www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Faci Ca Albumul Tau Sa Fie Ascultat De 100.000 De Oameni Intr-o Zi ?


Cosu
 Share

Recommended Posts

Raspuns: il pui la liber pe thepiratebay.

 

The piratebay este un site ce se ocupa in principal cu pirateria. O trupa suedeza s-a procopsit sa fie promovata pe prima pagina a siteului si si-a oferit albumul gratuit spre downloadare. Pe langa album au pus si un clip ce pare destul de profi facut. Trupa canta un fel de glam rock care suna destul de dragut. E relativ usor de digerat :)

 

Rezultatul: La ora la care scriu asta numarul de descarcari a depasit 100.000 iar clipul a fost vizionat de peste 60.000 de ori si totul intr-o zi.

 

Trupa: http://www.lamont.se/

 

Clipul: http://www.viddler.com/explore/kopimi/videos/1/1.886/

 

Download: http://brokep.com/goldendaze/

Link to comment
Share on other sites

Raspuns: il pui la liber pe thepiratebay.

 

The priatebay este un site ce se ocupa in principal cu pirateria. O trupa suedeza s-a procopsit sa fie promovata pe prima pagina a siteului si si-a oferit albumul gratuit spre downloadare. Pe langa album au pus si un clip ce pare destul de profi facut. Trupa canta un fel de glam rock care suna destul de dragut. E relativ usor de digerat :)

 

Rezultatul: La ora la care scriu asta numarul de descarcari a depasit 100.000 iar clipul a fost vizionat de peste 60.000 de ori si totul intr-o zi.

 

Trupa: http://www.lamont.se/

 

Clipul: http://www.viddler.com/explore/kopimi/videos/1/1.886/

 

Download: http://brokep.com/goldendaze/

?

 

Nu trebuie crezut chiar totul , dar se poate intampla .

 

si iata super trupa cu 482,962 vizionari intr-un an .

 

Link to comment
Share on other sites

N-au platit. Sunt "rude" cu ownerii :)

Piesa celor in cauza e o "varza" dupa parerea mea de nici o culoare , ce public ar putea sa asculte asa ceva ?

Rockeri nu , Hip Hop -eri nu , e un fel de Buble Gumm music comercial si slabut , nu vad cum ar interesa pe cineva ce cauta "perle" needitate ale marilor artisti trupe pe un PIRATE site , nu muzica de bucatarie .

 

Asa ceva asculta o categorie larga de oameni dar exact categoria care nu-si cauta pe internet muzica , asculta ce i se serveste la TV si radio ..

 

Cred ca este o gaselnita de reclama ca sa se inscrie mai multi pe site-ul respectiv , al dau la Radio si TV-ul siteului si trec o cifra calculata ca si audienta , probabila sau posibila.Exact ca si in cazul audientei la posturile TV .Probabil au dat si pe alte canale media si a costat ceva bani sau macar niste relatii ca sa faci propaganda acestei trupe , piesew , video ...

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

deacord cu tine karpi ... muzica aia chiar nu se poate asculta foarte des precum heavy metal , grunge , death metal chiar nu merge ... nu stiu cine ar putea sa asculte chestia asta tot timpul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

... sa nu intelegeti altceva ... prin "muzica aia chiar nu se poate asculta foarte des precum heavy metal , grunge , death metal" am vrut sa zic ca stilurile enumerate se pot asculta mult mai des decat chestia aia

Link to comment
Share on other sites

deacord cu tine karpi ... muzica aia chiar nu se poate asculta foarte des precum heavy metal , grunge , death metal chiar nu merge ... nu stiu cine ar putea sa asculte chestia asta tot timpul :)

Este o muzica fabricata dupa retetele sucesului ptr publicul larg , mai vesela mai nepretentioasa dar cu anumite elemente ce ascultatorul le identifica ca si "calitate " , de fapt acesta este reteta ptr muzica "buble gumm" ce se da la radio pana toata lume se obisnuieste cu ea si o asculta sau o si cumpara .

 

Sunt foarte multi ce asculta asemenea muzica , DAR repet , acesti ascultatori nu sunt pe internet !!! din aceast acauza cred ca e o exagerare din motive de reclama .

 

gospodina a-si face treba prin casa si nu sta pe internet sa caute muzica pe site-uri , bunicile au grije de nepoti , sotii dupa serviciu merg la bere su la meci ..

 

Ca se pregateste "era internetului " este clar dar mai avem pana trec toti pe net .

 

va spun eu cum se face audienta ptr scurt timp apoi daca poti sa tii audienta este alta poveste.

 

se posteaza pieasa si se trimit spam-uri , mail-uri ....xy ...bla, bla , asculta-mi pieasa etc...voteaza-mi piesa daca-ti place etc...daca se trimit destule mailuri veii avea si mai mult de 100000 de ascultari .Dar repet nu insemna ca pieas ta este apreciata , doar ca prin smecherii ai reusit sa -ti faci contorul de pe site sa urce ametitor .Apoi ? daca mai ai bani si energie , public relations ,sa exploatezi aceasta "cifra" si pozitie momentana se poate incerca sa cladesti o campanie de promovare , dar doar ca si inceput ..

Link to comment
Share on other sites

cosu, te rog sa-i ceri scuze lui karpi ca i-ai prezentat date pe care el le considera revoltator de gresite.

 

adica ?

 

nu-s gresite ci sunt dubioase

 

dar se poate intampla orice minune ..

 

Crezi ca daca era o reteta sigura alti nu o foloseau .

 

Daca ai rabdare si cauti pe net vei gasi trupe super bune cu mai multe CD-uri compozitii bune gata de vandut, trupe profesioniste nu indie-artists doar de pe net , chiar cu discuri de aur in tara lor , supergupuri dar nu-s vedete internationale si nu au 100000 de auditii intr-o luna .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

pardon, dubioase :)

 

gandeste-te un pic ca interesul supergrupurilor de aur e nu sa le asculte lumea muzica, ci sa le-o cumpere :) e o mica diferenta, un album gratis (mai ales pe prima pagina a pirate bay) e garantat sa fie incercat de mai multi :)

 

s-o cumpere si sa nu se asculte ?

 

suprgrupurile "reale " mai toate erau anticomerciale !! de obicei cantau muzica underground ptr un public restrans .

 

Degeaba pui underground pe orice site , trebuie sa adune cei cativa fani ai genului , stilului etc ..cea ce este cam greu din mai multe motive .

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
suprgrupurile "reale " mai toate erau anticomerciale !! de obicei cantau muzica underground ptr un public restrans .

Daaaa, de-aia dupa the British Invasion din anii '60 au aparut roacherii si jaggerii ca ciupercile dupa ploaie. Se cheama "jumping on the bandwagon".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.