www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Cs 100


 Share

Recommended Posts

BEHRINGER CS 100 COMPRESSOR/ SUSTAINER

Pret 22euro

Cumparata: www.thomann.de

http://www.thomann.de/gb/behringer_cs100.htm

Din curiozitate am cumparat aceasta pedala pentru ca vreau sa pun un Kit Fernandez 101 pe o chitara.

Nu are nici o treaba sustainerul de pe pedala cu ce ar trebuii sa fie.

Am fost dezamagit putzin,pentru ca m-am asteptat la alte treburi.Compressor-ul se comporta binishor.

Pedala nu e asa solida imi e frica sa apar mai tare sa nu se dezbine :)

Are noroc ca are pretz mic de aceea nota mea e 5/10

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

HAHA

 

si eu am cumparat una de curiozitate ca la bani astia merge..

 

Singura problema apare daca dau inaltele la maxim fasaie

 

Normal nu se dau la maxim dar ptr simulare de chitara acustica sau ptr chitara acustica cu piezzo pot sa realizez un ton bun pte strumming , doar cea trebuie sa reduc din inalte, ar fi super sa pot lasa inaltele la maxim

 

Carcasa din plastic este din plsatic , oricum am montat-o in valiza cu efecte analogice inainte de jack hammer .

 

Practic am folosit-o ptr chitara bas tras direct in placa de sunet , la pretul ei ( care o fi vre-o 5 Euro la producator) este OK.

 

Cu reglaje atent facute realizezi un sustain mai bun ce suna aproape natural .Mai bine zis inbunatateste sustainul .

este bine ca are Attack si Sustain reglabil separat .Suatain -ul practic este reglajul de "Release" , deci nu setezi lungimea unui palier constant ci se regleaza lungimea , viteza de cadere a volumului la sfarsitul tonului.

 

Pentru cei ce nu cunosc :

ADSR sunt caracteristicile principale de amplitudine al unui ton emis , in cazul nostru de un instrument.

 

A=attack , D= Decay , S = sustain , R = release

 

 

 

 

portiunea de sustain ptr chitara este mai greu de realizat asa ca aceasta parte lipseste si avem practic numai ADR , iar la unele scheme si mai simple numai AR .

 

In cazul nostru avem AR , dar cum compresorul actioneaza dupa ce a luat o mostra de semnal( VOGAD) se poate realiza si un D decay mai scurt , un atac simulat ce suna interesant in unele cazuri.

 

daca te gandesti ca sunt compresoare de studio la 2000$ zic ca la pretul acesta este OK .

Cutie slabuta plus sistem de schimbat bateria foarte primitiv , nu stiu cat ar tine daca as tot schimba baterii ? il folosesc cu alimentator, "Hiss" pe inalte.Toate acestea /pret mic nota 7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am luat si eu una, tot de curiozitate, pentru ca aveam prea multi bani la mine. 600 000 a costat la Senia. Eu nu-s atat de indulgent cu ea, in ciuda pretului. Pedala asta este absolut inutilizabila din punctul meu de vedere, pentru ca imi facea niste faze foarte urate si anume fluctuatii de volum. Mai precis ma trezeam din cand in cand ca ma aud mai incet din senin. Constructia nu ajuta nici ea la nota, desi nu sunt genul de om care sa se arunce ca bezmeticul pe pedale, asta pur si simplu nu imi inspira incredere.

 

Nota 4, numai pentru fluctuatiile de volum mai sus amintite. Daca nu le avea ii dadeam 7.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest stephoon

Ca tot veni vorba de sustain. Recomandati-mi si mie o pedala buna de sustain. Daca exista special asa ceva. Si inca ceva. De unde as putea sa imi iau e-bow?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.