www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Compun Un Solo


Guest singuraticul
 Share

Recommended Posts

Guest singuraticul

salutare...am nevoie de ajutor....si de explicatii...

as vrea sa compun un solo....dat fiind ca am o melodie...vreau sa-mi explicati in general...

de ex am andrii popa....cum aflu in ce tonalitate e?? si apoi ce pasi sa urmez? adica...muzica am mai facut la scoala....dar nu propriu zis ce ma intereseaza....

m-am cam saturat sa reproduc piesele altora si vreau sa incep sa compun io...dar nu prea stiu cum...:|

si daca de ex am mai multe acorduri, ce fac?

sau o tabulatura?

cum aflu in ce tonalitate e de ex roulette sau aerials de la system of a down, si cum sa contruiesc un alt solo?

va rog sa ma ajutati....pana la urma de asta e forumul, nu-i asa? ptr a cere si a oferi ajutor, asa ca intre guitar players.:)

Link to comment
Share on other sites

incearca sa inveti mai multe despre pentatonice

doriane

ioniane

 

etc toata treaba cu solo ... e ca o poveste. trebuie sa fie un inceput acolo un continut si desigur o incheiere. trebuie sa zici ceva cu acel solo si (tu) cel care face melodia va sti si ce solo i se potriveste :)

complicat si simplu !

 

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

incearca sa inveti mai multe despre pentatonice

doriane

ioniane

 

etc toata treaba cu solo ... e ca o poveste. trebuie sa fie un inceput acolo un continut si desigur o incheiere. trebuie sa zici ceva cu acel solo si (tu) cel care face melodia va sti si ce solo i se potriveste :)

complicat si simplu !

 

 

bafta !

:)

Link to comment
Share on other sites

incearca sa inveti mai multe despre pentatonice

doriane

ioniane

 

etc toata treaba cu solo ... e ca o poveste. trebuie sa fie un inceput acolo un continut si desigur o incheiere. trebuie sa zici ceva cu acel solo si (tu) cel care face melodia va sti si ce solo i se potriveste :)

complicat si simplu !

bafta !

Daca nu esti sigur pe ceea ce postezi e bine sa te abtii. Scade mult cantitatea de posturi inutile de dupa si creste mult utilitatea unui topic.

 

Un topic similar cu raspunsuri pertinente : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5013

Link to comment
Share on other sites

n-am inteles de ce va luati de Hades. Omu a sugerat ca inainte sa te apuci de compus sa stii cu ce se maninca , moduri , game , intervale, arpegii toate sunt cunostinte necesare dar nu suficiente pentru a face un solo de doamne ajuta. Iar partea cu iceput continut si incheiere , omu are dreptate desi rare mai sunt solourile actuale care mai spun si altceva decit uite ce feeling incredibil sau ce viteza de formula 1 am io.

 

acum ontopic

 

ca sa afli o tonalitate, iei frumos tonicele acordurilor pe care le ai in melodie si vezi in ce gama se incadreaza toate. Un solo simplu ar fi arpegii pe tonicele acordurilor respective combinind diferite tehnici.

 

dar sincer, soloul ca si orice alt tip de compozitie are legatura 99% cu ce vrea autorul sa redea

 

teoria muzicala e un instrument al artistului si nu invers ( am polemizat pe tema asta cu un profesor absolvent de la oxford si l-am convins asa ca sper sa nu fie nevoie de o polemica si pe-aici :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Superman

intr-un fel hades are dreptate asa se face dar mai mult exercitiu si formarea urechi muzicale e cel mai important si atunci vei putea face ceva frumos uitete la mine eu am o tentativa reusita si nereusita intelegi? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

sa inteleg mai bine...

mai intai trebui sa stabilesc tonalitatea riffului pe urma trebui sa ma joc cu notele din acea tonalitate (din oricare octava) prin orice mijloc (fie pentatonice, fie arpegii etc.) in functie de ce vreau sa transmit ascultatorului

asta-i chestia? :)

Link to comment
Share on other sites

In general, stabilesti din ce gama este piesa, daca ramai in aceeasi gama pe solo-ul tau, ce armonii ai pe acel solo (de ex vrei sa se mentina armoniile de la refren ...) si apoi stiind ce note ai (sper) pe armoniile respective, incerci sa gasesti o linie melodica ce cuprinde acele note...

de ex:

Set armonii:

Do Major (DO-MI-SOL) >Sol Major (Sol-SI-RE) > Fa Major (FA-LA-DO) > La Minor (LA-DO-MI)

linie: do-sol-la-mi/re-sol-la-si/la-si-[bl]a[/b]-do2/la-si-do2-la/ (habar nu am cum suna le-am facut dupa armonii :) din cap)

am bolduit notele acordului din linie ca sa intelegi ce da armonia respectiva ... :)

 

in rest, cauta un manual de clasa a V-a de muzica , nici nu stii ce poti invata din el (note-game-etc) :)

 

aaah si sa nu uit , NU MA INJURATI PT LINIE CA E SIMPLA ESTE DOAR PUR DIDACTICA NU COMPLEXA :(

Edited by rynn
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

mersi de exemplu :) o sa-l incerc

 

din nefericire nu am o carte de muzica de aVa... am de a VIIa si de a VIIIa :)

 

offtopic:apropo de carti de muzica... trebui sa dau o lucrare la muzica si nu am ultimele lectii :) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest blackraven

eu folosesc mult za pentatonics combinate cu arpegii in solo-uri. si multe chestii "exotice" gen hammer-uri, pull-uri si bend-uri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.