www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Zoom 505II


Adi
 Share

Recommended Posts

Nume echipament : Pedala multi-efect Zoom 505II

Pret : 70$ noua ( fara trans si vama ), acum e cam 50$

De la cine a fost cumparat : music123.com

Caracteristici :

- Mica si din plastic

- Are 36 de patch-uri organizate in 6 grupuri de cate 6

- 33 de efecte care nu pot fi folostie in orice combinatie

- 12 tipuri de "distorsiune" : acoustic, fender clean, rythm, overdrive, dist, blues, fuzz, lead, metal, marshall drive, boogie drive, peavey drive

- setare de gain (0-30)

- volum pt fiecare patch (0-30)

- compresor, limiter, auto-wah ( se poate folosi doar unul din astea 3 la un patch )

- egalizator parametric

- contour ( un fel de preset pt EQ care colaboreaza cu EQ-ul.. cam ciudat ) (-5 -> 5 )

- Noise reduction ( 0-9 ) + amp simulator ( nu sunt mai multe feluri... dar daca nu e activat suna groaznic majoritatea tipurilor de distorsiune )

- un set de efecte din care din nou se poate alege doar unul/patch : chorus, flanger, doubling, tremolo, step, cry, pitch, ring mod, slow atk ).

- delay/reverb : delay, echo, hall, room ( 1/patch)

- tuner

 

Cum suna :

Nu prea poti sa zic ca se preteaza la un anumit stil de muzica... Poate sa scoata o varietate de sunete, unele chiar bune.

Folosita direct in power-amp nu prea face mare lucru. As putea spune ca suna in general destul de prost.

Folosita intr-un amplificator de chitara cu diff corespunzator se schimba lucrurile. Am folosit-o cu succes intr-un Behringer Blue Devil cam un an si chiar am reusit sa scot o distorsiune buna ( dupa standardele mele ).

Tipurile de distorsiune:

- Acoustic (simulator de chitara acustica) : e ok, are ceva zgomot si exagerat de multe inalte dar suna dragut.

- Fender Clean : Nimic deosebit. Ca si cum n-ar fi.

- Rythm : Bunicel pt ritmuri de blues sau 60's stuff dar cam lipsit de definitie si cam fad.

- Overdrive : N-am prea reusit sa-l folosesc cu succes. Mai ales daca i se aduga un pic de chorus nu se mai intelege nimic din ce canti.

- Dist : Distorsiune rea. Rea in toate sensurile, complet inutilizabila. Ca si cum ai lua un sunet de chitara distorsionata rau rau de tot si de acolo ai reproduce doar inaltele si mediile inalte.

- Blues : O combinatie intre Fuzz si Rythm. Bunicica la unele chestii.

- Fuzz : Fuzz toata ziua. Ia sunetul, il baga intr-un stup de albine turbate si ti-l da inapoi. Nu e cine stie ce.

- Lead : Cam asta e cea mai buna chestie pe care poate s-o scoata pedala asta. Bun pt solouri si ritmuri de metal. M-a slujit cu incredere un an in combinatie cu Devilul. Cu multa munca la celelalte setari poate chiar sa fie un puternic si sanatos. Destul de fad si asta totusi, dar asta iti dai seama doar dupa ceva timp cand incepi sa te plictisesti de el.

- Metal : O varianta de dist si mai distorsionata da cu destul de mult low-end. E buna pt black-uri si cam atat.

- Marshall Drv : Numele nu spune nimic de data asta. Bunicel, cam al doilea favorit dupa Lead dar, Marshall..?

- Boogie Drv : Aici numele e chiar nesimtit. Totusi un tip de dist folosibil. Chiar pt Cemetary Gates ( Pantera ) asta s-a pretat cel mai bine.

- Peavey Drv : Similar cu MS Drv dar ceva mai funky. Cica e luat duap efectul lui Van Halen. N-are legatura. Nice anyway.

 

Dintre efecte folositoare sunt : Hall, Delay, Chorus, Flanger, Compressor, Auto-wah si slow attack eventual. Restul sunt de distractie ( m-au tinut ceva nopti cu castile pe urechi uneori razand singur :) ).

 

In principiu o pedala foarte buna pt incepatori. Te invata ce fac efectele si toate cu niste sunete acceptabile. Si e ieftina.

 

Parti rele : Am zis mai sus.

Impresie generala : Pt mine in stadiu de acum 5/10, pt mine acu un an... 9/10

Link to comment
Share on other sites

Si eu detin tot o pedala Zoom 505 II. Din pacate, eu am dat cam multi bani pe ea.Cum a spus si Adi, este o pedala destul de buna pentru incepatori, dar pentru mine incepe sa devina cam slaba. Dupa parerea mea, pedala sta destul de bine la efecte, dar mai putin la Distorsion.

 

- Distorsurile mi se par cam slabute, dar partea frumoasa e ca intr-un fel poti sa le editezi, sa le dai "sustaine" (din compressor), poti sa le pui limiter si tot felul.

- Are niste efecte chiar dragute (Slow Attack, sau Tremolo etc.)

- Ceea ce nu a mai spus Adi, este ca pedala poate fi alimentata cu baterii si cica poti canta 24 de ore in continuu.

- Pedalei i se poate atasa o pedala de expresie, care te ajuta mult, tinand cont ca poti controla cu ea volumul, gainul, wah etc.

 

Nota Finala: 5/10

post-20-1107646847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest ciprian_d

Salutare! Acum folosesc si eu un zoom 505II luat de la un prieten.La in iceput mi se parea bunicel,acum ma indoiesc de ceea ce poate face. Are cateva efecte drgute, dar unele sunt chiar de plans.

Nota mea 6/10.

- este cam dificil de folosit cand ai ceva de pus pe store si in acelasi timp sa folosesti si distors.

-unele chestii sunt acolo numai asa ca sa fie: ceea ce a spus adi

Edited by ciprian_d
Link to comment
Share on other sites

Guest adi24

si eu folosesc tot zoom 505II.

 

sunt de acord cu adi si cu cei care au mai vb despre acest procesor, dar nu in totalitate

 

cred k tine mult si de setarile pe care le faci. preseturile par ochei la inceput, dar pe masura ce il folosesti ti se par aiurea; eu am reusit sa scot nishte distorsii mishto (parerea mea)

ideea e ca daca stii cum sa iti setezi parametrii poti obtine ceva decent

si mai tine si de ce canti si cum canti

pentru incepatori (ca mine de altfel) e numai bun...

:)

 

 

 

---

cititi manualul de instructiuni! ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

un prieten are zoom 505 1 varianta mai veche adica fara cab sim si noise gate parere generala toate bune si acceptabile mai putin distorsul care e de 2bani vad ca accepta pedale de afara ma gandesc ca daca i se adauga o pedala de distors mai sanatoasa ca restul efectelor is ok

 

 

parere generala buna pt inepatori daca cumparata cu o pedala de distors

nota 5/10

Link to comment
Share on other sites

Guest Xirallic

eu il las corigent.ii dau sub 5

 

dar as putea sa ii dau 5 ca imi place faza cu bateriile.ii buna chestia. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Zoom 505 sau 505II- o jucarica ideala pentru zdranganit dar nu mai mult.

 

 

Pentru cei care au Zoom505 ,am gasit o pagina interesanta cu o multime de patch-uri incercate de alti utilizatori.

http://www.safaricomputers.com/505/searchR...d=8&keyword=

despre zoom505 nu pot spune decat ca este incredibil de prost si suna sub orice critica.Din pacate mi-am cumparat unul ,neavand bani de altceva la vremea respectiva.Oricum e mai bine asa ,decat sa bagi chitara prin calc. cu guitarFX sau alta prostie de program.

Nota 4/10

Link to comment
Share on other sites

Zoom505

 

A/D converter: 16-bit, 64x oversampling

 

D/A converter: 16-bit, 8x oversampling

 

Sampling Frequency: 31.25 kHz

 

 

ce asteptati de la asa ceva ?

 

DSP serioase lucreaza cu 96KHz/32 bit

 

ZFX-3: A New-Generation DSP from Zoom

The heart of any multi-effect device is its processor and decoder section. Zoom has reached a new level with its newly developed ZFX-3 chip. 32-bit architecture ensures smooth and detailed signal processing. Accuracy and speed bring out the character of your instrument without restrictions.

 

Sampling Frequency: 96kHz

 

A/D Conversion: 24-bit, 64X over-sampling

 

D/A Conversion: 24-bit, 128X over-sampling

 

 

http://www.zzounds.com/item--ZOMG2

Link to comment
Share on other sites

Posesor a unei astfel de jucarie pot sa spun in felul urmator:

 

Acasa, pe nishte bexe active mai serioase sau un amp de studiu (in cazul meu un sistem 2.1 si un Carate de vreo 15 w) suna promitator.

La sala cand merg ... imi vine sa`l dau de toti peretii !! :) suna ca un ... :)

 

Poate se mai gaseste vreo unu care se pricepe mai bine la reglaje si suna poate acceptabil, dar la mine nu a sunat niciodata.

 

pentru acasa 7/10

pt iesire ... 4/10

 

 

bafta !

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

am avut asha ceva ... :)) ... noh ce pot spune... cea mai folositoare chestie pe care o avea era tuneru' ... cu toate ca dak te jucai pana ce-tzi curgea sangele din urechi puteai sa faci un dist ... acceptabil .... acum am un G2... si-l folosesc tot doar ca tuner.... defapt uneori ma mai joc cu delay-u cnd ma simt asha ... mai Brian May... =)) dar in rest colecteaza praf....

Link to comment
Share on other sites

eu banuiesc cas nu aveti statii ce sa redea soundurile imaginare create acsa ptr casca .

 

Zoom 505 nu-i o scula proasta , este exact ce se poate fece la un pret acceptabil .

 

Nu cred ca nu se pot crea DOUA tonuri ptr cantat .

 

Am vazut trupe cu BOSS GT 8 si tot asa sunau de parca aveau scule Sovietice ,

 

Una-i tonul de casca si altu-i tonul de statie pe scena la 1 m la 3 m si la 5 m de statie .

Ce poate sa faca sonorizatorul cu ionstalatia sa este o alta poveste .

 

Trebuie cantat bine , atat .Si sa canti cu tonul tau . Daca n-ai stil macar ton sa ai propriu .

 

Am dat exemple in topicul TONUL cum e cu distorsurile ,la ce trebuie sa fii atent .

 

La procesorul sau de 32KHz/24 bit suna foarte bine , normal ca mai bine suna generatia urmatoare de 9KHz/32bit suna aproape ideal..

 

Dar la ce ma refer eu nu are mai nimic cu ce astepta uni de la un "ton" .

 

La cei mai multi nu le trebuie decat un Jackhammer ,cu un compresor in fata si o statie bune de 200W . Eventual un Hall pe arcuri daca are statia nu-i rau.

 

Aceste procesoare "depasite" au ajuns la 100 RON bucata , poti sa cumperi mai multe si de mai multe tipuri si sa folosesti din fiecare ce-i mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.