitara behringer gm 108 care a inceput sa o ia razna in ultima vreme...este prevazut cu 2 intrari(pt chitara si pentru cd player sau calculator) si o iesire pe care o folosesc pentru casti...mi-am luat si cablu de sunet ca sa trag de la calculator pt a nu deranja colegii de camera si chiar a mers,desi se auzea incontinuu un mic zgomot de fond...toate buna pana acu vreo 2 zile,cand in timp ce ampul era in priza am scos cablul de la calc,si m-a ciupit serios la mana....l-am oprit,si am constatat cu tristete ca mi-a ars placa de sunet de la calculator... :)

ieri am bagat doar chitara in amp si la un moment dat cand am scos castile din mufa respectiva de iesire,iar m-a piscat....dar de data asta castile nu s-au ars....aveti idee ce sa fie?...pana acum nu s-a mai intamplat asta....ampul il am de cateva luni..este luat de la cineva de pe site-ul asta...multumesc mult pt intelegere si va astept sfaturile si eventual si idei de depanare...bafta

Link to comment
Share on other sites

ce sa zic, si pe mine ma pisca tot un amp behringer d'asta mic (o plesnitoare). totusi, la calculator s'ar putea sa fie de la monitor. mie mai imi curenteaza si monitorul cateodata. solutii inca n'am gasit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

bre, folositi prize cu impamantare sau fara?

k asta ar putea fi o explicatie...

 

fara impamantare....normal ca este de preferat o priza impamantata,dar ce sa fac daca nu exista in camin decat asa... :)

Link to comment
Share on other sites

Man o metoda care este destul de buna este sa ii tragi impamintare de la caloriferele din camera(asta daca tzevaraia este de metal).Nu este cea mai perfecta priza de masa dar este oricum mai bun decit nimic :) .Daca vrei sa iti faci treaba buna ia un drug de fier de minim 1m si il bagi in pamint si vii din el cu cablu cit mai gros pina la tine in camera.Si de acolo il conectezi la sasiul amplifului.Bafta!

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

este posibil sa fi gasit cauza..probabil ca unul din firele de alimentare face masa cu partea metalica a ampului,si de aceea sa fi aparut curent in mufe...deci ar trebui sa testez priza cu un creion de tensiune si respectivul fir sa il conectez la masa prizei,nu-i asa? :) ...e cam ciudata treaba,dar s-ar putea sa fie adevarata

Link to comment
Share on other sites

hehe...la noi la sala de repetitii daca nu esti incaltat, te curenteaza orice instrument calblat...si inca ceva...mixeru daca are un cablu care nu e bagat in nici un instrument, prinde radio...

Link to comment
Share on other sites

daca nu s-a ars nici macar un bec de 2 ani incoa, n-o sa se arda nimic de-acum incolo :)

edit: +k de-asta exista sigurante :)

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iti faci treaba buna ia un drug de fier de minim 1m si il bagi in pamint si vii din el cu cablu cit mai gros pina la tine in camera.Si de acolo il conectezi la sasiul amplifului.Bafta!

 

Overdrive,don't you think that's kinda drastic? 1m?Dracula style :)

Adica o fi mergand,dar e super funny :) No disrespect

Edited by lukeblue
Link to comment
Share on other sites

Era Dracula style daca drugul era de lemn, si era tzarush. Decit cu fier, incearca cu un drug de cupru de 1 m. Dar costa...

Si nu uita sa torni nitzica sare in jurul lui, din cind in cind...

Link to comment
Share on other sites

apropos de curentat.am luat o chitara de curand cu floyd, si ma pisca la greu la suruburile alea pentru acordare fina.si cu cat e amp-ul mai puternic (am bagat pe un pick-up), cu atat pisca mai rau. se simte la mana pana si pe bara de la tremolo. eu n-am prize cu impamantare prin casa, dar oare asta sa fie cauza? sau nu e izolata bine chitara?adica in ce fel ajnge curentu' pana la floyd?

Link to comment
Share on other sites

apropos de curentat.am luat o chitara de curand cu floyd, si ma pisca la greu la suruburile alea pentru acordare fina.si cu cat e amp-ul mai puternic (am bagat pe un pick-up), cu atat pisca mai rau. se simte la mana pana si pe bara de la tremolo. eu n-am prize cu impamantare prin casa, dar oare asta sa fie cauza? sau nu e izolata bine chitara?adica in ce fel ajnge curentu' pana la floyd?

 

desfa-i capacu din spate si vezi daca exista o legatura (un fir) intre gheara floydului (cea care tine arcurile) si masa (fie masa unui potentiometru, fie masa jack-ului mamã). daca nu exista, tre' sa-l pui. daca exista, verifica lipiturile si vezi sa nu fie intrerupt. bafta

 

PS aaaa, si repet.... cand mergeti prin ampuri (adica nu procesor - casti) folositi prize cu impamantare... for your own safety - si pentru protectia buzunarului :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest dilitu`

la ampuri in general, din cate stiu eu dai la minim totul inainte sa bagi sau sa scoti o mufa tocmai din motivul ca un soc de tensiune poate praji ceva pe acolo...sau poate pur si simplu nu ai impamantarea buna la priza... oricum..chitara pe calculator mi se pare desul de dubios, am incercat si eu dar nu am fost f multumit. ceao!

Link to comment
Share on other sites

da, mersi de sfat.am firu' ala lipit de gheara, dar in partea cealalta n-am cum sa verific, pt ca e mascat, in sensu' ca se pierde undeva in corpul chitarei.e inca in garantie, nu pot sa ma bag in ea. ma duc la astia pana la urma s-o verific. thx.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

sau pur si simplu, dak nu ai prize cu impamantare, stai incaltat cand canti, ca sa te tzolezi de pamant, ca altfel devi u impamantarea

Link to comment
Share on other sites

da, adevaru' e ca ieri eram descult cand m-a piscat,si azi am stat in papuci tocmai cu intentia asta. parca n-am mai simtit, dar poate era doar autosugestia. faza e ca eu s-ar putea sa nu mai simt,dar ramanand asa incarcata electrostatic sa se buleasca vreun circuit prin 'nauntru.

Edited by oveeh
Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Pai nu prea exista riscul asta. Sarcina se aduna la exterior sau fuge spre impamantare. Utilizatorul este singurul aflat in pericol.

Link to comment
Share on other sites

da, adevaru' e ca ieri eram descult cand m-a piscat,si azi am stat in papuci tocmai cu intentia asta. parca n-am mai simtit, dar poate era doar autosugestia. faza e ca eu s-ar putea sa nu mai simt,dar ramanand asa incarcata electrostatic sa se buleasca vreun circuit prin 'nauntru.

 

in chitara, in principiu nu are ce sa se ardã (unless you have doze active si circuit de boost)... da' ce este in continuarea cablului s-ar putea sa sufere (amp, calculator ... user :) )

Link to comment
Share on other sites

da nu sare nici o singuranta iainte sa se prajeasca amp/procesor/doze active/circuit de boost/calculator/user?? :):)

 

din experienta (neplacuta) iti pot spune ca sigurantele (din aparate, nu alea din tablou) sunt dimensionate astfel incat sa se protejeze pe sine cat mai bine :)

asa ca mai bine feriti-va sculele fiind prevazatori

bafta

Link to comment
Share on other sites

pai si atunci va intreb: amplificatoarele (si efectele) din fabrica au stecher din ala pentru impamantare, adica si cu nulu pus?ca eu am ceva improvizat si la efecte si stecherul este ca la televizoare,adica doar alea doua picioare pt faze.banuiesc ca nu e suficient ca numai priza sa fie la pamant.

Link to comment
Share on other sites

ce am inteles io: priza cu impamantare gooood, priza fara impamantare = scule stricate + socuri electrice :) ...acum...cum fac impamantare la priza? sau asta trebuia sa ia in calcul electricianu care a facut instalatia pt toata casa?

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

pai si atunci va intreb: amplificatoarele (si efectele) din fabrica au stecher din ala pentru impamantare, adica si cu nulu pus?ca eu am ceva improvizat si la efecte si stecherul este ca la televizoare,adica doar alea doua picioare pt faze.banuiesc ca nu e suficient ca numai priza sa fie la pamant.

 

Este suficient si indicat sa se puna la pamant numai priza amplificatorului, nu si cele ale preampurilor/efectelor, pentru ca altfel s-ar crea o bucla de masa si ar aparea probleme de brum. De altfel preampurile/efectele sunt puse si ele la pamant prin tresa cablurilor de semnal care le leaga de ampul principal. In cazul in care cantati printr-un amp fara impamantare, inchipuiti-va ce s-ar intampla daca un fir de alimentare, mai precis faza (220V~), ar atinge sasiul (masa) amplificatorului: corzile chitarei sunt si ele legate la masa si curentul va cauta sa se scurga catre pamant prin corpul tau. Nu e de glumit.

Link to comment
Share on other sites

pai pana in prezent nu am auzit de nimeni sa fi murit ca a cantat la chitara printr-un amp fara priza cu impamantare...in fine...cum fac impamantare? si nu ma luati cu notiuni de electronica/politehnica...:)

Link to comment
Share on other sites

*ultima interventie, ca risc sa plictisex

bine, dar aici s-a pus numai problema cazurilor grave, cand faza atinge nulul.

e clar ca n-am patit asa ceva, ca eram prajit pana acum. la mine doar se electrizeaza floydul, si prin urmare si corzile. nu e tensiune mare, cum am zis, doar ca se simte putin campul pe deasupra manetei, in genul tuburilor tv (bine, fara sa faca pliciuri).

adica, ce voiam sa intreb, impamantarea se simte numai atunci cand se intampla ceva nasol, un scurt, in sensul ca se evita arderea sculelor? sau se face simtita si cand nu e cazul de belele d-astea,in cazul meu s-ar putea evita electrizarea asta? Ca ma gandesc totusi ca asta nu prea este o incercare de scurgere la masa, pentru ca se simte campul si cand am bocanci cu talpa de cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

*ultima interventie, ca risc sa plictisex

bine, dar aici s-a pus numai problema cazurilor grave, cand faza atinge nulul.

e clar ca n-am patit asa ceva, ca eram prajit pana acum. la mine doar se electrizeaza floydul, si prin urmare si corzile. nu e tensiune mare, cum am zis, doar ca se simte putin campul pe deasupra manetei, in genul tuburilor tv (bine, fara sa faca pliciuri).

adica, ce voiam sa intreb, impamantarea se simte numai atunci cand se intampla ceva nasol, un scurt, in sensul ca se evita arderea sculelor? sau se face simtita si cand nu e cazul de belele d-astea,in cazul meu s-ar putea evita electrizarea asta? Ca ma gandesc totusi ca asta nu prea este o incercare de scurgere la masa, pentru ca se simte campul si cand am bocanci cu talpa de cauciuc.

 

Sigur ca o sa scapi de electrizare, pt ca incarcarea aia statica o sa se scurga prin impamantare(care reprezinta o cale mult mai usor de parcurs pentru curent decat corpul tau care are o oarecare rezistenta) si nu prin corpul tau (cu bocanci sau nu). La fel se intampla si in cazul bazaitului enervant care dispare atunci cand pui mana pe corzi (in cazul in care nu ai impamantare).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

inca o intrebare, sorry...la line in, la placa de sunet a calc-ului, e normal sa fie potential nenul?si chiar maricel...calculatorul e in priza cu impamantare.sau sa spuna cineva care a avut asa ceva, unde era contactul aiurea, cu sursa, cu carcasa, eu stiu...ma gasesc toti dracii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.