www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Yamaha Guitar De Pe Thomann.de


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Ce chitara imi recomandati din lista asta?

http://www.thomann.de/gb/search.html?gk=gi...;sw=&oa=pra

 

Sa fie maxim 220 euro.

 

banii la thomann ii platesc prin ordin de plata la banca, in euro sau platesc in lei si se face conversia?

 

LE: ma gandesc la asta http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112_blk.htm sau http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112m_blk.htm .

 

Care e diferenta dintre ele ca vad ca una e in top vanzari pe locul 40 si alta pe 367... mie mi se par identice :|

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

1 la mana n-am comandat nimic.

2 la mana stau de 3 saptamani dupa triola care sunt nesimtiti si acum mi-au zis sa astept 3-4 saptamani.

3 la mana am sunat la yamaha direct si nu au decat 3 chitare in stoc... ca sa nu mai spun ca am stat 5 minute la telefon cu ei ca sa aflu modelele despre care e vorba.

 

M-am saturat de customer support-ul din Romania care practic nu exista. Prefer sa dau niste bani in plus dar sa stiu ca merita. Consider ca nu merita un magazin care isi trateaza astfel clientii sa mai existe. Prin urmare refuz sa cumpar ceva de la el.

 

Fingerboardul e mai bun mapple sau rosewood?

Link to comment
Share on other sites

Dragi colegi forumisti ce ma uimeste pe mine este faptul ca tocmai cei ce cu cateva zile inainte cauta recomandari cu privire la ce chitari sa-si ia (deci incepatori nu neaparat in domeniul muzicii...multi am vrea sa stim mult mai multe, ci in domeniul chitarei ca instrument).

 

Bagati-va unde va fierbe oala, recomandati la ce va pricepeti si nu postati pentru a aparea pe site!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Si oricum domnu Valek, o chitara nu se alege doar in fuctie de tastiera.

Aceasta este o chitara decenta http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_120s_yns.htm

Lemnul este bun, alder = arin.

Este bine ca are harware cromat, ca in cazul hardware-ului negru pot aparea zone in care sa se ia vopseaua ( am simtit pe propria-mi piele ).

Apoi e bine ca are bridge fix, astfel nu o sa apara probleme cu intonatia si acordajul si vei petrece mai putin timp regland-o decat in cazul unui tremolo.

In final, imi place mult finishul, ce are avantajul ca poti vedea cu arata lemnul sub finish. In cazul finishurilor stil ''masina'' nu prea ai aceasta posibilitate.

Spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

Draga EPSYLON, mi se pare mie sau chitara aia e S-S ? Ma gandeam la o configuratie H-S-S ca sa mearga si ceva rock... de metal nu se prea poate vorbi...

 

Ma gandeam la http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112m_blk.htm sau cealalta, cu rosewood fingerboard( http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112_blk.htm ) . De asemenea, stiu ca gusturile nu se discutam, insa la 120S-YNS nu prea ma atrage culoarea :)

 

YAMAHA PACIFICA 112M BLK, E-Guitar, Alder Body, 1 Humbucker, 2 Single Coil Pickups, Maple Fretboard, Vintage Tremolo, Chrome Hardware, Color: Black - specificatiile par bunec, nu stiu ce pick-up-uri are ... dar totusi presupun ca e mai buna decat un Squier Fat Standard Stratocaster.

 

Maple fingerboard vs rosewood fingerboard?

Link to comment
Share on other sites

Si oricum domnu Valek, o chitara nu se alege doar in fuctie de tastiera.

 

Stiam aia, mersi de informatie.

 

 

@Alex, prefer maple pentru ton mai bright. Totusi, e mai greu de intretinut.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Draga EPSYLON, mi se pare mie sau chitara aia e S-S ? Ma gandeam la o configuratie H-S-S ca sa mearga si ceva rock... de metal nu se prea poate vorbi...

 

Ma gandeam la http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112m_blk.htm sau cealalta, cu rosewood fingerboard( http://www.thomann.de/gb/yamaha_pacifica_112_blk.htm ) . De asemenea, stiu ca gusturile nu se discutam, insa la 120S-YNS nu prea ma atrage culoarea :)

 

YAMAHA PACIFICA 112M BLK, E-Guitar, Alder Body, 1 Humbucker, 2 Single Coil Pickups, Maple Fretboard, Vintage Tremolo, Chrome Hardware, Color: Black - specificatiile par bunec, nu stiu ce pick-up-uri are ... dar totusi presupun ca e mai buna decat un Squier Fat Standard Stratocaster.

 

Maple fingerboard vs rosewood fingerboard?

 

Atentie la doua chestiuni :

 

1. Vezi ca exista magazine de muzica in Bucuresti (chiar si Yamaha) si deci poti merge si proba.

2. Euro a cam sarit cotele de atentie, asa ca nu stiu cat si cum te costa fata daca ti-ai lua chitara din Romania.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la dealerul yamaha... aveau 3 chitare si alea de la 1300 ron in sus... saracii de-acolo nu stiau nici ce modele au, am stat 5 minute pana am aflat numele chitarelor :)

 

In legatura cu euro-ul, crezi ca o sa scada in zilele urmatoare? Cum fac plata la thomann?Ordin de plata? La ce banca? Platesc in RON sau in EURO?

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la dealerul yamaha... aveau 3 chitare si alea de la 1300 ron in sus... saracii de-acolo nu stiau nici ce modele au, am stat 5 minute pana am aflat numele chitarelor :)

 

In legatura cu euro-ul, crezi ca o sa scada in zilele urmatoare? Cum fac plata la thomann?Ordin de plata? La ce banca? Platesc in RON sau in EURO?

 

Te cred cu yamaha bucuresti :)

 

De euro pot spune ca ar trebui sa inceapa sa scada odata cu intrarea de sume importante de euro pe piata odata cu sarbatorile de iarna ce se apropie :)

 

Iar cu privire la transferurile cu toman iti pot raspunde altii, ich weiss nicht !

Link to comment
Share on other sites

Corpul e din alder, asa ca chitara o sa sune destul de bright, nu-ti trebuie grif din maple, mergi pe rosewood. Cel mai ieftin (d.p.d.v. al comisioanelor bancare) e sa platesti cu card. Vezi ca transportul te costa 30 euro, asa ca in final comanda ta e de 250. Inca ceva, la Pacifica ai multe culori faine dintre care sa alegi, eu nu mi-as lua neagra. :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Corpul e din alder, asa ca chitara o sa sune destul de bright, nu-ti trebuie grif din maple, mergi pe rosewood. Cel mai ieftin (d.p.d.v. al comisioanelor bancare) e sa platesti cu card. Vezi ca transportul te costa 30 euro, asa ca in final comanda ta e de 250. Inca ceva, la Pacifica ai multe culori faine dintre care sa alegi, eu nu mi-as lua neagra. :)

 

Fara suparare, poate imi joaca memoria vreun renghi. N-aveai tocmai o Yamaha de vanzare?

Link to comment
Share on other sites

vreau un fretboard care sa fie ceva alunecos, si sa pot sa cant in conditii bune chiar daca am degetele transpirate... de ex. la clasica mea Reghin, am o senzatie de disconfort cand am degele transpirate;se lipesc de fretboard.Nu stiu insa din ce e facut...

 

Cat m-ar costa sa-mi fac card? Cat m-ar costa comisioanele daca platesc prin ordin de plata? Stiu ca mi-am facut cont la transilvania si am platit cam 10 lei toata treaba, nu mi se pare mult...La ce banca fac transferul? BCR, BNR?

Link to comment
Share on other sites

This order was submitted, but has not yet been entered into our system. Your order will be processed as soon as possible.

 

Am optat pt. Bank Transfer(ordin de plata), deci fara credit card.

 

Insist cu intrebarile...

1. Platesc in RON sau Euro la banca?

2. Platesc 220 euro la banca si 30 euro la DHL cand imi vine acasa coletul?sau 250 euro la banca si nu mai platesc nimic in plus dupa aceea?

3. La ce banca recomandati sa platesc? cat m-ar costa comisionul?

Link to comment
Share on other sites

Deci lume, nu-mi vine sa cred... mi-au trimis pre-comanda, dar cu 10 euro mai mult :|

 

Era chitara trecuta la 229 euro in loc de 219. Le-am dat mail si cica asta e pretul pt. RO...

 

Se pare ca preturile la item-uri se schimba in functie de ce tara alegi ... eu alesesem UK, dar am dat la DE si vad ca pretul e 229 euro. Daca dau IT e 233 euro... s.a.m.d in functie de fiecare tara in parte.

 

Ce pot sa zic, m-au dezamagit si astia... sunt in impas, daca si thomann face kkturi de-astea ...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

M-as simti furat;adica lu' ala i-o vinzi in fata mea mai ieftin, si pe mine ma vezi mai brunet si mi-o dai mai scump ?!

E discriminare... ce conteaza cat e TVA-ul...preturile ar trebui sa fie aceleasi pt. toate tarile, mai ales ca suntem in UE si nu se plateste vama...

Link to comment
Share on other sites

M-as simti furat;adica lu' ala i-o vinzi in fata mea mai ieftin, si pe mine ma vezi mai brunet si mi-o dai mai scump ?!

E discriminare... ce conteaza cat e TVA-ul...preturile ar trebui sa fie aceleasi pt. toate tarile, mai ales ca suntem in UE si nu se plateste vama...

Mai, daca TVA-ul e mai mare la noi, asta e. De-aici diferenta de pret, nu-i absolut nicio discriminare (ce naiba, v-a apucat pe toti sindromul tiganului in Italia?). TVA-ul e identic in Germania si Romania, asa ca trebuie sa crezi pretul din varianta germana a site-ului, dupa cum a spus si ronniefrown.

PS: N-are nici o legatura cu vama.

Link to comment
Share on other sites

Si raspunsul oficial de la Thomann:

"as we are based in Germany and don't have a VAT number for Romania we have to charge prices including German VAT for orders to Romania. We have a VAT number for the UK though and have to charge prices including UK VAT for orders which are being sent there (17.5 %) but as your order is not going to the UK but to Romania you would have to pay the German prices not the UK prices. "

 

Makes sense... puteau sa scrie totusi pe site sau chiar sa puna si limba romana pe site...

 

Si pt. tipul nervos al carui nume l-am uitat si mi-e lene sa fac scrool:"ce-are tva-ul cu nationalismul si invers?" Esti fanboy thomann?

Link to comment
Share on other sites

M-as simti furat;adica lu' ala i-o vinzi in fata mea mai ieftin, si pe mine ma vezi mai brunet si mi-o dai mai scump ?!

E discriminare... ce conteaza cat e TVA-ul...preturile ar trebui sa fie aceleasi pt. toate tarile, mai ales ca suntem in UE si nu se plateste vama...

Ai vazut ca TVA-ul conteaza? 17,5% in UK, 19% la noi.

Si las-o mai moale, ca nu esti indreptatit sa jignesti atunci cand nu esti deloc informat (asta ca sa fiu gentleman in exprimare...).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.