www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pandrea - Institutia Suprema


prowler
 Share

Recommended Posts

Postez si aici comunicatul oficial :)

 

 

 

 

Pandrea revine in forta cu albumul Institutia Suprema, o epopee tragi-comica de proportii nemaintalnite.

Luati acum primul single, INGERI ANTITERORISTI

 

 

Peste cateva zile vom uploada intregul album; pentru CD (gratuit, in limita stocului disponibil :)) scrieti aici, pe pm, sau la arbaleta@k.ro . Tracklist si coperta coming soon :)

 

Stay Pandrea \m/

Link to comment
Share on other sites

ok daca aveti probleme cu interpretarea versurilor (sau chiar daca nu :)) ar trebui sa stiti ca song-ul este extras de pe un album conceptual. in acest 'episod', sf petru declanseaza atacul ingerilor antiteroristi impotriva lui luci(fer), care refuzase sa repare liftul intre rai si infern, care... gata, ma opresc :) pentru toata povestea, sa fiti pe faza cand o sa uploadez intreg albumul, sau , cum am spus mai sus, il puteti comanda B)

 

glass:

the second one is better
te referi la backing vocal ? (ala din stanga?) ala sunt eu :(

si despre ce coda vorbesti? ultimul refren sau ce? :)

 

..si sper ca nu te-a dezamagit prea tare adevarata semnificatie a versurilor ;) ...oricum, fiecare poate interpreta cum vrea :o

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

looool... pai azi i-am dat io bucuros linku vocalului..si-mi da asta mesaj 'bah am uitat sa cantam a 3-a strofa' .. io 'ce esti nebun, sunt doar doua' :)

 

mda...deci mai era o strofa (sub a 2-a jumate din solo) dar am uitat complet s-o facem :)

 

pai il vei asculta curand . in weekend il uploadam cred.

 

apropos, asta e al 4-lea album pandrea, al 3-lea conceptual.

Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi se pare ca este vreo problema cu nici unul din vocali. Ba chiar imi place f mult faptul ca vocalul nu baga intr-o gama/armonie consonanta cu instrumentatia. Are ceva de la radacina, credibil, si transmite o chestie care nu tine numai de muzica, asa cum o inteleg cei care se gindesc la notele muzicale. Mie mi-a placut, muzica faina de scandal cu beutori simpatici.

Link to comment
Share on other sites

Postez si aici comunicatul oficial :(

Pandrea revine in forta cu albumul Institutia Suprema, o epopee tragi-comica de proportii nemaintalnite.

Luati acum primul single, INGERI ANTITERORISTI

Peste cateva zile vom uploada intregul album; pentru CD (gratuit, in limita stocului disponibil :)) scrieti aici, pe pm, sau la arbaleta@k.ro . Tracklist si coperta coming soon B)

 

Stay Pandrea \m/

Suna frumos. E trasa in studio ? Tobele, sunt facute pe calc sau sunt inregistrate, ca suna chiar frumos. Tot asa

 

PS: Imi plac bucatile alea: Di si se parasuteaza daca au aripi, si cealalta :) :).

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Dumnezeeuleee ... :) ... nu comentez ... sau sa .... bine ... am ascultat si e haios ... Versurile sunt chiar haioase ... am ras si eu ca iepurele ala ... exact ca el ... vocalul daca ar canta chiar si-ar pierde din farmec mesajul pieselor ... ce se intampla pe spate, la instrumente, suna chiar bine ... Hai Bafta!

Link to comment
Share on other sites

bah o sa razi, dar avem si trianglu pe album :) si maracas si tobitze tribale, avem de toate.

si oricum, pe restu cantecelor mai cantam si eu si tobaru, asa ca e de toate pentru toti :)

 

tobele au fost trase in sala noastra de repetitii, transformata in studio ad-hoc, si trecute prin magia skillurilor mele de editare & procesare :)

 

apropos, tocmai am terminat de masterizat albumul, o sa uploadez album version a cantecului, care suna un pic mai bine cred. si albumul va fi disponibil la d/l in curand

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

datorita lui everyone's-favourite-RGC-admin, Cosu, avem placerea de a va prezenta noul album pandrea, integral, la download AICI

in curand vom avea si un mic site acolo, deocamdata puteti lua mp3-urile si versurile. acum facem si cd-urile, asa ca, cine stie, poate unii dintre voi vor fi printre fericitii norocosi care sa detina Institutia Suprema original :)

Multumiri pe aceasta cale lui Cosu si RGC pentru ajutorul oferit!

 

Stay Pandrea :)

Link to comment
Share on other sites

Auzi, prowler, care sunt sursele voastre de inspiratie?

 

Tot Iepurele ramane cel mai tare; observ ca ati renuntat la influentele mioritice.

Bafta.

 

---

Era sa uit. vedeti sa nu va pierdeti vocalul, ca ar fi chiar pacat, pe bune. Daca n-o face intentionat (modul cum canta) e chiar meseriash. Care crede ca fac misto, sa incerce sa cante asa :) Cred ca tre sa ai in gat un detuner si un soi de flanger care sa functioneze aleator.

Edited by LinX
Link to comment
Share on other sites

uuu.. o sa se bucure sa auda asta :(

apropos, pe album sunt tot felu de efecte pe anumite pasaje, sunt momente cand cantam mai multi deodata, si sunt parti pe care le cantam doar eu, sau tobarul. oricum majoritatea versurilor tot vocalu le are. va incurajez sa luati si celelalte melodii sa va convingeti :)

 

pai, inspiratia ne vine din viata de zi cu zi :)..daca te referi ca am furat vreo idee, te asigur ca nu e asa. toata povestea e inventata de noi.

influentele mioritice sunt on hold pe albumu asta :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai... de la noi :)

da un pm daca esti disperat :(

 

iata si versurile:

 

Geaca de Piele (de pe 'Nu Calariti cu Skonxu', 2004)

 

Singura mea prietena in aste clipe grele

e scuma mea Zenobia, geaca mea de piele

 

In parc eu ma plimbam, atunci eu am vazut-o

pe un aurolac era, i-am dat una si-am sparlit-o.

 

 

Jules: cu placere B) sper sa nu-l vinzi peste 20 de ani cand o sa valoreze milioane :)

 

 

in urma cererii impresionante, stocul de cd-uri s-a epuizat, asa ca vom mai face cateva in weekendu asta.

 

Stay Pandrea! \m/ :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

mah versurile trebuie considerate in contextul povestii...

ma rog, ma bucur ca ati ascultat si v-a placut macar cat de cat :)

si daca ne ajuta Spiritul Pandrea , probabil vor mai fi si alte albume :(

 

sincer sa fiu, mi-ar fi placut si niste critici referitoare la compozitie :)

poate cautati voi nod in papura si d-aia va luati de voce :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelege gresit in legatura cu versurile. Ideea este buna doar ca pe alocuri pare ciudata (avionul cu teroristi... raportat la liftul (mai mult sau mai putin imaginar) dintre cele 2 extreme la poluri opuse... si multe alte asocieri de acest gen).

 

In orice caz, tin sa te felicit a 3-a oara (cred) pentru ceea ce ai reusit sa faci cu chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

mah eu ma bucur ca exista oameni care se straduiesc sa inteleaga povestea. noi ne distram copios la conceperea versurilor, si ciudatienia lor e parte din farmecul muzicii noastre, asta credem noi. sunt si multe idei care nu am apucat sa le introducem in versuri, sau pe care nu am insistat destul, dar la care exista aluzii.

 

pentru a 3-a oara, multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

povestea e excelenta!! si eu am ras rau de tot,dar in acelasi timp imi venea sa ma dau cu capul de pereti.

instrumentalul se potriveste f. bine cu povestea.e super...jazz,punk,metal,grunge!

vocea e f. haioasa,dar cateodata e destul de puerila.

per total,un album care m-a distrat si m-a surprins f. placut.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.