www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

o sugestie va rog mult de tot


Recommended Posts

In studio in camera unde se canta ca sa vb mai babeste

ma gandeam ca pt antifonare sa folosesc MOCHETA

sa pun pe pereti

si sa fie astfel pusa:Peretele gol,niste leturi prinse cu dibluri si pe leturi este prinsa mocheta

astfel incat intre perete si mocheta este o distanta DE aprox 1cm

 

as dorii sa stiu dca metoda este eficienta pt ca am mai vazut undeva si cand am intrat inauntru in camera parca era un vid complet

 

VA MULTUMESC

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ai sa razi dar un mod acceptabil de antifonare il reprezinta cartoanele de oua... dap, ai vazut bine. eu unul am fost intr-un astfel de loc si se auzea asa cum trebuia... nu era ecou sau mai stiu io ce... ma refer la cartoanele alea mari si patrate pentru oua

Link to comment
Share on other sites

dap ideea ii ca tre sa se creeze un vid

cel putin asa stiu eu

mai ales ca unde vreau eu ii numa inalta camera u si mare in latimi

asa ca nu stiu

si burete...........................cam la fel de scump

iar cofraje.....................

nu stiu ce sa zic...................................

nu mi-i se par chiar bune PT STUDIO

la o sala de repetitii ajunge da si acolo tre pe jos mocheta

de asta m-am gandit ca nu cred ca ii rea ideea cu mocheta

acum astept si alte pareri

multumesc oricum

Link to comment
Share on other sites

Nu confundati antifonarea cu tratamentul acustic al camerei.

Antifonarea inseamna sa nu se auda nimic in afara camerei. Se poate realiza prin izolare (straturi de aer) combinat cu materiale cu masa mare. In lipsa unor materiale speciale ideea cu "sandwichuri" de material cauciuc, mocheta, lemn poate functiona destul de bine.

Tratamentul acustic inseamna neutralizarea ecoului din camera, absorbtia basilor si eliminarea rezonantelor nedorite. Cartoanele de oua functioneaza intr-o oarecare masura, deoarece au suprafata care "rupe" frecventele si le reflecta neregulat. Mai bine bureti profilati (piramide), cu adincimi diferite. Cei cu adincimi mai mari absorb mai bine frecventele joase.

Alta chestie esentiala este eliminarea pe cit posibil a peretilor paraleli si a colturilor. In studiourile serioase peretii sint inclinati in diverse moduri pentru a rezolva asta.

Dup-aia se mai pun bass traps, care sint niste bucati de material care se agata in diverse locuri si care absorb frecventele foarte joase prin rezonanta.

 

Hope this helps

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

cartoane de oua...ieftin si dupa parerea mea chiar bun...da' daca ai bani atunci mai bine burete

Edited by DarkMan2004
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.