www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

korg ax1500g


stelica

Recommended Posts

Guest p_aciulea

bai nene, lasa omu in pace, daca lui ii place cum suna ce ai tu cu el??

 

si io am avut 2 zoomuri pana acu si mi-am facut treaba cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

tocmai ca omu a pus niste sampleuri cu un sound care ii place lui, tu maine o sa pui un sample cu un sound care iti place tie. aici deja e vb de gusturi, nu de efecte.

 

sincer nici mie nu imi place cum suna pe distors BOSS-ul GT-6, imi place mai mult ZOOM-ul 707II, si chiar am avut ocazia sa le pun unul langa altul, deci nu vb aiurea.

 

nu e vb ca fac pe avocatul, ci e vorba ca tu te iei de gusturile omului. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost posesor de zoom, am avut intai (si inca mai am un 505II) si am cantat si pe un 707... amandoua extrem de slabe atat din ce priveste posibilitatile de modificare la sunetului cat si calitatea acestuia.Korgul mi se pare mult mai natural si iti da impresia ca ai o chitara in brate si nu o flasneta :)

Link to comment
Share on other sites

ce dreaq e saracia aia de zoom!AAAOLEU si ma tenta ideea de a ma "procopsi" cu unul din zoom-urile astea mai evoluate(cei drept fara sa aud vreunul)

M-a Ferit D-zeu

 

 

Si eu am fost posesor de zoom, am avut intai (si inca mai am un 505II) si am cantat si pe un 707... amandoua extrem de slabe atat din ce priveste posibilitatile de modificare la sunetului cat si calitatea acestuia.Korgul mi se pare mult mai natural si iti da impresia ca ai o chitara in brate si nu o flasneta :)

ma...stiti ce cred io...ca astea-s doar niste idei preconcepute...cand o sa incetati sa considerati zoom-u oaia neagra a prcesoarelor? doar ca 505 si 707 sunt niste rebuturi, nu inseamna ca toate sunt asa...ai ma...ce dreq...

 

Adica nu are sunetul 100% sintetic si foarte moale al zoom-ului. O sa iti pun maine un sample ca sa vezi despre ce e vorba. Ti-am spus, nu vorbesc acum ca ma mandresc cu el. Nu e o scula pe care sa-mi pun baza. L-am luat ca sa nu ma mai car cu GT8 la sala de repetitii. Vorbesc pur si simplu obiectiv. Nu sunt nici pe departe impresionat de distorsiunea de pe korg ax1500g dar sunt foarte dezamagit de ce ai scos tu din zoom-ul tau. Efectiv suna ca si cum nu are nici un fel de simulare de amp sau cabinet.

ok...ok...o fi si vina mea...da punem pariu ca daca as fi tras cu un boss gt8 exact ca al tau, ai fi spus acelasi lucru?

Link to comment
Share on other sites

:):) deci produsele behringer sunt chiar foarte tari. Vamp2 este un procesor absolut superb pe foarte putini bani.Firma asta face chestii foarte bune si ieftine.L-am auzit, si nu bate campii cand spune ca suna mai bine - IN UNELE CAZURI - decat gt8

 

Marea problema a gt8-ului este ca este foarte foarte greu sa scoti un ton misto pe care-l sa-l folosesti line-in.

De asta, gt8-ul nu suna extraordinar pe line-in direct.In schimb vamp2 este foarte potrivit pt asa ceva.

Si ca sa vad dau un exemplu de pe scenele noastre, Trooper folosesc V-amp Pro, sunt de rack, insa diferenta fata de vamp2 este minora.Si nu e o idee preconcuputa... inainte sa-mi iau gt8-ul m-am interesat, am ascultat tot ce aveam de ascultat de la korg la digitech la zoom.Sincer sa fiu nu mi-a placut nici unul dintre marcile de procesoarele enumerate.. insa am ales gt8 pt ca de abia aparuse, era cel mai scump, si promitea cele mai multe... si nu regret :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

din punctul meu de vedere v-amp 2 suna mai bine ca gt8 in anumite cazuri.

 

 

mai eu am pe statia mea lx 1200_H v-amp pro incorporat... si suna foarte bine.... in schimb n-am auzit gt8 si nu pot sa-mi dau cu parerea daca e mai bun sau mai prost ..decat v-amp...

 

cert e ca v-amp e super .... pacat ca are acel mic delay (max 1 sec ) cand schimbi modelul de amplificator...

 

---------

despre Korg ax 1500g - pot sa spun ca e destul de slabut... are chitaristu de la mine din trupa... si pe distors e slab ., pe clean merge....

 

eu zic avand in vedere ca am cantat pe amandoua... v-amp e mult peste korg ax1500g

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

hai salut

mie imi place foarte mult metal dist. din korg pe modern cabinet si poate putin hal . In schimb clean-urile ...nu.( comparatia o fac chiar cu digitech legend 2... )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.