www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Adaptor Recomandati?


DeatH
 Share

Recommended Posts

Salutare RGC!

Am nevoie de un adaptor de 12v si minim 500mA destul de repede, si nu sunt sigur ce sau de unde sa iau...mentionez ca nu am nevoie de cine stie ce chineazraie zgomotoasa...ma refer la un adaptor serios de firma, you know :) N-am timp sa-mi comand unul de pe thomann, mi-ar trebui maine-poimaine. Asa ca va intreb pe voi: ce adaptor pot gasi si unde?

 

Mersi anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

da

 

cumperi de 1000-2000 mA

 

caci nu se stie ce putere are de fapt acel adaptor !!!

 

eu am adaptoare originale unele se incalzesc altele nu ..la acelasi consum !!!

 

Am de ezxemplu un adaptor de doua ori mai mare ca si gabarit de aceiasi amperaj si tensiune este fierbinte fata de unul mic !!!! ???? amandoua originale .

 

Intr-un adaptor am schimbat trafo-ul si este "rece" la 500mA consum la acelasi gabarit .

 

deci eset un fel de "Loz in Plic"

 

Daca cunosti pe vanzator sa-ti puna adaptorul in priza o ora si nu are voie sa fie prea cald !!!

 

Mai multe pedale sa alimentezi de la o singura sursa este problematica , intervine bucla de masa !

Link to comment
Share on other sites

asta depinde de ce fel de polaritate ai nevoie. daca vrei cu centru negativ ca boss, nu stiu.

 

daca ai nevoie de centru positiv, se poate utiliza un adaptor Yamaha. dar in orice caz nu e bine sa incerci o alta polaritate decat cea a aparatelor tale, poti sa-ti strici aparatul.

 

dar daca ai nevoie de 12V centru negativ poti insa sa cumperi un Yamaha, sa tai mufa si sa sudezi alta cu un ciocan de lipit, daca te pricepi.

 

 

si banuiesc ca te referi la 12V DC. daca ai nevoie de 12V AC poti sa utilizezi un adaptor Alesis sau Digitech 12V AC.

 

 

poti sa incerci Yamaha pe calea Victoriei, sau sus la Muzica (daca vrei Alesis, sau poate ocazie). nu sunt sigur ca o sa aiba. eventual Guitar Shop daca ai nevoie de 12Vac (Digitech), dar poate acolo au numai de DC.

 

poate nu mai e cazul, parca a gasit ceva. dar in orice caz e mai bine adaptorul sa fie stabilizat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.