www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Printr-un Amp De Chitara


ThinkBlue
 Share

Recommended Posts

Datele problemei sunt urmatoarele: un Fender Champion 110, 25W, dif de 10" si un bass (pe care nu-l am inca, dar intentionez sa mi-l iau). Pana mai fac eu rost de bani pentru un amp de bass, va trebui sa ma descurc cu cel de chitara. Cum o sa sune? Exista vreun risc sa-mi distrug amp-ul de chitara? Precizez ca sunt un chitarist amator de apartament, deci nu ies cu ele pe vreo scena. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Va suna prost normal. Dar daca n-ai de ales, mai conteaza?

Nu exista riscul sa strici nimic, mai ales la volume de apartament.

 

Aha...asta n'am incercat da' te cred pe cuvant si ma asteptam la raspunsul asta. Eu am incercat situatia inversa (chitara in amp de bas; parca H&K nu mai tin exact minte...) si suna guess what! Tot prost. :)

Link to comment
Share on other sites

sunt desigur chestii diferite ce trebuiesc utilizate corespunzator; convins sunt ca nu se aude normal...deoarece nu are cum :) dar la volum mic nu se poate deteriora abosolut nimic. Desi sunt sceptic in a ma exprima la combinatia Bass pe amp de Chitara :)

 

(banuiesc ca la un volum mai mare inafara unor piese electronice ce se supra solicita, diful este piesa principala care suporta consecintele)

Link to comment
Share on other sites

sunt desigur chestii diferite ce trebuiesc utilizate corespunzator; convins sunt ca nu se aude normal...deoarece nu are cum :) dar la volum mic nu se poate deteriora abosolut nimic. Desi sunt sceptic in a ma exprima la combinatia Bass pe amp de Chitara :)

 

(banuiesc ca la un volum mai mare inafara unor piese electronice ce se supra solicita, diful este piesa principala care suporta consecintele)

 

Da nu ti'a trecut vreodata prin cap ca reglajele bas/medii/inalte sunt altele parametrii eq la frecvente diferite; componentele ce sunt folosite la constructia boxei,dif'ului,etc sunt altele si dimensionate altfel? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Subscriu lui dass101. Nu ti se intampla nimic, la volum de apartament. Exista riscul, la volume mari, sa-ti f...ti diful, care nu este construit pentru asa gama de frecvente!

De sunat va suna destul de prost, pentru ca si reglajele si complonentele unei statii de bas sunt altfel dimensionate (alte frecvente de trecere, alt soi de amplificare, etc). O sa-ti cam lipseasca... basii :)

Link to comment
Share on other sites

cel mai elocvent examplu care imi vine in minte e ex-bassistul de la Metallica Cliff Burton si melodia "Pulled teeth anesthesia". Am inteles ca a fost un pioner in domeniul bass distorsionat ...voi stiti mai bine ...

 

Cred ca am ajuns cam departe :) ! Lemmy, Cliff Burton si eu. Mult prea departe. Extrem de departe. Multumesc, oricum!

Link to comment
Share on other sites

Subscriu lui dass101. Nu ti se intampla nimic, la volum de apartament. Exista riscul, la volume mari, sa-ti f...ti diful, care nu este construit pentru asa gama de frecvente!

De sunat va suna destul de prost, pentru ca si reglajele si complonentele unei statii de bas sunt altfel dimensionate (alte frecvente de trecere, alt soi de amplificare, etc). O sa-ti cam lipseasca... basii :)

 

1. Difuzorul e cea mai mare problema, si din cauza lui nu se va auzi "corect", plus ca poti sa il defectezi.

2. Filtrele sunt calculate altfel, si va suna putin altfel, nici mai prost, nici mai bine, doar altfel :).

3. That's just stupid.

4. Fals, un amp "de chitara" (adica partea de filtrare/"procesare" a semnalului) are mai mult bass/low-end decat unul "de bass". Bassul "de bass" e dat de difuzor :(

 

P.S. 1,2,3 si 4 sunt chestiile marcate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.